Istraživanja su otkrila da je veza roditelj-dijete ‘super-zaštitni faktor’ protiv štetnih ishoda u adolescenciji, poput zlouporabe droga, nasilja ili odustajanja od srednje škole.
Karantena uzrokovana pandemijom korona virusa većinu roditelja je iscrpila i mentalno i fizički.
Djeca vole video igre i ekrane svih vrsta i svaka obitelj će odlučiti koliko vremena njihova djeca mogu provesti na ekranima. Naravno, iz znanstvenih istraživanja znamo da ekrani nikada neće zamijeniti vezu roditelj-dijete koja je važna za djetetov optimalni razvoj mozga i doživotno emocionalno blagostanje.
Istraživanja su otkrila da je veza roditelj-dijete ‘super-zaštitni faktor’ protiv štetnih ishoda u adolescenciji, poput zlouporabe droga, nasilja ili odustajanja od srednje škole.
Ti rezultati potvrđuju ono što vjerojatno svi znamo, ali se čini da smo pomalo zaboravili, a to je da je za djetetov razvoj najvažnija najvažnija potreba vezanosti i povezanosti.
Sedam načina da svakodnevno budete povezani sa svojom djecom
Ovih sedam savjeta i jednostavnih ideja pomoći će vam da potičete vezu s djetetom svaki dan, čak i u najtežim roditeljskim trenucima:
Smijte se s djecom svaki dan
Nemojte svoju ulogu roditelja shvaćati previše ozbiljno. Pronađite načine za rješavanje problema kroz smijeh. Šalite se, igrajte sulude igre, budite blesavi.
Učinite ono što vaša djeca traže od vas
Učinite što vaše dijete želi najmanje 10 minuta svaki dan, potpuno neprekidno i bez ometanja. Obećajte da nećete provjeravati telefon, da se nećete brinuti o kuhanju, čišćenju ili poslu.
Postavite ograničenja i recite ‘ne’ toplinom i ljubavlju
Djeci su potrebna ograničenja kako bi postala jaka i osjećala se sigurno u svijetu. Budite čvrsti, ali ljubazni.
Više pomažite djeci u njihovim obavezama
Recite rečenice poput ove: ‘Neću obaviti posao posao za tebe, ali ću biti s tobom i pomoći ti’.
Budite ranjivi i autentični sa svojim djetetom
Ne bojte se otvoriti svom djetetu i reći stvari poput: ‘Ne znam / trebam pomoć / trenutno se ne osjećam dobro / trebam malo vremena / zabrljao sam. Vaše dijete će tako vidjeti da je normalno pokazivati emocije.
Slušajte djetetove osjećaje sa strpljenjem
Ako izražavaju ljutnju ili imaju potrebu za bacanjem stvari, plaču ili viču, izgovorite stvari poput: ‘Žao mi je što ti je teško / Uz tebe sam / Bit ću ovdje koliko god treba…
Pronađite vrijeme za sebe
Pođite u šetnju sami prirodom, meditirajte, razgovarajte, plešite ili razgovarajte s nekim kome vjerujete ako se teško nosite s nekim stvarima. Roditeljstvo je teško i nitko to ne može sam. Svi roditelji trebaju i zaslužuju podršku, piše Hand in Hand.