
5 vrsta jestivog cvijeća s moćnim zdravstvenim benefitima
Proljeće nam, uz sezonsko povrće i voće, donosi i šaroliko cvijeće, proljetnice koje možemo sresti na livadama i u vrtovima. No nije ni novost da j...
Prehrambeno tržište značajno se proširilo u posljednjem desetljeću i proizvodi koje smo mogli naći tek na policama zemalja koje smo turistički posjećivali stigli su i kod nas. To se posebno odnosi na brojne veganske i vegetarijanske proizvode. Uz to, neki od tih proizvoda nisu ostali rezervirani samo za plant-based konzumente već su ih usvojili i svejedi.
Konkretno, govorimo o biljnim napitcima, odnosno raznim vrstama i okusima biljnih mlijeka koje su rado prigrlili i oni intolerantni na laktozu iz kravljeg mlijeka. Gotovo svaka trgovina danas u ponudi ima i biljne napitke. No nije sastav svakog jednako poželjan ili kvalitetan. Ono što još trebamo reći je to da je mlijeko sekret mliječnih žlijezda pa je svakako ispravnije reći napitak, a ne biljno mlijeko.
Iako nam neće ništa biti ako konzumiramo biljni napitak s dodanim šećerom, za oni koje žele malo pobliže naučiti o sastavu biljnih napitaka, evo prilike.
Biljni napitci cjenovno su skuplji u odnosu na obično kravlje mlijeko, no i dalje su popularni među svim prehrambenim skupinama. Kravlje mlijeko daje nam ponešto proteina, kalcij, vitamin D, a laktoza iz mlijeka uz vitamin D poboljšat će apsorpciju kalcija. Zapravo, mlijeko je hranjiva i poželjna namirnica, no oni koji se odluče na veganstvo ili iz drugih razloga ne žele ili ne mogu konzumirati mlijeko rado će odabrati biljni napitak.
Ovi napitci najčešće se pripremaju od soje, kokosa, badema, riže, zobi, lješnjaka, pa čak i od kestena, makadamije, konoplje te indijskih oraščića. Na našem tržištu dostupna ih je većina nabrojanih, ali možemo pronaći i kombinacije biljnih napitaka od dviju sirovina, primjerice, kokos i badem ili badem i zob. Dodatno, biljni napitci mogu doći u čokoladnoj ili vanilija verziji, s prženim bademima, s tamnom čokoladom, označeni kao proteinski i tako dalje. Izbor je uistinu golem.
Možemo izdvojiti dva kriterija koji su većini dovoljni za brzinski odabir biljnog napitka, a to su omiljeni okus i cijena. Možemo doista vidjeti da se cijena razlikuje s obzirom na sirovinu od koje se radi, ali i s obzirom na okus. Tako oni od vanilije ili čokolade, kao i od kokosa i badema imaju višu cijenu, dok su obični rižini, zobeni ili sojini najjeftiniji.
Gledajući nutritivnu tablicu, najviše proteina dat će nam sojin napitak koji sadrži nešto više od 3 grama proteina na 100 ml, slično kao i kravlje mlijeko. Sojini napitci označeni kao proteinski daju nešto više, pet grama proteina na 100 ml. Ostale vrste biljnih napitaka imaju manje od jednog grama proteina na 100 mililitara. Ako vam je važno unijeti i ponešto proteina iz biljnih napitaka, onda ćete odabrati sojino pa ćete iz 200 ml osigurati od 6-10 g proteina. Proteinsko sojino mlijeko ujedno će imati i najviše kalorija, oko 70 na 100 ml, dok preostali biljni napitci imaju između 15 i 30 kalorija na 100 ml.
Ako ste vegan ili vegetarijanac za vas će biti najvažnije odabrati fortificirani biljni napitak, odnosno onaj kojem su dodani ključni vitamini i minerali koje inače prirodno sadrži kravlje mlijeko, ali i općenito je riječ o nutrijentima koji su potencijalno deficitarni kod vegana. Tako će biljni napitci najčešće biti obogaćeni vitaminom D, kalcijem i vitaminom B12. Obično čine tek 15 posto dnevnog preporučenog unosa navedenih nutrijenata na 100 ml. Neki drugi vitamini koji mogu biti dodani su još vitamin E i vitamin B2. Obogaćeni biljni napitci su u pravilu skuplji, ali ako ste svejed ili fleksitarijanac nije nužno da konzumirate fortificirani biljni napitak.
Nadalje, na pojedinim biljnim napitcima istaknuto je da su bez dodanog šećera i svakako su bolji nego s dodanim šećerom. Međutim, oni koju su bez oznake za ne dodani šećer na 100 ml imaju tek oko 5 grama, stoga ne treba biti toliko opterećen šećerom u biljnim napitcima. Naravno, svakako provjerite u nutritivnoj tablici, a sve od 10 i više grama šećera je općenito previše.
Neki drugi sastojci koji mogu smetati pojedincima su karagenan koji se povezuje s upalnim procesima u probavnom sustavu, guar guar guma koja izaziva nadutost te umjetne arome, primjerice, vanilije ili čokolade. Ako se pretežito hranite cjelovitom hranom i rijetko konzumirate proizvode s ovakvim sastojcima, neće se ništa dogoditi ako popijete takav biljni napitak. Vodite se time da napitak ima minimalan broj poznatih sastojka poput vode, badema, soje, riže i slično, malo soli. Prednost dajte obogaćenima vitaminima i mineralima te onima s više proteina, a kvalitetan biljni napitak imat će barem 8-15 posto glavne sirovine, primjerice, badema.
Biljni napitak rijetko ćemo popiti zasebno, obično ih kupujemo kao jedan od sastojaka u nekom jelu ili međuobroku.
Napitak od zobi ili badema zbog dobrog pjenjenja bit će idealni za kavu, čak i postoje njihove barista verzije. Za smoothie će više – manje svi biti dobri, ali ističu se bademov, kokosov i od zobi. Sojin napitak će biti dobar izbor za kuhanje jer bolje podnosi više temperature.
Biljne napitke je lako napraviti i kod kuće, no morat ćete ih brzo potrošiti.
Foto: Pexels
Zrinka Babić je magistra sociologije i nutricionistica. Svoje je novinarske vještine “brusila” kroz razne strukture novinarstva, od televizije, radija do portala, pa tako za Kreni Zdravo (Nova TV) piše članke o zdravoj prehrani, novinarka je u Informatičnom Centru Zaprešić, a prije toga je koordinirala i pisala za Adhara centar za nutricionizam i ayurvedu (Zagreb) te je obavljala dužnost zamjenice glavnog urednika na Televiziji Zapad, Zaprešić. U slobodno vrijeme, osim što se kontinuirano educira i stječe diplome, voli dizajn interijera, fitness i dobre knjige.