Crveni ruž koji ne “bježi” s usana: 7 tajni postojanog make-upa
Može li crveni ruž preživjeti večeru u slijedovima, niz koktela i višesatni ples? Donosimo vam trikove profesionalaca i viralne beauty hacks s TikT...
Mitovi i savjeti od kojih ne odustajemo godinama
U današnje vrijeme, kad su nam informacije nadohvat ruke (i posvuda), ponekad više ni sami ne možemo razaznati što je istina, a što nije kad su savjeti za njegu kože u pitanju.
Preporučuje se tako da stavljamo hranu na kosu i kožu, da koristimo kreme protiv celulita, da šminka uništava kožu ili jednostavno da masna koža “izbaci” svu hidrataciju, no iako vjerujemo da neki od vas već i sami znaju da u određenim savjetima nema nimalo istine, postoje i oni koji su djelomično točni. Kako bismo bili sigurni što radimo dobro, a što krivo našoj koži, popričali smo s majstoricom kozmetičarkom Silvijom Gmaz koja nam je sumirala neke od najvećih beauty mitova.
Flasteri za uklanjanje mitesera na nosu doista djeluju
Nema osobe koja nema mitesere na nosu i koja nije barem jednom u životu poželjela da ih nema. Metode za njihovo uklanjanje su raznolike, a jedna od “kućnih” metoda su flasteri za uklanjanje mitesera i svakako su bolja opcija nego istiskivanje mitesera u kućnoj radinosti. Na tržištu postoje deseci flastera od različitih proizvođača i većinom se razlikuju prema sastavu, koncentraciji aktivnih sastojaka i naravno cijeni. Najčešći sastojci u flasterima za uklanjanje mitesera su salicilna kiselina koja ima keratolitičko i komedolitičko djelovanje te tako otapa mitesere, bentonit koji će izvući nakupljeni sebum na površinu te čajevac sa snažnim protuupalnim i antibakterijskim djelovanjem. Najbolji učinak flasteri postižu kod otvorenih površinskih komedona gdje će svojim djelovanjem trenutno poboljšati izgled kože, ali se ne može očekivati da će u potpunosti izvući komedone na površinu kože. S obzirom na to da su u flasterima ti sastojci zastupljeni u nižim koncentracijama njihovo djelovanje može biti smanjeno ili čak neučinkovito pogotovo kod tvrdokornih dubinskih mitesera, zatvorenih komedona i deblje kože. Svakako je najbolja opcija redovito čišćenje lica u kozmetičkom salonu, a flasteri mogu poslužiti kao njega između tretmana s obzirom na to da se miteseri na nosu najbrže stvaraju. Prije uporabe flastera treba dobro očistiti kožu te voditi računa jeste li alergični na aktivne sastojke u flasterima.
Masnoj koži ne treba hidratiziranje
Masna koža je tip kože kod koje je karakteristično pojačano lučenje sebuma. Kod masnog tipa kože vidljive su proširene pore, miteseri i zatvoreni komedoni. Vrlo brzo koža poprima masni sjaj i često na takvoj koži šminka nije postojana. Zbog nepravilne njege i pretjeranog isušivanja agresivnim proizvodima koža gubi vlažnost, a lučenje sebuma se nastavlja ili se čak potiče. Pretjerano isušivanje kože može potaknuti kontraefekt te tako pogoršati stanje. Kod njege masne kože važno je odabrati dobar čistač najčešće u obliku gela koji mora imati blage, umirujuće i protuupalne sastojke. Osobe koje imaju masnu kožu često pretjerano čiste kožu što također nije dobro i može potaknuti jače lučenje žlijezda lojnica. Dovoljno je detaljno oprati lice dva puta dnevno. Osim krema koje će regulirati lučenje potrebno je uvesti i dodatnu hidratizaciju laganijim formulama koje će dubinski vratiti vlagu u kožu. Postoje posebne formule koje aktivnim sastojcima navlače vlagu u kožu iznutra te su takvi preparati najbolji izbor za masnu kožu. Svakodnevna hidratizacija masne kože je obavezna jer će postupno smanjiti produkciju lojnih žlijezda, a koža će izgledati bolje i zdravije.
