Ovo su najčitanije knjige na svijetu u 2024. godini
Godina 2024. donijela je bogatu književnu ponudu, s brojnim naslovima koji su osvojili čitatelje diljem svijeta. Od dirljivih ljubavnih priča, prek...
Nacistički i staljinistički režim ubili su od 1933. do 1945. više od 14 milijuna civila na krvavim prostranstvima – području koje obuhvaća dio Rusije, Poljsku, Bjelorusiju, Ukrajinu i baltičke države. Ubijanje je počelo glađu koju je Staljin izazvao u Ukrajini, a nastavilo se Velikim terorom i potom uništenjem Poljske u njemačko-sovjetskoj režiji. Nakon njemačkog napada na Sovjetski Savez milijuni su umrli kod Staljingrada, a Nijemci su krenuli u krvavi pohod protiv Židova. Po završetku Drugog svjetskog rata i ponovno poslije kraja komunizma, nacionalisti krvavih prostranstava, ali i izvan njih, posvetili su se uvećanju broja svojih žrtava ne bi li si priskrbili nevinost.
Uspoređujući dva sustava koja su usmrtila milijune ljudi, briljantni američki povjesničar Timothy Snyder u Krvavim prostranstvima iz novoga kuta promatra središnji događaj europske povijesti 20. stoljeća. Ovo vrhunsko djelo koje govori o povijesti političkog masovnog ubojstva od neizmjerne je važnosti i za naš stav prema vlastitoj prošlosti. Jer, kako upozorava Snyder, ako povijest ne izgradimo i obranimo na potpuno drugačijim temeljima, zateći ćemo se u situaciji da će Hitler i Staljin nastaviti vrednovati svoje zločine umjesto nas.