Crveni ruž koji ne “bježi” s usana: 7 tajni postojanog make-upa
Može li crveni ruž preživjeti večeru u slijedovima, niz koktela i višesatni ples? Donosimo vam trikove profesionalaca i viralne beauty hacks s TikT...
Zadržite oblik vaših kovrča
Ako imate kovrčavu kosu, vjerujemo da ste do sada pročitali mali milijun savjeta kako definirati kovrče i sigurni smo da su neki od njih djelovali, no bitno je krenuti od osnova i sastojaka koje biste trebali izbjegavati ako inate kovrčavu kosu.
Baš kao što će oni s osjetljivom kožom biti jako oprezni kad su aktivni sastojci u pitanju, i oni s kovrčama trebaju paziti na sastojke koji mogu naštetiti njihovoj kosi. Iako se to trenutačno čini kao ulazak u jedan potpuno novi svijet, bez brige, vrlo je jednostavno, samo slijedite preporuke stručnjaka za kosu.
Sulfati zapravo imaju dosta lošu reputaciju kada je u pitanju kovrčava kosa. Mogu se pronaći u šamponima i djeluju tako da ispiru ulja s kose i daju izrazito čistu kosu, no problem je što mogu biti preagresivni i isušiti tjeme i korijen kose. Budući da kovrčava kosa prirodno je suša, važno je odabrati dobar šampon koji neće dodatno isušivati kosu i oštetiti folikule kose. Naravno, ako šampone sa sulfatima koristite povremeno kako bi uklonili ulje i prljavštinu, svakako možete imati beneficija, no pazite da ga ne koristite više od 3-4 puta mjesečno, već imate dodatni šampon kojim ćete i hraniti kosu.
Iako su parabeni u proizvodima nužni, postoje neka istraživanja u kojima je dokazano da mogu uzrokovati iritacije. Parabeni su učinkoviti u sprječavanju mikrobne kontaminacije u kozmetici, ali mogu dovesti do alergijskog kontaktnog dermatitisa, pa se sve više izbjegavaju u formulama proizvoda za njegu kože i kose. Budući da kovrčava kosa zna biti osjetljivija nego ravna, prijetnja alergijske reakcije može značiti i gubitak kose, što nikako ne želimo.
Pročitajte: Što je to Curly Girl metoda, kako utječe na kosu i zašto je stekla toliku popularnost
Oni se često mogu pronaći u regeneratorima zbog svoje sposobnosti omekšavanja kose. Stvaraju tanki sloj oko kose koji se zapravo ponaša kao prirodna ulja i može zaključati vlagu u kosi, no s druge strane, može i otežati kosu te će zbog njih kovrče biti spuštene. Ako u rutini već imate proizvod sa silikonima, najbolje je držati se samo na jednom koji ćete koristiti povremeno.
Postoje dvije vrste alkohola u proizvodima, oni dobri kao što su cetyl i cetearyl, koji su dobri za kosu i čine ju mekom, te oni isušujući, kao što je propanol ili benzil koji mogu iritirati vlasište, kosu i loše djelovati na kovrče. Stoga, ako već pazite na sastav, ne morate odmah izbjegavati sve vrste alkohola ako je riječ o dobrim alkoholima, već pazite na nazive propanol i benzil.
Vidjeti salicilnu kiselinu u proizvodima za kosu može biti čudno za sve one koji su koristili isti proizvod za tretiranje problema na licu, no jednako je djelotvoran tretman za stanja na tjemenu također (psorijaza, ekcemi i perut). No bez obzira na beneficije koje ima za tjeme, za kovrčavu kosu može biti previše jer može dodatno isušiti već ionako suhi tip kose.
Svjesni smo da miris proizvoda igra veliku ulogu u kupovini istih, posebno kad je riječ o kosi, no parfemi u proizvodima za kosu mogu oštetiti vaše kovrče i uzrokovati iritacije.
Foto: iprogressman via Getty Images