Zdravi trendovi: Ove tri namirnice svi će koristiti u 2025. godini
Zdravlje i prehrana postali su ključni fokus našeg života, a interes za prirodnim dodacima i inovativnim proizvodima raste iz godine u godinu.S...
Ovo je najveći napredak u borbi protiv te bolesti u 25 godina
Liječnici hvale novi režim liječenja raka grlića maternice koji smanjuje rizik od umiranja za 40 posto, što je najveći napredak u borbi protiv te bolesti u 25 godina.
Rak vrata maternice četvrti je najčešći rak u žena u svijetu, s oko 660 000 novih slučajeva i 350 000 smrtnih slučajeva svake godine, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije. Svake godine u Velikoj Britaniji ima oko 3200 slučajeva i 800 smrtnih slučajeva. Mnogi od oboljelih su u svojim 30-ima, a unatoč poboljšanju skrbi, rak se vraća u čak 30 posto slučajeva, kako piše The Guardian.
Novi plan liječenja testiran je na pacijentima tijekom deset godina iz Ujedinjenog Kraljevstva, Meksika, Indije, Italije i Brazila.
Uključuje kratki tijek kemoterapije prije nego što se pacijenti podvrgnu kemozračenju, standardnom liječenju raka vrata maternice koje uključuje kombinaciju kemoterapije i radioterapije.
Istraživanje je provedeno na 500 oboljelih žena iz nekoliko zemalja tijekom desetogodišnjeg razdoblja, a kod kojih se rak nije proširio na ostale organe.
Novi režim liječenja uključuje kratku indukcijsku kemoterapiju, u trajanju od šest tjedana, a potom se pacijentice podvrgnu radioterapiji te tzv. kemoradioterapiji na tjednoj bazi.
Kontrolna skupina je tijekom istraživanja primala samo uobičajenu kemoterapiju.
U istraživanju koje je proveo University College London objavljeno je da su rezultati treće faze kliničkog ispitivanja pokazali 40 posto smanjenje rizika od smrti od bolesti i 35 posto smanjenje rizika od ponovnog pojavljivanja raka unutar najmanje pet godina. Njihova otkrića objavljena su u Lancetu.
Dr. Mary McCormack, glavna istraživačica ispitivanja na UCL-u, rekla je za The Guardian da je ovo otkriće najznačajniji napredak u liječenju raka vrata maternice od kraja prošlog stoljeća.
“Ovo je najveći napredak u preživljavanju od usvajanja kemoradijacije 1999. godine. Svako poboljšanje u preživljavanju pacijenata oboljelih od raka je važno, posebno kada se liječenje dobro podnosi i daje relativno kratko vrijeme, omogućujući ženama da se relativno brzo vrate svojim normalnim životima.”
Foto: Liliia Bila iStock/Getty Images Plus via Getty Images; Pexels