
Sve što trebate znati o operaciji grudi otkrio nam je dr. Johann Nemrava
U posljednjih nekoliko desetljeća, estetska kirurgija doživjela je pravi procvat. Osim što estetske korekcije više nisu tabu, one više nisu niti re...
»Pokušaj što lakše podnijeti ono što je neminovno« rekao je tamničar Sokratu. I pružio mu čašu s otrovom. Izrečen 399 godina prije nove ere, tamničarov savjet i danas bi mnogima možda pomogao donijeti duševni mir, no složenost čovjekove psihe ne dozvoljava nažalost tek tako ovu vrstu racionalizacije.
Psiholog Richard Lazarus s Kalifornijskog sveučilišta smatra da neprekidno suočavanje sa stotinama sitnih udaraca sudbine mnogo više narušavaju naše fizičko i psihičko zdravlje nego velike tragedije. Stoga, smatra on, mnogi ljudi danas gotovo panično tragaju za nekom vrstom unutrašnjeg mira, ali samo rijetki ga i nalaze. „Uostalom, samo su rijetki, poput Krista ili Mojsija, uspeli dosegnuti trajno stanje dubokog mira”, podsjeća Lazarus.
A indijski pisac i pjesnik Sushant Kalidasu, slijedom izravne inspiracije filozofijom joge, u jednom svom djelu jednostavno konstatira: „Jučer je samo san, a sutra tek slutnja.“
Jogiji su razvili složenu dimenziju znanosti o duševnom miru, koja se temelji na religiji i filozofiji, ali i na posve jednostavnim savjetima za sretan život, pravilima ophođenja s bližnjima, te zakonitostima zdravog života, prehrane kao i svakodnevnog vježbanja i meditiranja. Kalidaseova misao odraz je temeljnog jogijskog savjetima da živjeti treba danas, jer je jedino sadašnjost izvjesna i potpuno naša. Prošlost je bespovratno nestala, a sutra je apsolutno neizvjesno. No upozoravaju da sve što za svoje tijelo ili duh propustite učiniti danas, nikad više nećete moći popraviti. Svakodnevno vježbanje, osim što donosi zdravlje i vitalnost, osjetno pridonosi općem osjećaju sreće i mira i to je jedna od tajni globalne popularnosti joge danas.
mag.iur. Vlatko Mišković
mag.kin. Dario Mišković
Medical Yoga Centar Zagreb
izvor: www.mcorner.net