Crveni ruž koji ne “bježi” s usana: 7 tajni postojanog make-upa
Može li crveni ruž preživjeti večeru u slijedovima, niz koktela i višesatni ples? Donosimo vam trikove profesionalaca i viralne beauty hacks s TikT...
Beauty sleep postoji s razlogom i dio je našeg rječnika.
Kad se probudite iz dubokog sna u kojem ste se napokon odmorili, i vaše lice vam pokazuje zahvalnost blistavošću i sjajem. No, ako ste imali neprospavanu noć ili jednostavno loš san, natečenost i loša koža je ono što nas čeka iduće jutro. I da, san je itekako povezan sa stanjem kože. Sve počinje od razine kortizola u tijelu– čim se ona povisi, kolagen, hijaluronska kiselina i lipidi pate, te se tijelo bori i svu energiju stavlja u druge procese, a ne u kožu. Budući da ta komponenta izravno utječe na stanje kože tako što će s vremenom koža postajati sve tanja i gubiti elastičnost, barijera će popuštati, dolazimo do preuranjenog starenja, iritacija i dehidracija.
Kako je to točno povezano sa snom?
Stres i san idu ruku po ruku. Kad je narušena kvaliteta vašeg sna, posebno ako je to nekoliko noći za redom, to mozak registrira po signalima tijela i mozak počinje doživljavati stres, ljutnju, tugu i iscrpljenost. Kako se vaše tijelo treba odmarati tijekom noći da bi normalno funkcioniralo te da ne bi slalo signale mozgu da je pod stresom, ista je stvar i s vašom kožom. Koža tijekom noći ulazi u fazu obnavljanja koja regenerira oštećene stanice i tkivo, a ako ne spavate dovoljno, stanice vam se ne mogu regenerirati u tom procesu, te samim tim i potencirate daljnji razvoj oštećenja stanica na koži koje mogu posljedično uzrokovati akne, iritacije, dehidraciju i starenje.
Foto: Pexels