Sirovo mlijeko postalo je popularno. Evo zašto ga ne trebate piti
Društvenim se mrežama u posljednjih nekoliko mjeseci proširio krajnje neobičan trend - sirovo, nepasterizirano mlijeko. Naime, kreatori sadržaja ko...
Zeleni čaj
Bogat je polifenolom, moćnim antioksidantom koji sprječava razvoj bakterija u usnoj šupljini. Špinat, crni čaj, jabuke i gljive također pršte polifenolima pa se nakon konzumiranja luka preporučuje grickanje ili ispijanje jedne od tih namirnica.
Kruh
Jedite šnitu kruha uz uskršnji objed i spriječit ćete loš zadah. Poznato je da općenito nedostatak ugljikohidrata u prehrani može pridonijeti neugodnom zadahu.
Svježe bilje
Klorofil iz svježeg bilja upija mirise, stoga ga žvačite nakon što ste jeli luk. Odličan izbor bit će peršin, metvica, kopar, bosiljak, ružmarin, timijan, zmijina trava i korijandar. Ako vaše jelo već sadrži svježi peršin ili drugo svježe bilje žvačite ga za trenutno svježiji dah. Progutate li bilje nakon što ste ga prožvakali, produžit ćete njegovo djelovanje u borbi protiv lošeg zadaha.
Jabučni ocat
Šalici vode dodajte pola žličice jabučnog octa i grgljajte. Ne samo da će vam u ustima ostati ugodan osjećaj svježine nego ćete se i riješiti okusa luka koji je možda ostao na jeziku.
Soda bikarbona
Mješavina sode bikarbone i vode jedan je od najpoznatijih “lijekova” za neugodan zadah. Soda bikarbona je također odlična za ribanje jezika na kojem se skupljaju toksične kiseline krive za loš zadah.
Mlijeko
Popijete li mlijeko prije ili tijekom jela, vaš dah ostat će ugodan i svjež. Masnoća u mlijeku neutralizira sumpor koji se nalazi u luku, dok voda iz mlijeka djeluje kao sredstvo za ispiranje usta. Punomasno mlijeko učinkovitije je od obranog jer sadrži više masnoća.
Sjemenke i zrna kave
Žvakanje cjelovitih sjemenki klinčića, kardamoma, komorača ili anisa pomaže u trenutnom uklanjanju neugodnog zadaha. Isti učinak ima i zrno kave, ali pazite na zube kada žvačete to tvrdo zrnje.
Senf
Možete li jesti sami senf loš zadah možete ukloniti i pomoću tog začina i to na dva načina. Prvi je da žličicu senfa stavite u usta, miješajte ga jednu minutu u ustima te ispljunite. Zatim zagrabite još pola žličice senfa i progutajte ga, što će ubiti miris luka duboko u želucu.
Drugi način je da pomiješate dvije žličice ulja od senfa s kuhinjskom soli i tu mješavinu miješate u ustima 30 minuta. Ispljunite slinu koja vam se skupi.
IZVOR: zadovoljna.dnevnik.hr