Zagrebačko psihološko društvo podijelilo savjete za umirivanje nakon traumatičnog događaja
Stravični događaj koji se odvio u Prečkom šokirao je Hrvatsku. Nezamislivo je uopće pomisliti kako se osjećaju djeca i roditelji, kao i djelatnici ...
Iako meditiranje privlači sve veći broj ljudi, velik broj njih odustane na samom početku misleći kako se radi o praksi koju mogu savladati samo oni koji su smireni i produhovljeni.
Neke vrste meditacija doista zahtijevaju vještine, do kojih se ne dolazi preko noći, nego redovitim vježbanjem. No postoje i vrste meditacija koje nisu zahtjevne i koje mogu prakticirati baš svi. Jedna od njih je transcendentalna meditacija (TM), koja predstavlja nereligioznu znanstvenu praksu koja dokazano smanjuje stres, anksioznost te regulira razinu šećera u krvi. TM je popularnost stekla 60-ih godina 20. stoljeća, kad ju je u Sjedinjene Američke Države uveo indijski guru i fizičar Maharishi Mahesh Yogi. Ono što TM razlikuje od ostalih meditativnih praksi tehnika je koja ne zahtijeva duboku koncentraciju, kontrolu misli niti usredotočenost na pojedine dijelove tijela ili na disanje. (Pročitajte: Mantre i afirmacije koje će vam pomoći da se lakše nosite s negativnim emocijama)
Kako prakticirati TM te kako djeluje na čovjeka?
Za ovu meditacijsku praksu potrebno je izdvojiti između 15 i 20 minuta dvaput dnevno. Sve što trebate učiniti je:
Ovu praksu možete savladati sami ili s učiteljem, a ako nemate mogućnosti naučiti je od učitelja, mantru za meditaciju možete odabrati sami. Mantra može biti slog (primjerice “om”), riječ (poput “jesam”, “živim”, “volim”) te više riječi (poput “sloboda”, “rješenje”, “ljubav”). Provedeno je na stotine istraživanja, čiji su rezultati pokazali da TM utječe blagotvorno na čovjekovo fizičko i mentalno zdravlje. Redovito prakticiranje TM-a popravlja kvalitetu sna, ublažuje bol, podiže razinu samopouzdanja, popravlja koncentraciju, smanjuje razinu anksioznosti i stresa, regulira razinu glukoze u krvi te čak smanjuje simptome menopauze.
Foto: Daniel Mingook Kim/Unsplash