Kako prepoznati dehidriranost kod bebe?
Britanski pedijatri dramatično upozoravaju kako davanje vode novorođenčadi može štetiti zdravlju, no domaći stručnjaci to opovrgavaju. Ipak, ne pre...
Ima li ljepšeg prizora od tek okupane bebe umotane u veliki, mekani ručnik? Sve mame se slažu: definitivno nema! No prije kupanja, potrebno je provesti ove ‘mjere opreza’.
Prije nego što položite bebu u kadicu, obavezno provjerite temperaturu vode. Ako nemate termometar, nakapajte nekoliko kapi vode na kožu nadlanice, pa ako vas ne peče, znat ćete da voda nije toplija nego što bi trebala biti (temperatura vode, inače, ne bi smjela biti viša od 29 stupnjeva).
Ako ste kadicu u kojoj kupate bebu stavili u veliku kadu za odrasle, obavezno omotajte slavinu pelenom ili ručnikom da se ne bi dogodilo da iz nje kapne vruća voda i opeče bebu. Ova zaštita potrebna je i kasnije, kada beba bude veća, da ne bi udarila glavicom u metalnu slavinu.
Na dno kadice stavite komad spužvastog platna da beba ne bi klizila. U trenutku kada beba počinje sjediti i brčkati se u kadici, ova mjera predostrožnosti naročito dobiva na značaju.
Kada kupate novorođenu bebu, nemojte uliti u kadicu više od 5 cm vode. Za veću bebu dolijte maksimalno 15 cm vode.
Idealna temperatura zraka prilikom kupanja bebe iznosi 24 stupnjeva Celzijevih. Čim izvadite bebu iz kadice, odmah je umotajte u veliki ručnik kako se ne bi pretjerano rashladila.
Autor: Life Content