Audrey Hepburn jedna je od najboljih glumica svih vremena, ikona stila i pojam elegancije, koja je godinama bila UNICEF-ova ambasadorica.
Časopis „People“ 1990. godine svrstao ju je na na listu 50 najljepših ljudi na svijetu, a časopis „Empire“ među 100 najvećih filmskih zvijezda svih vremena.
Donosimo vam 10 filmova ove istinske dive:
“How to steal a million“ (1996.) Kriminalistička filmska komedija u režiji Williama Wylera. Radnja filma započinje kada ugledni trgovac umjetninama sazna kako će jedan od kipova iz njegove kolekcije biti izložen u elitnoj galeriji u Parizu. Film je danas poznat po haljinama koje je za Audrey Hepburn dizajnirala modna kuća Givenchy.
“Pariz when it sizzles“ (1964.) Richard Benson (W. Holden) scenarist je koji sve radi u posljednji trenutak. Nakon što je tjednima tulumario, mora scenariji za film napisati u dva dana. Pronalazi tajnicu (Audrey Hepburn) koja za vikend stiže u njegov apartman u Parizu. Dok pišu scenarij, počinju otkrivati naklonost jedno prema drugome.
“War and Peace“ (1956.) “Rat i mir”, film snimljen 1956., predstavlja prvu inačicu na engleskom Tolstojevog romana “Rat i mir”. To je američko-talijanska verzija, koju je režirao King Vidor, a producenti su bili Dino De Laurentiis i Carlo Ponti. Glazbu je skladao Nino Rota, a fotografiju potpisuje Jack Cardiff. Film je napravila kuća Dino de Laurentiis Productions, a distribuirao ga je Paramount Pictures. Zvijezde filma su Audrey Hepburn, Henry Fonda i Mel Ferrer, zajedno s Vittoriom Gassmanom, Herbertom Lomom i Anitom Ekberg, u jednoj od njezinih prvih uloga. Nominiran je za Oscara u kategoriji najboljeg redatelja, za najbolju fotografiju i za najbolji dizajn kostima.
“My Fair Lady“ (1964.)
“My Fair Lady” filmska je adaptacija istoimenog mjuzikla. Film je režirao George Cukor, a u glavnim se ulogama pojavljuju Audery Hepburn i Rex Harrison. Film je osvojio osam Oscara, uključujući i onaj za najbolji film, najboljeg glumca i najboljeg redatelja. Profesorfonetike, Henry Higgins, kladio se da od Elize, obične djevojke koja prodaje cvijeće i govori londonski cockney dijalekt, može napraviti osobu koja govori uglađeno engleskim jezikom. Tijekom nekoliko mjeseci koje Eliza provodi kod Higginsa, ima prigodu vježbati izgovor engleskog jezika koji se govori u visokom društvu. Mrzovoljni i arogantni profesor Higgins s vremenom se zaljubljuje u ljupku Elizu.
“The Nun’s Story“ (1959.) Priča o opaticije američka filmska drama snimljena1959. godine u režiji Freda Zinnemanna, zasnovana na istoimenom romanu.Glavne uloge tumače Audrey Hepburn, Peter Finch i Edith Evans. Film je bio nominiran za Oscara u osam kategorija,ali nije osvojio nijedan. Za ulogu u ovom filmu Audrey Hepburn je dobilaBAFTA nagradu za najbolju glumicu. Ovo je priča od mladoj Gabrielle Van der Mal koja se pridružuje jednom samostanuu rodnojBelgiji da bi postala časna sestra. Gotovo odmah nakon dolaska ona ima poteškoća s prilagođavanjem na zatvoreni život i na njezin zavjet siromaštva, čednosti i poslušnosti. Sumnja u svoje sposobnosti, čak i kad se konačno zavjetuje. Gabrielle, koja se sada zove sestra Luke, ističe se u studiranju medicinei sanja da jednog dana ode u službu u Belgijski Kongo.
“Sabrina“ (1954.) “Sabrina”je film iz 1954. koji je režirao Billy Wilder. Glavne uloge u filmu tumače Humphrey Bogart, Audrey Hepburn i William Holden. Sabrina Fairchild (Hepburn) mlada je kći vozača obitelji Larabee, a cijeli je život zaljubljena u Davida Larabeeja (Holden). David je neženja, plejboj i ženskar koji nikad nije primjećivao Sabrinu. Nakon školovanja u kulinarskoj školi uParizu, Sabrina se vraća kući kao vrlo atraktivna i profinjena žena i brzo počinje privlačiti Davida. Davidov stariji brat Linus (Bogart) to primijeti i boji se da bi Davidovo skoro vjenčanje s jako bogatom ženom moglo biti ugroženo. Ako vjenčanje bude otkazano, propast će i poslovni planovi s obitelji mladenke. Zato Linus pokušava Sabrininu pažnju i zanimanje skrenuti na sebe, ali usput se zaljubljuje u nju.
