Ovim vježbama možete si u samo tri minute dnevno produljiti život
Svi znamo da su zdrava prehrana i redovito kretanje ključ kvalitetnog i dugog života. Ipak, u užurbanoj svakodnevici često ih pomalo zanemarujemo -...
Zdravlje crijeva te redovita stolica nisu vezani samo uz probavu nego i uz normalno funkcioniranje mozga, ostatka tijela, mentalno zdravlje te na cijeli imunološki sustav.
Problemi s probavom i crijevima očituju se kroz razne druge zdravstvene probleme, a tijelo nam neprestano daje signale koji ukazuju na te probleme i na to da se isti moraju rješavati. Probavni sustav ne služi samo za mehaničku i kemijsku razgradnju hrane nego i za apsorpciju hranjivih sastojaka te izbacivanje toksina. Zdravlje probavnog trakta ovisi o balansu bilijuna mikrobioma, odnosno dobrih i loših bakterija koje tamo žive.
Balans se narušava kad je dobrih ili loših bakterija previše, a to dovodi do nemogućnosti proizvodnje antitijela te do ulaska mikroba u krvotok. Jedan od glavnih pokazatelja da nešto nije u redu s našom probavom jest neredovita stolica, zatvor te pretvrda ili premeka stolica. Ako ste jedni od onih kojima je najveći problem neredovitost kad je u pitanju stolica, u nastavku ćete pronaći pet načina na koje si možete pomoći u tome da obavljanje velike nužde postane ustaljeno i često.
Topla voda
Jedan od najjednostavnijih načina na koje ćete pokrenuti svoj probavni trakt jest pijenje tople vode natašte ujutro. Iako i hladna voda pomaže kod ovoga problema, mnogim je ljudima jednostavno lakše uz toplu vodu. Stoga, ako vam je jutarnja nužda problem, poslužite se šalicom tople vode prije nego što konzumirate bilo što drugo. (Pročitajte: 9 znakova sindroma iritabilnog crijeva za koje treba znati svaka žena)
Svježi đumbir
Ako ste popili nekoliko čaša vode i nije se dogodila magija, pokušajte toj vodi dodati svježi đumbir. Đumbir djeluje protuupalno te može pomoći pokrenuti crijeva. Priprema nije nimalo komplicirana. Đumbir možete nasjeckati, naribati ili staviti u blender. Ako se odlučite za prve dvije verzije, pustite đumbir da odstoji u vrućoj vodi desetak minuta pa onda konzumirajte. Ako vam se žuri, vodu možete popiti odmah, a đumbir grickati te tako pokrenuti probavni trakt.
Jabučni ocat
Još jedan djelotvoran način za pokretanje probave jest konzumiranje jabučnog octa na prazan želudac. Sve što trebate napraviti jest popiti gutljaj jabučnog octa i pričekati. Dokazano je da jabučni ocat pojačava rad želučane kiseline, odnosno enzima pepsina te ubija loše bakterije iz crijeva.
Večernji post
Za većinu hrane potrebno je oko dva sata da se probavi, no neke namirnice organizam probavlja čak dva dana. Tijekom sna, čovjekova se probava usporava pa nije slučajno što mnogi savjetuju da se prije spavanja ne jede puno ili uopće. Najbolje bi bilo ne jesti nakon 19 sati, a ako baš osjetite želju, neka to bude šalica toplog mlijeka, smoothie ili lagana salata.
Tekućina
Voda, čajevi te tekuća hrana, odnosno smoothie – stvari su na koje ne smijete zaboraviti ako imate problema sa stolicom. Bez dovoljno tekućine kojom hranite svoj organizam, nema ni redovite stolice ni zdravog probavnog trakta. Pazite da svakog dana unesete dovoljnu količinu vode, pijte toplu vodu s limunom i/ili đumbirom ujutro, mlake čajeve i unesite u svoj dnevni meni zdrave smoothiese.
Foto: THE 5TH/Unsplash