Kako prepoznati dehidriranost kod bebe?
Britanski pedijatri dramatično upozoravaju kako davanje vode novorođenčadi može štetiti zdravlju, no domaći stručnjaci to opovrgavaju. Ipak, ne pre...
Meningitis, izvan svake sumnje, predstavlja najveću prijetnju za život male djece. Upravo zbog toga, većinu roditelja uspaniči pojava i najblažih simptoma – poput šmrcanja ili blago povišene temperature. Iako meningitis nije više tako učestala pojava, svake godine bilježi se određeni broj slučajeva koji govore o tome da ova bolest još uvijek predstavlja realnu prijetnju po zdravlje male djece.
Što je meningitis?
U pitanju je virusna ili bakterijska infekcija, odnosno upala ovojnice mozga i kičmene moždine. Virusni meningitis obično je blaži oblik bolesti, a manifestira se simptomima sličnima gripi. Oboljeli se obično oporavi bez primjene terapije, često može proći nezapaženo i rijetko ima ozbiljne posljedice.
Bakterijski meningitis predstavlja najozbiljniji oblik bolesti. Ponekad ista bakterija može izazvati pojavu trovanja krvi (septikemiju). Postoji nekoliko bakterija uzročnika meningitisa, ali je meningokokna bakterija najčešća. One obično žive na sluznici nosa i grla i u normalnim uvjetima ne uzrokuju nikakve probleme.
Ipak, one mogu postati aktivne, početi se razmnožavati i uzrokuju pojavu meningitisa. Kada to čine u krvi, javlja se septikemija, a otrovi se krvotokom šire po organizmu. To oštećuje krvne žile, krv se izlijeva ispod kože i uzrokuje pojavu crvenog ili smeđeg osipa. Nakon određenog vremena on se pretvara u purpurne točke ili modrice, što reducira dotok krvi do organa, a njihovo oštećenje posljedično može imati čak i smrtni ishod.
Kako se liječi?
Bakterijski meningitis i septikemija spadaju u urgentne slučajeve. Oboljeli se mora hospitalizirati i biti podvrgnut intravenoznoj terapiji antibioticima. Pravovremena terapija znači i potpuni oporavak djeteta. Liječnik može odrediti terapiju antibioticima svakome tko je bio u kontaktu s bolesnim djetetom s ciljem sprječavanja širenja bolesti.
Tri stvari koje morate znati o meningitisu:
1. Blagovremeno uočavanje simptoma može spasiti djetetov život
Meningitis se može naglo pojaviti i brzo napredovati (čak za nekoliko sati). Zbog toga je sposobnost prepoznavanja simptoma od velikog značaja. Stručnjaci navode: što se brže dijagnosticira bolest i započne terapija, veće su šanse da dijete preživi.
2. Simptomi su različiti
Važno je znati da simptomi meningitisa prilično variraju ovisno o tipu infekcije (bakterijska ili virusna). Mnoge majke znaju da osip može biti jedan od simptoma ove bolesti, međutim, on se često javlja u poodmaklim fazama bolesti ili čak može i izostati. Zato treba obratiti pažnju na druge simptome.
3. Bebe se ne mogu cijepiti protiv svih tipova meningitisa
Obavezno cijepljenje beba u drugom, trećem i četvrtom mjesecu života štiti od dva tipa meningitisa (Hib i grupa C), ali to ne znači da su zaštićene od svih oblika ove bolesti. Zapravo, obavezno cjepivo ne stvara imunitet na najčešći oblik meningitisa – meningokokni grupe B.
Upozoravajući znakovi meningitisa i septikemije
Simptomi se mogu javiti bilo kojim redoslijedom i u bilo kojoj kombinaciji. Štoviše, meningokokna septikemija može se pojaviti bez pratećih simptoma meningitisa. Zat se odmah trebate javiti liječniku ako sumnjate na meningitis ili imate bilo kakvu dilemu u vezi s tim. Simptomi na koje morate obratiti pažnju su:
Simptomi kod beba:
Osim u tablici spomenutih simptoma, kod beba se još može uočiti:
Ako primijetite bilo koji od ovih simptoma, ili kombinaciju više njih, istog trenutka otiđite s djetetom liječniku.
Test sa čašom: Ukoliko se na koži vašeg djeteta pojavi osip – sitne crvene ili smeđe točkice koje se mogu razviti u veće crvene “mrlje” ili purpurne prokrvljene plikove, napravite test čašom (pritisnite gornji dio čaše na dio kože pod osipom). U slučaju da osip ne poblijedi, a vi još uvijek možete uočiti točkice kroz staklo, odmah zatražite medicinsku pomoć.
Izvor: Life Content