“Breakfast At Tiffany’s“ (1961.) “Doručak kod Tiffanyja”je romantična komedija o mladoj i raspuštenoj Holly Golightly (Audrey Hepburn, koja je za tu ulogu bila nominirana za Oscara). Scenarij se temelji na istoimenom romanu Trumana Capotea. Iako ga je Hepburn definitivno zasjenila, nikako ne možemo zaobići Georgea Pepparda, koji je odlično odigrao ulogu mladog i neodlučnog pisca Paula Varjaka; ta uloga je općenito smatrana najboljom u Peppardovoj karijeri. Film je poznat najviše po Holly, koja je postalafilmska ikona. Ona, naime, sa svojom cigaretom, malom crnom haljinomte večernjom ružičastom haljinom postaje uzor djevojkama diljem svijeta.
Paul Varjak (G. Peppard) mladi je pisac koji često ima problema s traganjem za inspiracijom, a i opterećen je svojom vezom s imućnom ženom. Jednoga dana useli se u novi stan i privuče ga zgodna, vrckasta Holly (A. Hepburn), djevojka koja živi sama u stanu ispod njegova. Sprijatelji se s njom i primijeti da ona obožava skupe izlaske na kojima osvaja svojim šarmom i duhovitošću. Između njih dvoje počinje se razvijati romantična igra, no on iznenada shvati da je lepršavost ove djevojke samo njezina fasada: naime, ona pati od neuroza, svaka joj veza završi time što ostavi muškarca nakon što dobije skupe darove, a i redovito posjećuje muškarca koji odslužuje zatvorsku kaznu u Sing-Singu…
“Funny Face“ (1957.) “Smiješno lice” američki je glazbeni film iz 1957. sa skladbama iz istoimenog brodvejskog mjuzikla iz 1927.Film je režirao Stanley DonenStanley. U glavnoj se ulozi pojavljuje Audrey Hepburn kao Jo, sramežljiva blagajnica u knjižari i filozof-amater, koju otkriva slavni modni fotograf kojeg glumi Fred Astaire. Astaire glumi fotografa Dicka Averyja, kojeg njegova nadređena, urednica modnog časopisa Maggie Prescott (Kay Thompson) pošalje da otkrije “novo lice”. Dicku ne treba dugo da otkrije Jo (Audrey Hepburn), blagajnicu u knjižari u Greenwich Villageu. Dick ponudi Jo blistavu karijeru, i uskoro se nađu u Parizu, gdje ona postaje najtraženiji model modnog svijeta. Dick se usput zaljubljuje u Jo i trudi se odvratiti je odintelektualaca, kao što je, na primjer, profesor Emile Flostre (Michel Auclair).
“Wait Until Dark“(1967.) “Sama u tami” jeamerički film snimljen 1967. u režiji Terencea Younga. Predstavlja adaptaciju istoimenog komada Federicka Knotta.Protagonistica, čiji lik tumači Audrey Hepburn, je Susy Hendrix, domaćica koja je nedavno oslijepilate se pokušava prilagoditi novim okolnostima. Radnja prikazuje kako postaje metom trojice beskrupuloznih kriminalaca koji se nastoje dočepati lutke napunjene heroinom, a koju je njezin muž (čiji lik tumači Efrem Zimbalist Jr.) slučajno prokrijumčario iz Kanade. Film se isticao izuzetno vještim građenjem postupne napetosti, koje je kulminiralo završnom scenom obračuna u Susynom stanu, koja je svojim intenzitetom neke od kritičara potaknula da film smjeste u žanr horora. “Wait Until Dark”postigao je veliki komercijalni uspjeh, a Hepburn je za svoj nastup bila nominirana za Oscara u kategoriji za najbolju glumicu. Alanu Arkinu, koji tumači lik lukavog i sociopatskog vođe bande, nastup u “Wait Until Dark” bila jedna od najimpresivnijih, a po mišljenju mnogih i najboljih uloga karijere; s druge strane, kasnije je tvrdio da je upravo zbog nje godinama imao problema, jer nitko nije htio angažirati glumca koji je na ekranu zlostavljao Hepburn, tadašnju ljubimicu američke publike.
“Roman Holiday” (1953.) “Praznik u Rimu”romantična jekomedijaiz1953.godine. Film priča o mladoj princezi koja pobjegne tijekom službenog posjetaRimui sprijatelji se s ciničnim američkim novinarom, koji samo želi ekskluzivnu priču, ali kasnije shvati da se zaljubljuje u nju. Uz Audrey Hepburn, glavne uloge tumače Gregory Peck i Eddie Albert. Princeza Ann (Hepburn) članica je kraljevske obitelji neke neodređene zemlje. Na proputovanju je kroz nekoliko europskihglavnih gradova, među kojima je i Rim. Jedne večeri se pobuni zbog svojih iscrpljujućih službenih dužnosti zbog kojih je isplanirana svaka minuta njezinog vremena. Njezin joj liječnik prepiše sedative kako bi se smirila, ali ona potajno napusti veleposlanstvo svoje zemlje kako bi iskusila Rim.