Maca – superbiljka za žene i muškarce

by | 11 srpnja, 2017

Rijetko koja biljka otporna je kao maca – raste na visini od 4000 do 4500 metara u Andama, u ekstremnim klimatskim uvjetima: velikim temperaturnim promjenama, orkanskim vjetrovima i jakim UV zračenjem. Maca (poznata i kao maka ili mača) uspijeva u takvom negostoljubivom okolišu zahvaljujući svojoj izuzetnoj sposobnosti prilagodbe, zbog čega je prozvana “pametnom biljkom“. Takvo djelovanje maca ima i u ljudskom organizmu.

Znanstvenici macu svrstavaju u adaptogene – superbiljke koje olakšavaju prilagođavanje na fizičke i psihičke napore. Maca “prepoznaje“ potrebe našeg tijela, uspostavljajući ravnotežu u radu organa i proizvodnji energije.

• Maca je posebno učinkovita u održavanju hormonske ravnoteže te u jačanju libida i potencije.

• Jača imunitet i povećava tjelesnu izdržljivost, pridonoseći razvoju mišića i čvrstoći kostiju.

• Pomaže kod kroničnog umora.

• Štiti zdravlje srca i krvnih žila.

• Potiče probavu i sagorijevanje suvišnih masnoća, olakšavajući regulaciju tjelesne težine.

• Poznata je i kao “biljka sreće“ zato što smanjuje stres i tjeskobu, a poboljšava raspoloženje, pamćenje i koncentraciju.

• Povoljno djeluje na zdravlje kože, kose i noktiju.

Sve ove blagodati nalaze se u kapsulama Maca Power renomiranog talijanskog proizvođača Abbé Prop.

Maca Power sadrži suhi ekstrakt korijena mace i prah korijena mace (Lepidium meyenii) provjerene kvalitete.

Dodatak prehrani Maca Power pronađite u ljekarnama i specijaliziranim prodavaonicama.

► Maca potječe s područja Perua i Bolivije, gdje je već tisućljećima hrana i lijek stanovnicima Anda. Prah korijena mace u legendarnom je carstvu Inka bio važan izvor snage i libida.

Maca je poznata i kao “krumpir Anda“ jer južnoamerički domoroci pripremaju različita jela od korijena mace koji se jede pečen ili sušen te se usitnjava u kašu ili brašno.

Za ljekovite pripravke, macin korijen nalik rotkvi suši se i melje u prah. Tako se jedinstvena svojstva ove čudesne biljke mogu sačuvati u obliku kapsula i drugih dodataka prehrani.

► Znanstveno je potvrđeno da maca i u žena, i u muškaraca, odlično uravnotežuje rad hormona. Ženama pomaže kod menstrualnih tegoba te ublažava simptome menopauze (valove vrućine, promjene raspoloženja, poremećaje spavanja). Preporučuje se kod hormonalnih poremećaja i problema s neplodnošću, te za povećanje seksualne energije.

Istraživanja su pokazala da maca poboljšava plodnost i u muškaraca jer povoljno utječe na proizvodnju i pokretljivost spermija. Ujedno jača potenciju te pomaže kod poremećaja erekcije i ejakulacije, pa macu nazivaju prirodnom viagrom.

► Macu uzimaju mnogi vrhunski sportaši zato što pomaže u izgradnji mišićne mase i povećava izdržljivost. Sadrži glikozidne steroide koji su odlična prirodna alternativa umjetnim sterioidima. Maca pomaže u oblikovanju tijela potičući potrošnju šećera u organizmu tako da se šećer direktno pretvara u energiju, a ne dolazi do taloženja masnih stanica.

► Maca je bogatija kalcijem od mlijeka, pa je korisna u prevenciji osteoporoze. Obiluje i proteinima te vitaminima B skupine koji su ključni za proizvodnju energije. Osim kalcija, sadrži i niz drugih minerala: kalij, željezo, magnezij, cink, mangan, fosfor, silicij, bakar… U prahu mace nalaze se i nezasićene masne kiseline (omega-3, 6 i 9), prehrambena vlakna i glukozinolati koji potiču imunitet. Maca sadrži jedinstvene alkaloide koji nisu pronađeni ni u jednoj drugoj biljci na svijetu, a nazvani su macain 1, 2, 3 i 4. Upravo zbog ovih alkaloida maca ima sposobnost “prepoznavanja“ potreba ljudskog organizma.

► Maca je idealna za učenike, studente i osobe koje imaju stresan posao zato što povećava otpornost na stres, smanjuje umor, pomaže protiv nesanice te podiže raspoloženje i koncentraciju.

► Macin prah, koji okusom podsjeća na kavu, kakao, cikoriju i prženu zob, može se dodati u smoothieje, kaše, juhe, umake, salate te pudinge i druge slastice. Maca prah dobro se kombinira s mlijekom, bananama, orašastim plodovima, suhim voćem, kakaom, medom…

► Ako imate zdravstvene tegobe i uzimate lijekove, o korištenju dodataka prehrani od mace obavezno se savjetujte s liječnikom i ljekarnikom. Zbog jakog stimulirajućeg djelovanja, maca se ne preporučuje trudnicama, dojiljama i djeci, kao ni osobama s povišenim krvnim tlakom, bolestima štitnjače, jetre i žuči te oboljelima od tumora povezanih s hormonima (jajnici, maternica, dojke, testisi).

Tagovi: