Top 5 bob frizura idealnih za žene s gustom kosom
Pitate li se možete li isfurati bob frizuru ako imate gustu, valovitu i/ili oštru kosu, odgovor je potvrdan - ali ne i svaki stil. Najbolje će vam ...
Saznajte kako ju pravilno koristiti da biste to izbjegli
Hijaluronska kiselina jedan je od najboljih hidratantnih sastojaka, no samo ako se koristi ispravno. Slijedite preporuke stručnjaka i prilagodite svoju rutinu njege kože kako biste izvukli najbolje iz ovog popularnog sastojka.
Hijaluronska kiselina neosporno je jedan od najpopularnijih sastojaka u proizvodima za njegu kože. Nalazimo je u gotovo svemu, od čistača, tonika i seruma, pa sve do krema za sunčanje i hidratantnih krema. Njezina sposobnost zadržavanja vlage – čak i do tisuću puta vlastite težine – čini ju sinonimom za dubinsku hidraciju i mladolik izgled kože.
No, unatoč tome što je hvaljena kao čudo za kožu, neki dermatolozi upozoravaju na to da hijaluron, u određenim uvjetima, može izazvati suhoću i iritaciju kože. Zašto dolazi do takvih reakcija, tko je najosjetljiviji i kako pravilno koristiti hijaluronsku kiselinu kako biste izbjegli moguće nuspojave? U ovom članku odgovaramo na ta pitanja.
Hijaluronska kiselina prirodni je sastojak koji se već nalazi u našem tijelu – u koži, zglobovima i vezivnom tkivu. Njezina glavna funkcija je zadržavanje vode, što pomaže održavanju elastičnosti kože i mladolikog izgleda. Međutim, kako starimo, razina hijaluronske kiseline u tijelu se smanjuje, što dovodi do pojave bora i gubitka volumena kože.
Odatle i popularnost hijaluronske kiseline u kozmetičkim proizvodima, koji obećavaju vratiti izgubljenu vlagu i vratiti koži punoću. No neki stručnjaci za njegu kože smatraju da stvari nisu tako jednostavne.
Iako je hijaluron poznat po hidraciji, paradoksalno, ona može uzrokovati suhoću kože. Dermatolozi poput dr. Shirina Idrisa i dr. Ryana Turnera objašnjavaju da hijaluronska kiselina “privlači vlagu iz okoline ili iz dubljih slojeva kože, ovisno o uvjetima”.
Ako je zrak suh, hijaluron nema vanjsku vlagu za privlačenje, pa vuče vodu iz vaše kože, što može dovesti do transepidermalnog gubitka vode. Dr. Shirin Idriss navodi za The Zoe Report: “U suhim uvjetima, poput zime ili prostora s centralnim grijanjem, hijaluronska kiselina može izazvati suhoću jer izvlači vlagu iz dubljih slojeva kože.”
Iritacija ili suhoća od hijaluronske kiseline češće mogu primijetiti osobe sa suhom ili osjetljivom kožom jer je njihova barijera kože već oslabljena. Nadalje, osobe koje koriste visoke koncentracije hijalurona. Proizvodi s visokim postotkom hijaluronske kiseline mogu biti previše intenzivni za svakodnevnu uporabu za neke pojedince. Osim toga, ako nakon nanošenja, primjerice seruma s hijaluronom, ne koristite okluzivnu ili hidratantnu kremu, vlaga može brzo nestati.
Hijaluronska kiselina i dalje je jedan od najboljih hidratantnih sastojaka, no samo ako se koristi ispravno. Razumijevanje njezinih potencijalnih rizika ključno je za izbjegavanje problema poput suhoće ili iritacije. Kako biste izbjegli potencijalne nuspojave, pridržavajte se sljedećih savjeta:
Hijaluronska kiselina najbolje djeluje kad se nanosi na blago vlažnu kožu jer će tada privući vlagu iz površine kože, a ne iz njezinih dubljih slojeva.
Nakon nanošenja seruma ili esencije s hijaluronom, koristite hidratantnu kremu koja će spriječiti isparavanje vode.
Proizvodi s kombinacijom niske i visoke molekularne težine hijalurona pružaju hidraciju na različitim razinama kože.
Ako živite u suhoj klimi, koristite ovlaživač zraka u zatvorenim prostorima kako biste povećali razinu vlage u zraku.
Foto: petrenkod, iStock via Getty Images Plus