Marija Kulušić u novoj kolekciji koristi elemente dalmatinske narodne nošnje
Hrvatska modna dizajnerica Marija Kulušić, osnivačica istoimenog slow fashion brenda, predstavila je briljantnu modnu kolekciju nadahnutu elementim...
Kupovina cipela zna biti prilično zeznuta stvar, posebno ako ste skloni hirovitoj kupovini, a onda kasnije shvatite da ste novac dali za još jedan par koji vam uopće ne treba. Birajte pametno i uštedite sliiedeći ove savjete.
1. Usporedite trošak i isplativost
Možda će vas razveseliti činjenica da ste cipele našli na sniženju, ali svejedno razmislite hoće li se i po toj cijeni trošak isplatiti. Dugoročno nećete imati koristi ako će cipele stajati u ormaru. Radije uložite u čizme koje ćete nositi nekoliko puta tjedno, nego na cipele na sniženju koje ćete nositi dva puta, čak i ako je cijena manja 50 posto.
2. Cipele bi vam odmah trebale biti udobne
Nemojte pretpostavljati da će se s vremenom prilagoditi nozi, osim ako u pitanju nisu cipele za planinarenje ili kaubojske čizme. Većina cipela trebala bi vam biti udobna čim ih obujete.
3. Provjeravajte veličinu stopala
Poput ostatka tijela, veličina stopala se mijenja, točnije povećava. U svakom stopalu nalazi se 26 kostiju i one se s vremenom mijenjaju. Ako hodate bosi, trudni ste ili nosite niske cipele, sve to može utjecati na stopala. Zato kod svake kupovine cipela (ili svakih nekoliko godina) zatražite da vam izmjere stopala. Stručnjaci savjetuju kupovinu u poslijepodnevnim satima, kad su vam noge malo natečene.
4. Uštedite tako što ćete očistiti ormar za cipele
Već imate ormar pun cipela koje ne nosite? Ako su još uvijek u dobrom stanju, pokušajte ih prodati preko interneta ili pokloniti. Jednom kad očistite ormar, znat ćete točno čime raspolažete, pa nećete biti u napasti kupiti nešto što vam ne treba.
5. Umeci se isplate
Jeftin način da prilagodite cipelu svojem stopalu jest korištenje umetaka. Nisu skupi, a cipele će biti puno udobnije. Većina osoba s različitom veličinom stopala kupuje cipele koje odgovaraju većem stopalu, a veličinu manjeg prilagođava umecima.
6. Prava visina potpetice
Svatko ima cipele za posebne prigode koje su ili previsoke ili previše napadne za svakodnevno nošenje. Najbolji izbor za vaše noge, garderobu i novčanik su cipele s potpeticom između dva i pol i četiri centimetra, jer ćete ih daleko češće nositi. Ta je visina potpetice udobna, a i dalje vam daje profinjen izgled.
7. Koža štedi novac
Kožne cipele su skuplje, ali ako se dobro brinete o njima, trajat će puno dulje od sintetičkih. Koža je također dobra za stopala jer ‘diše’ i prilagođava se stopalu. Cipele čuvajte u kalupima, očistite ih, namažite kremom, a potom ispolirajte i poprskajte sprejem za impregnaciju. Kao jeftiniju alternativu koži potražite poliuretan (PU), umjetni materijal koji se još uvijek relativno dobro prilagođava stopalu.
Izvor: Magazin.net.hr