Trend u svijetu fitnessa: vodič kroz najpopularnije low impact treninge
U posljednje smo vrijeme svjedočili velikoj promjeni u svijetu fitnessa – odjednom su trčanje, dizanje teških utega i intenzivne vježbe s motom "št...
Teretana vam je dosadna, a fitness treninge smatrate previše repetitivnima? Razmišljate o plesu kao o fizičkoj aktivnosti koju želite uvrstiti u svoj raspored? Može li ples biti kvalitetna tjelovježba i koju vrstu plesa odabrati kako biste postigli različite efekte, upitali smo Natašu Pavićević, voditeljicu plesne škole Salsa Fusion by Natasha. Ova vrsna plesačica i predana instruktorica otkrila nam je i najvažnije prednosti plesa, koje bi vas mogle natjerati da nabavite plesne cipelice…
Ples je svakako odlična tjelovježba. Plesom možemo aktivirati sve skupine mišića, poboljšati cirkulaciju, kondiciju i držanje, sagorjeti kalorije, a sve to na jako zabavan način i uz glazbu. Ako nam je važno sagorijevanje kalorija, svakako je bolji izbor neki kondicijski zahtjevniji ples – kao što su salsa, house, hip hop – i to barem dva puta tjedno. To su aerobni treninzi koji nam pomažu poboljšati izdržljivost i ubrzati metabolizam. Ovisno o plesnom stilu i strukturi sata, često se na plesnom treningu prolaze i vježbe snage kojima pripremamo tijelo na ostatak treninga, ali i jačamo muskulaturu, razvijamo mišićni tonus. Rekreativni balet može biti odličan izbor za jačanje muskulature i bolje držanje. Ako vam treba mali poticaj za upis na ples, doista SVI mogu naučiti plesati i naći plesni stil koji im odgovara. Ne postoje ljudi s dvije lijeve noge, postoje samo oni s manje ili više strpljenja za učenjem novih stvari i novih koraka. Zato samo hrabro – svi na ples!
• Za one koji ne vole klasičan i repetitivan način vježbanja (kao primjerice grupni fitness trening), plesni trening odličan je izbor jer ćete se uz pokret i dobru glazbu puno kretati, a doživjet ćete to kao zabavu.
• Ples ima golemi utjecaj na naše tijelo i zdravlje. Stječemo kondiciju, radimo na snazi, poboljšavamo stabilnost, ravnotežu i držanje, kao i rad srca i pluća, koordinaciju, fleksibilnost i pokretljivost.
• Studije su pokazale da je ples također odličan alat u prevenciji osteoporoze jer fizička aktivnost popust plesa pozitivno utječe na jačanje kostiju. Ples također razvija naše kognitivne sposobnosti (pamćenje, koncentraciju, percepciju) te tako smanjuje rizik od razvoja demencije u starijoj dobi.
• Ples potiče proizvodnju tzv. hormona sreće – dopamina, serotonina i endorfina – neurotransmitera koji smanjuju osjećaj stresa, boli i anksioznosti, a utječu na to da se osjećamo ispunjeno, sretno i puni energije. Glazba sama po sebi pozitivno utječe na raspoloženje, a kad se spoji s pokretom, nastaje moćna kombinacija koja ima terapeutski učinak.
•. Ples je društvena aktivnost u kojoj se brzo povežete s grupom, pogotovo ako se radi o plesu u paru. Polako nam se vraćaju i plesnjaci na kojima se pleše satima i satima, ali i druži s drugim plesačima, upoznaje nove ljude. Na taj način ples poboljšava i naše socijalne vještine te obogaćuje društveni život.
Sve o plesnim tečajevima koje vodi Nataša možete provjeriti ovdje.
Foto: Foto: LightFieldStudios/iStock/Getty Images Plus