Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Da je voće bogato hranjivim tvarima i da pruža brojne zdravstvene beneficije našem tijelu dobro je poznata činjenica. Voće nam pruža vitamine i minerale potrebne da vodimo zdrav život. No, kada treba jesti voće?
Naime, postoji pogrešno i pravo vrijeme za njegovu konzumaciju. Većina ljudi voli jesti voće odmah nakon obroka. Oni su zamijenili desert s voćem i smatraju to zdravijim izborom. Ipak, iako je pohvalno što izbjegavaju desert pun kalorija i šećera, konzumiranje voća odmah nakon obroka nije najbolje vrijeme.
Prazan želudac
Jesti voće na prazan želudac je odličan način detoksikacije vašeg organizma. To je ujedno najbolje vrijeme kako bi se osigurala optimalna apsorpcija svih vitamina i minerala u voću. Konzumiranje voća za doručak je dobar način za probavni sustav u jutarnjim satima. Ono također osigurava sporo povećanje razine šećera u krvi.
Vježbanje
Voće je savršena grickalica ako redovito vježbate. Gricnite malo voća prije nego što počnete vježbati. Voće održava razinu energije u vašem tijelu, ali ne daje vam osjećaj sitosti i nadutosti.
Sezonsko voće
Tradicionalna medicina preporučuje jesti voće prema sezonskim promjenama. Na primjer, sezonsko voće poput manga savršeno je za konzumiranje ljeti. Najbolje vrijeme za voće je prema njihovoj sezoni.
Između obroka
Najbolje vrijeme za konzumiranje voća jest jedan sat prije obroka i dva sata nakon obroka. To osigurava da se vitamin C, pektin i vlakna potpuno apsorbiraju po tijelu. Razina kolesterola u tijelu također je smanjena potrošnjom voća između obroka.
Nakon obroka
Kad voće konzumirate neposredno nakon obroka, apsorpcija fruktoze u tijelu će biti spora. Preostala fruktoza u probavnom sustavu proizvodit će organske kiseline koje uzrokuju nadutost i proljev.
Foto: Brooke Lark / Unsplash