Prehrana za zrele godine: Namirnice koje tijelo voli nakon 50.
Nakon 50. godine, tijelo prolazi kroz niz promjena - metabolizam se usporava, smanjuje se mišićna masa, a kosti postaju osjetljivije.Istovremen...
Nagle vremenske promjene su veliki stres za organizam. Ovisno o zdravstvenim problemima s kojima se suočavaju, ljudi promjenu vremena doživljavaju drukčije. Najugroženiji su, svakako, kronični bolesnici, ali i oni bez zdravstvenih tegoba mogu itekako mučno reagirati na nagli pad temperature i promjenu atmosferskog tlaka.
Zdrave osobe najčešće se osjećaju malaksalo i pospano. Kako biste lakše podnijeli vremenske oscilacije, neophodno je da unosite dovoljno tekućine te da vaša prehrana bude lagana, tj. da se bazira na vitaminima. Savjetuje se i umjerena fizička aktivnost.
Kronični bolesnici trebaju se pridržavati savjeta svog liječnika i redovito uzimati terapiju, kako savjetuju stručnjaci.
S obzirom na to da se meteoropatske reakcije javljaju 4 – 48 sati prije same promjene vremena, organizmu je za prilagođavanje potrebno dva do četiri dana. U tom periodu organizam se adaptira na nepovoljnu fazu kako je ne bi više identificirao kao negativnu.
Onima čije se psihofizičko stanje bitno pogoršava zbog utjecaja vremena, stručnjaci savjetuju da obavezno prate bioprognozu.
Zdrave osobe trebale bi prilagoditi aktivnosti nepovoljnim biometeoropatskim prilikama, te u tim danima ne donositi važne odluke, a psihičko i fizičko zdravlje održavati na najvišoj razini.
Najvažnije je da shvatite kako je nagla promjena vremena prolazna. Družite se s onima koji će vam popraviti raspoloženje i bavite se ugodnim aktivnostima. Nemojte zaboraviti također naoružati se optimizmom!
Foto: Unsplash