“Sasvim iskreno” je novi podcast dviju terapeutkinja o stvarima koje nas sve ponekad muče
Novi podcast Sasvim iskreno, koji su pokrenule dvije uspješne terapeutkinje s dugogodišnjim iskustvom – Dubravka Fazlić i Teodora Delić, mjesto je ...
Premalo se priča o glavnom uzroku
Za Lidiju Lijić nedovoljno je reći da je svestrana. Arhitektica i ronilica na dah, koja se bavi i fotografijom, sportskim penjanjem, alpinizmom i avijatičarstvom, voditeljica hrvatskog ogranka organizacije Sea Shepherd Conservation Society, Guinnessova rekorderka s najvećim zaronom na svijetu, u zaronu ispod leda i najvišem zaronu u Himalaji, svjetska i europska prvakinja u ronjenju na dah, sada je i zaštitno lice novih plakata Prijatelja životinja. Dojmljivim jumbo plakatima, koji će se moći vidjeti na ulicama Zagreba, Splita, Rijeke i Zadra, ova 42-godišnja snažna žena, koja je posvećenost moru prozvala svojim stilom života, poziva sve da izaberu vegansko za spas mora i posjete dane 1. i 2. rujna 2023. na zagrebačkom Europskom trgu 15. ZeGeVege festival održivog življenja.
Kao direktorica Sea Shepherda Hrvatska, svjetske organizacije za zaštitu i očuvanje mora i oceana koja se već 40 godina aktivno bori za opstanak ugroženih vrsta i očuvanje ribljeg svijeta, Lidija Lijić će na ZeGeVegeu 2. rujna 2023. u 12:30 objasniti kako odabirom veganskog načina života svaki pojedinac može odigrati veliku ulogu u zaustavljanju odumiranja mnogih vrsta i spašavanju mora i planeta. Podijelit će sa svima i kako joj veganska prehrana pomaže u sportskim uspjesima. Također, pozvat će sve da se na www.zabranimo-koce.net informiraju o djelovanju pridnenih koća na Jadransko more i potpišu peticiju za njihovu zabranu.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
“Tijekom gotovo dva desetljeća, koliko profesionalno ronim, svjedočim tome koliko se podmorje progresivno osiromašuje. Malo je reći da je stanje života u oceanu kritično. Premalo se priča o tome koji su uzroci, a još manje spominje onaj glavni: uzgoj životinja radi hrane i pretjerani izlov riba. Ako nastavimo ovako, do 2050. godine više neće biti riba u morima i oceanima. Vrijeme je da se probudimo, educiramo, osvijestimo i započnemo s promjenama. Vrijeme je da odaberemo vegansko za spas mora, šuma i cijeloga planeta”, izjavila je Lidija. Pozvala je sve da urone u bogatstvo veganskih namirnica na 15. ZeGeVege festivalu, gdje će svi moći probati veganska morska jela, poput veganskog sushija.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Prema svjetskoj organizaciji za zaštitu prirode WWF, zbog zagađenja, uništavanja staništa i nemilosrdnog lova, Zemlja je izgubila čak polovinu divljih životinja u posljednjih 40 godina. Uzgoj životinja radi mesa, jaja i mlijeka iznimno loše utječe na cjelokupno zdravlje planeta, a posljedice se očituju u klimatskim promjenama, globalnom zatopljenju, odumiranju šuma, gubitku bioraznolikost itd. Čak ni sav svjetski promet ne djeluje toliko devastirajuće na okoliš kao uzgoj životinja za hranu. No naši oceani i mora, odnosno bića koja žive u njima, suočeni su s najstrašnijom prijetnjom. U posljednjih 50 godina ribolovom je istrijebljeno 90 posto velikih ribljih populacija. Ribolov pustoši svjetska mora i oceane te dovodi u pitanje opstanak raznih morskih organizama i vegetacije bez kojih je život u moru narušen i pred izumiranjem. Bogata bioraznolikost mora i rijeka od iznimne je važnosti za zdravo funkcioniranje prirodnih procesa koji se odvijaju u morima i slatkovodnim vodama, a koji itekako utječu i na život čovjeka.
Golemu ulogu u uništavaju okoliša i života u moru ima i koćarenje, koje osiromašuje riblja podvodna naselja, odstranjuje morsku travu, devastira koraljne grebene i staništa, ispušta istu količinu ugljičnog dioksida kao cijela zrakoplovna industrija, uzrokuje kiselost mora, utječe na globalno zatopljenje, zagađuje planet i svakodnevno ubija stotine tisuća morskih životinja od kojih su mnoge ugrožene i pred izumiranjem. Prema istraživanju Zajedničkog istraživačkog centra (JRC) Europske komisije, u Sredozemlju je u posljednjih 50 godina izgubljeno 41 % morskih sisavaca i 34 % ukupne količine ribe. Od toga su najveći gubici zabilježeni upravo u Jadranskome moru s gubitkom od čak 50 %.
Više informacija o 15. ZeGeVege festivalu može se saznati na www.prijatelji-zivotinja.hr i www.zegevege.com.