Halle Berry o perimenopauzi: “Deset godina nisam znala što mi je”
Američka glumica Halle Berry, poznata po ulozi u filmu "Catwoman" i kao jedna od najzgodnijih žena na svijetu, nije imuna na probleme s kojim se su...
Brain fog, moždana magla ili magla u mozgu - sve su to nazivi za osjećaj slabosti i nemoći uzrokovan stresom, a koji sami možda pogoršavate ovim jutarnjim navikama
Osjećate se loše od samog jutra? Tzv. “bran fog”, odnosno moždanu maglu karakteriziraju zbunjenost, zaboravnost i nedostatak fokusa i mentalne jasnoće, a to može biti uzrokovano prekomjernim radom, nedostatkom sna, stresom i provođenjem previše vremena za računalom. Ako mislite da se ovo događa i vama, svakako biste trebali razmotriti svoje jutarnje navike, koje mogu znatno pogoršavati opisano stanje. Stres i preveliku količinu posla, nazalost, ne možete samo tako izbrisati iz života no zato možete promijeniti navike zbog kojih se dugoročno osjećate loše – premda u tom trenutku donose svojevrsnu utjehu.
Krafna, kroasan ili neko drugo slatko pecivo čest su izbor onih koji doručak jedu u žurbi kao i onih koji se od samog jutra “vole nagraditi”. Ipak, takav izbor doručka zbog više je razloga loš za vas – kako za vaše fizičko tako i za mentalno zdravlje.
“Doručak s visokim udjelom šećera – poput peciva, zaslađenih žitarica ili zaslađenih napitaka od kave – uzrokuje brzi skok energije nakon kojeg slijedi nagli pad”, govori dr. Tambini za portal She Finds. Zbog visokih i niskih razina glukoze u krvi osjećat ćete se iscrpljeno, neusredotočeno, pa čak i žudnju za još šećera, za što svi znamo da dolazi sa značajnim zdravstvenim rizicima. Štoviše, slatki doručak obično nema bitne hranjive tvari poput proteina i vlakana, koji su vašem tijelu i mozgu potrebni za razvoj. Umjesto da posežete za slatkim opcijama, dr. Tambini predlaže da odaberete doručak uravnotežen s proteinima, vlaknima i zdravim masnoćama.
Kajgana s avokadom na tostu od cjelovitih žitarica ili zdjela nezaslađenog grčkog jogurta s orasima i bobičastim voćem izvrsne su i vrlo hranjive opcije zbog kojih ćete se osjećati bolje, a ne oslabljeno.
Baš kao što slatki doručak može biti loš, štetno može biti i potpuno izbjegavanje doručka.
Preskakanje doručka ostavlja vaše tijelo i mozak bez goriva nakon noćnog posta. To može rezultirati niskim razinama glukoze u krvi, što može utjecati na vaš fokus, energiju i koncentraciju. Ako ujutro niste gladni, počnite s nečim laganim, ali hranjivim – poput smoothieja bez previše šećera, primjerice s jabukom i špinatom, zobenim mlijekom i proteinskim prahom.
“Vaše tijelo gubi vodu preko noći disanjem i znojenjem”, objašnjava dr. Tambini. Ako ne pijete vodu ujutro, vjerojatno ćete ostati dehidrirani tijekom dana, što može utjecati na vašu sposobnost da se usredotočite i dovesti do umora i sporije kognitivne funkcije. Dr. Tambini preporučuje da započnete dan s velikom čašom vode prije nego što popijete bilo što drugo. Možete dodati malo limuna ili chia sjemenki za još bolji učinak.
Mnogi kavoljupci dobro znaju da je ovo primamljivo, ali i katastrofalno loše za tijelo. Kavu nikad ne biste trebali piti na prazan želudac, kako upozoravaju stručnjaci.
“Ispijanje kave bez hrane može dovesti do brze apsorpcije kofeina, uzrokujući nervozu, razdražljivost ili čak pad kasnije tijekom dana.” Svakako pojedite nešto prije ispijanja kave ako želite izbjeći moždanu maglu. Ako ne želite pojesti pravi doručak, pojedite barem šaku orašastih plodova ili tvrdo kuhano jaje.