Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Prema istraživanju koje je proveo Huawei prošle godine na 2585 Hrvata pokazalo se da čak 54,6 posto ljudi mobitel ne ispušta iz ruke ni dok odlaze na toalet, a njih 44,7 posto mobitel nosi i na tuširanje, pranje zubi… Odlazak na toalet postao je sinonim za provođenje vremena na mobitelu. No ta navika može biti jako štetna, kako za našu probavu i zdravlje tako i za naš um, kako prenosi Thrillist.
Pranje ruku postaje bezvrijedno
Kad svoj mobitel ponesete u zahod, izlažete ga mnogim klicama i bakterijama poput salmonele. Razni higijenski stručnjaci izrazili su zabrinutost zbog osoba koji nose svoje mobitele u kupaonicu. Kažu da kada obavljate nuždu, mobitel prebacujete iz ruke u ruku te na njega nanesete sve bakterije koje se nalaze oko vas, pa čak i pranje ruku postaje bezvrijedno! To je zato što su se bakterije do tada “zalijepile” za vaš mobitel koji opet držite u rukama – i nakon pranja.
Povećavate šanse za pojavu hemoroida
Kad na toaletu ostanete duže od 20, 30, 40 minuta, radite nepotreban pritisak na rektum, što može uzrokovati hemoroide i definitivno pogoršati situaciju ako ih već imate, kako tvrdi dr. Partha Nandi: “Produžavanjem ovog pritiska možete pogoršati gastrointestinalne probleme, a problem koji je umjeren može postati vrlo ozbiljan.” Uz to, neugodan položaj sjedenja na zahodu može pogoršati probleme sa živcima i kukovima.
Vaš mozak treba pauzu
Kupaonica je nekoć bila mjesto bez ometanja i tehnologije. To više nije tako, što nije dobro za mentalnu aktivnost. Obavljanjem nužde inače ste svome mozgu dali kratki predah od mnogobrojnih obveza i problema, ali mobiteli to više ne dopuštaju.