POGLEDAJTE kako očuvati izgled svoje odjeće!
[caption id="attachment_144911" align="alignnone" width="827"] FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES[/caption]Ne trebate trošiti novac na kemijsko čišćenj...
Kupina se u narodnoj medicini koristi stoljećima, o čemu svjedoče mnogi povijesni zapisi. Gotovo svi dijelovi ove biljke imaju ljekoviti učinak. Kupina je, prije svega, bogata željezom u organskom obliku, te se zato posebno preporučuje osobama koje pate od anemije, djeci, trudnicama, dojiljama.
Ovaj sočni, slatki plod u stara vremena glasio je kao sredstvo protiv dijareje, posebno kod djece. Njezini listovi sadrže topivo vlakno – pektin koji snižava razinu lošeg kolesterola (LDL), te se čaj od ovog dijela kupine koristi za čišćenje krvi i kao pomoć u liječenju ili prevenciji srčanožilnih bolesti.
Osim željeza, plod kupine bogat je i drugim mineralima – kalijem, kalcijem, fosforom, magnezijem, kao i vitaminima B1, B2 i C. Organske kiseline galotanin i inozit djeluju antimikrobno, pa uništavaju bakterije, prije svega escherihiju coli i salmonellu enteritidis.
Slatko-kisele bobice u narodnoj medicini zauzele su značajno mjesto i kada je riječ o liječenju hemoroida i raznih ozljeda kože, a koriste se i kao antiseptik za ispiranje usne šupljine u slučaju upale sluznica.
Osim toga, kupina ublažava prehladu i kašalj, a zahvaljujući visokom sadržaju kalija i niskoj koncentraciji natrija, preporučuje se osobama koje pate od visokog krvnog tlaka.
Ljekovita svojstva kupine posebno su značajna za dijabetičare, jer ovo voće sprječava oštećenje krvnih žila, a samim tim štiti vitalne organe. Zbog niskog sadržaja ugljikohidrata, oboljeli od dijabetesa trebali bi što češće konzumirati ovo voće.
Od ukusnog ploda kupine rade se džemovi, marmelada, slatko i sok. Osim toga, od ovog voća spravlja se i nadaleko poznato kupinovo vino, koje zahvaljujući visokom sadržaju korisnih kiselina pomaže u probavi hrane, posebno bjelančevina. Ovaj napitak bogat je i željezom, pa se često upotrebljava kao dopuna terapiji anemije.
Autor: Life Content