Kako prepoznati dehidriranost kod bebe?
Britanski pedijatri dramatično upozoravaju kako davanje vode novorođenčadi može štetiti zdravlju, no domaći stručnjaci to opovrgavaju. Ipak, ne pre...
Poremećaji prehrane predstavljaju jedan od ozbiljnih zdravstvenih i psiholoških problema koji osobito pogađaju adolescentice. Najčešće se navodi da 1 % adolescentica i mladih žena u razvijenim zemljama obolijeva od anoreksije ili bulimije nervoze. Ta je učestalost u stalnom porastu zbog dugogodišnjeg zagovaranja „kulta mršavosti“ kao ideala ljepote. Situacija u Hrvatskoj jednako je zabrinjavajuća. Iako ne postoje točni podaci, procjenjuje se da nekoliko tisuća adolescenata boluje od ovih poremećaja prehrane.
Jedan od poznatijih poremećaja u prehrani je Anorexia nervosa koja se manifestira kao vješto izbjegavanje unosa hrane. U većini slučajeva ovaj poremećaj počinje kao sredstvo regulacije tjelesne težine, a kada izmakne kontroli, pretvara se u bolest koja zahvaća i tijelo i um te za koju je karakterističan izuzetan strah od dobivanja na težini. Nije rijetko da osobe koje pate od ovog poremećaja imaju značajno manju težinu od primjerene, no i dalje misle da su predebele.
S druge strane, Bulimia nervosa je poremećaj koji također počinje s nepravilnom prehranom. Osoba koja pati od ovog poremećaja ima povećan apetit s fazama prejedanja, tj. konzumiranja velikih količina hrane u izrazito kratkom vremenskom razdoblju, a potom i izbacivanja hrane iz organizma.
Nacionalno istraživanje provedeno u sklopu projekta “Vrtim Zdravi Film” u školskoj godini 2014/2015. na više od 3.000 učenika sedmih razreda osnovnih škola u Hrvatskoj ispitalo je poznavanje anoreksije i odnos adolescenata prema vlastitom tijelu. Rezultati pokazuju da 37 % učenika nije znalo što je Anorexia nervoza, no gotovo 25 % njih svakodnevno razmišlja o svojoj tjelesnoj težini. Čak 27 % ispitane djece smatra da ima višak kilograma, dok je 12 % djece na dijeti ili na neki drugi način pokušava reducirati svoju tjelesnu težinu.
Svjesne svog utjecaja na mlade, mnoge kozmetičke i sportske kompanije sve češće izabiru modele realnih proporcija. U prilog tome da djevojčicama trebaju realniji uzori ide i nedavno objavljena reportaža australske televizije koja se brzo proširila društvenim mrežama, a u kojoj umjetnica Sonia Singh popularne lutke savršenih frizura, šminke i odjeće transformira u lutke koje više sliče djeci kojoj su namijenjena.
Razvijanje pravilnih prehrambenih navika te svijesti o vlastitom tijelu počinje već u djetinjstvu. Faktori koji utječu na razvijanje poremećaja u prehrani su raznoliki, od genetske predispozicije i hormonskog disbalansa do socijalnog okruženja koje promovira nezdrave i nerealne figure. Stoga je ključna uloga roditelja da od ranih godina života pozitivno utječu na svoje dijete na način da promoviraju pravilne prehrambene navike u obitelji i emocionalnu stabilnost kako bi njihova djeca bila zdravi, pravilno razvijeni i sretni adolescenti.
Tekst: Nataša Šoštarić, nutricionistica