Bye, bye Sambice: Ove tenisice bit će hit u 2025.
It tenisice mijenjaju se iz godine u godinu, iz sezone u sezonu. Trenutačno i dalje dominiraju niski modeli, poput adidas Sambe, a hit su upečatlji...
Najmanje 2,6 milijuna tona nove odjeće završi na odlagalištu
Mogućnost povrata artikala kupljenih online naizgled je fantastična stvar. Odjeća vam stigne na kućnu adresu, isprobate ju i, ako vam ne odgovara, vratite je na isti način, često besplatno. Međutim, nakon što ovo pročitate, možda ćete dvaput razmisliti o svojoj odluci.
Vraćeni predmeti često se ne vraćaju na početnu točku kako bi bili ponuđeni drugim kupcima. Prema podacima logističke kompanije Optoro, samo je u SAD-u, tijekom 2020. godine, 2,6 milijuna tona vraćenih proizvoda, često u savršenom stanju, završilo izravno na odlagalištima! Jedno od objašnjenja modne industrije je to da razvrstavanje povrata predstavlja značajan trošak za prodajne platforme.
Jedno od brojnih “modnih” odlagališta nalazi se u Južnoj Americi, gdje brdo odbačene odjeće narušava čaroban prizor najsuše pustinje na svijetu Atacame. Čile je, naime, poznat kao središte rabljene i neprodane odjeće koja pristiže iz čitavog svijeta, odakle se dalje preprodaje po Latinskoj Americi. Prema nekim podacima, riječ je o najmanje 39 000 tona odjeće godišnje.
Nažalost, problem online kupnje tu ne staje. Kao što pretpostavljate, i emisija ugljika jednako je problematična. Optoro procjenjuje da su u SAD-u povrati od online kupnje odgovorni za emisiju od gotovo 16 milijuna tona CO2, što je ekvivalent godišnjim emisijama od 3,5 milijuna automobila.
Pročitajte: Pravo je vrijeme za balonere. Znamo kako ih nositi i gdje kupiti najljepše
Foto: Getty Images