Starimo li danas sporije nego prije 30 godina?
Dok smo djeca, ljudi u tridesetima nam djeluju prilično staro. Kako i sami odrastamo, naša ideja o tome tko je još mlad, a tko star, mijenja se. No...
"Nosila sam bebu koja je smrtno bolesna i nisam imala nikakva prava ovdje"
Zagrepčanka Mirela Čavajda prije više od dvije godine dignula je na noge hrvatsku javnost nakon što je njezin slučaj ukazao na duboko ukorijenjene mane našeg zdravstvenog sustava, pogotovo kada je u pitanju reproduktivno zdravlje žena. Prisjetimo se, Čavajdi je HZZO odbio prekid trudnoće u šestom mjesecu trudnoće, unatoč činjenici da je dijete imalo tumor zbog kojega su mu šanse za preživljavanje bile gotovo nepostojeće.
Traumatična priča ove Zagrepčanke odjeknula je regijom, a mnogi su izašli na ulice ne bi li ju podržali. Čavajda je postala svojevrsno lice borbe za pravo na prekid trudnoće, a sada, više od dvije godine kasnije, gostovala je u podcastu Lood s Ivanom Paradžiković te se prisjetila tih teških trenutaka.
“Čekala sam nalaze više od tjedan dana. Bio je Uskrs pa je liječnik čiju smo potvrdu čekali bio na godišnjem. Kad sam dobila nalaze, primila me liječnica i rekla da ne mogu napraviti apsolutno ništa. Rekla mi je da jedino što mogu napraviti jest otići u Sloveniju napraviti prekid trudnoće. Samo je slegnula ramenima”, prisjetila se Čavajda.
U Hrvatskoj je i dalje na snazi zakon o pobačaju iz 1978., a Čavajda je istaknula da ga je, uz pomoć odvjetnice, pomno iščitala ne bi li shvatila da ima pravo na prekid trudnoće. Naime, žena ima pravo na prekid trudnoće i nakon 22. tjedna ako je liječnička dijagnoza takva da plod nije spojiv sa životom, što je bio njezin slučaj. Ipak, niti jedan liječnik joj to nije rekao, a kasnije je saznala da u Hrvatskoj ne postoje liječnici koji su obučeni za postupak tako kasnog prekida trudnoće. Ubrzo je odlučila izaći u javnost sa svojom pričom.
“Bila sam svjesna da moj Grga neće preživjeti. Mogla sam samo sjediti doma, čekati i plakati, ali sam odlučila nešto napraviti. Barem za sljedeće generacije, ali nikad nisam mislila da će sve to imati toliki odjek”, rekla je.
Zagrepčanki su se tada, a i danas, svi divili na hrabrosti što je svoju priču podijelila s javnosti.
“Naravno da sam izašla s imenom i prezimenom. Nisam imala što skrivati. Nosila sam bebu koja je smrtno bolesna i nisam imala nikakva prava ovdje”, dodala je Mirela.
Iako je pravo na prekid trudnoće zakonski zahamčeno, u Hrvatskoj 60 posto liječnika ne obavlja pobačaje zbog priziva savjesti, zbog čega je u nekim gradovima potpuno nedostupan. Mireli naposljetku prekid trudnoće u Hrvatskoj nije bio omogućen pa je otišla u Ljubljanu. Kako je ispričala, iskustvo je bilo iznimno teško, ali su u bolnici imali vrlo humani pristup, koji u našem sustavu nije osjetila.
“Izašla sam iz stana tek mjesec dana nakon toga. Bilo me strah, bilo me strah da će mi netko nešto reći, da ću dobivati ružne poglede. Na kraju su svi bili stvarno divni, nisam ništa ružno osjetila”, prisjetila se.
Potaknuta vlastitim iskustvom, Mirela se aktivirala nedavno kad su se prikupljali potpisi za zaštitu prava na pobačaj u Europskoj uniji.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
“Na Svetom duhu sada se može napraviti pobačaj do 12. tjedna, a do 2022. svi liječnici odabirali su priziv savjesti. To opet ne mijenja puno, što ako se dijete razboli nakon 22. tjedna? Mislim da se tu nije puno promijenilo, ali nakon mog istupa, HZZO snosi troškove prekida trudnoće u Sloveniji”, objasnila je Čavajda.
Hrabroj Zagrepčanki se i dan-danas javljaju žene koje proživljavaju slične teške trenutke. Za nju je prikupljeno više od 270.000 kuna, koje je zaklada Solidarna donirala potrebitima, a Mireli se ostvarila želja da ponovno postane majka. Gotovo pa točno godinu nakon što je njezina priča potresla javnost, rodila je zdravog sina.
Foto: YouTube screenshot/Lood podcast