Šminka uništava kožu
Ne postoji žena koja u svojoj kozmetičkoj torbici nema barem jedan dekorativni proizvod poput pudera, ruža za usne i maskare. Još u doba Kleopatre žene su uljepšavale lice raznim metodama i prirodnim pigmentima kako bi izgledale ljepše. Proizvodnja dekorativne kozmetike je u 20. stoljeću doživjela nagli porast, a velikom potražnjom nastale su mnogobrojne kozmetičke tvrtke. Danas na tržištu ima bezbroj make-up proizvoda različite kvalitete i različitog sastava. Kod izbora make up proizvoda nužno je također provjeriti sastav kako bismo bili sigurni da svakodnevnom upotrebom nećemo naštetiti svojoj koži. Od sastojaka u proizvodima svakako treba izbjegavati parabene, alkohole, olovo, formaldehid, vazelin, parafin, umjetna bojila, mirise, propilen glikol, natrijev lauril, sulfat i dr. Danas žene postaju sve svjesnije i educiranije o sastavu kozmetičkih proizvoda i sve više kupuju i koriste kozmetiku na prirodnoj bazi i bez štetnih sastojaka. U današnje vrijeme kvalitetni kozmetički proizvodi ne služe samo za uljepšavanje lica i prikrivanje nedostataka već sadrže i njegujuće, hranjive i zaštitne sastojke koji štite kožu lica od UV zračenja, vjetra, prašine i nečistoće.
Trljanjem i snažnim povlačenjem područja oko očiju dobivate bore
Područje oko očiju je osjetljivo i koža na tom području je vrlo tanka i krhka. Sadrži najmanji broj žlijezda lojnica, a također je izložena svakodnevnim kontrakcijama okoloočnih mišića , treptanjem, žmirkanjem i ostalih pokreta mišića lica. Tijekom vremena koža gubi elastičnost i čvrstoću što je ponekad vidljivo pojavom sitnih linija i bora već u ranim 20-im godinama života. Područje oko očiju zahtjeva posebnu pažnju odabirom hipoalergenih preparata koji su namijenjeni području oko očiju koji neće iritirati sluznicu oka, ali je posebno važno čistiti okoloočno područje nježnim neagresivnim pokretima koji neće razvlačiti kožu. Kreme je najbolje nanositi tapkanjem ili nježnim kružnim pokretima oko očiju koji prate kružni očni mišić, a ako želimo održati elasticitet i čvrstoću možemo raditi nježnu mikromasažu okoloočnog područja pokretima osmica , kružnim pokretima i laganog tapkanja bez agresivnog razvlačenja kože.
Kreme protiv celulita djeluju
Celulit je potkožna naslaga masnog tkiva i nastaje nagomilavanjem toksina, masnoće zbog oslabljene cirkulacije, djelovanja hormona, genetske predispozicije, nezdravog načina života i prehrane, promjena u metabolizmu i smanjene fizičke aktivnosti. U početku je celulit vidljiv na pritisak, ali s vremenom postaje vidljiviji te koža poprima izgled narančine kore. Najčešće se javlja na bedrima, nogama, stražnjici, te na nadlakticama i trbuhu. Nema žene koja barem jednom u životu nije posegnula za anticelulitnom kremom kako bi barem malo poboljšala stanje i izgled kože. S obzirom na to da je kod nastanka celulita jedan od uzroka i oslabljena cirkulacija što posljedično dovodi do nedostatka kisika i gomilanja štetnih tvari i masnih naslaga, upravo kreme protiv celulita djeluju na poticanje cirkulacije i izlučivanje štetnih otpadnih tvari iz organizma. Najčešći sastojci u kremama protiv celulita su kofein, bršljan, divlji kesten, te razna eterična ulja poput ružmarina, grejpa, geranija, cedra, lavande, ali i sastojci poput retinola ili AHA kiselina koji će poboljšati izgled površinskog sloja kože te ujedno pojačati prodiranje aktivnih sastojaka u dublje slojeve kože. Anticelulitne kreme su svakako pomoćno sredstvo u borbi protiv celulita i njihov učinak će se svakako pojačati u kombinaciji s anticelulitnim masažama i tretmanima poput maderoterapije, ručne anticelulitne masaže i sl., te redovitom uporabom rezultat svakako neće izostati.
Foto: Brizmaker via Getty Images, JLco Julia Amaral via Getty Images