Za razliku od multitaskinga, s kojim mnogi mogu žonglirati kroz gomilu zadataka odjednom, monotasking se sada sve više nameće kao nešto što svima treba. Što to točno znači? Čitanje knjiga, boravak u prirodi bez ometanja ili odlazak u šetnju bez mobitela mnogima donosi više radosti jer je mozak tada oslobođen za kreativnost. Ali, ipak, znanost sada pokazuje da je fokusiranje na jedan po jedan zadatak puno bolje za vaš mozak.
Jedna studija sa Stanforda pokazala je da oni koji pokušavaju sve stvari raditi odjednom zapravo zadržavaju vrlo malo od onoga što konzumiraju, a pamćenje i raspon pažnje nije toliko velik u tim slučajevima od onih koji se usredotočuju na jedan po jedan zadatak.
Thatcer Wine, autorica The Twelve Monotasks, govorila je o načinima kako se može usporiti, a da se istovremeno napravi više. Od čitanja, slušanja, stvaranja, jedenja i spavanja, postoji znanost o tome kako možete pristupiti zadacima s fokusom i pažnjom kako biste ih u konačnici učinili boljima. Ona se oslanja na istraživanja u psihologiji, neuroznanosti i svjesnosti te pruža putokaz kako se oduprijeti svim ometanjima s kojima se susrećete u danu kako biste se kvalitetno usredotočili na obavljanje zadataka.
Monotasking pomaže da budete produktivniji, manje pod stresom i više povezani s drugim ljudima. Kada radite više zadataka, radite više pogrešaka i stvari traju dulje. Osim toga, konstantno obavljanje više zadataka pruža tendenciju da se osjećate preopterećeni zbog količine koju morate učiniti i broja zadataka koje imate pred sobom. Nasuprot tome, monotasking pruža zadovoljstvo jer radite jednu po jednu stvar s punom pažnjom.
Prvo i najbitnije: odložiti mobitele i držati ih van svog dohvata. Druga stvar je da uzmete i odredite sami sebi nešto što će svaki dan izgraditi vašu sposobnost fokusiranja – bilo da se radi o 20-minutom čitanju ili kratkoj šetnji. Sve to dakako bez mobitela i bez mogućnosti da vas išta ometa. Tehnologija igra veliku ulogu u životima svih nas, ona je brza, napredna i obavlja više zadataka. Upravo to zbunjuje ljudski mozak – ako su pametni telefoni i računala konfigurirani da obavljaju više zadataka, zašto ne bismo mogli i mi? Međutim, ljudi postaju frustrirani i opterećeni kada ne mogu pratiti korak s tehnologijom, a zapravo što prije shvate da je to samo ometanje, to će prije vratiti kontrolu nad vlastitom pažnjom kako bi obavili sve što žele i trebaju.
Posebice se u ovoj temi mogu pronaći roditelji, mame, preopterećeni zadacima i skrbi o djeci, pronalaženju balansa između posla i privatnog života i vremena za sebe. Koji je najbolji savjet za usporavanje kada vam se čini da je jednostavno nemoguće? Roditelji znaju da ih njihova djeca trebaju i žele pažnju. A uvijek imate izbora sa svime što radite: raditi jednu stvar s punom pažnjom (monotasking) ili raditi više stvari s djelomičnom pažnjom (multitasking).