Zdravi trendovi: Ove tri namirnice svi će koristiti u 2025. godini
Zdravlje i prehrana postali su ključni fokus našeg života, a interes za prirodnim dodacima i inovativnim proizvodima raste iz godine u godinu.S...
Toksini se nalaze svuda oko nas – u vodi, u zraku, u jelu i piću, a ono što je najgore, sve ih je više i više. Kad ih se nakupi previše u organizmu, posebno u jetri koja radi poput filtra za toksine, dolazi do poremećaja njezinog rada, što dovodi do pada imuniteta, pojave bolesti, osjećaja malaksalosti i drugih fizičkih i psihičkih poremećaja u tijelu. Naime, jetra neprestano radi kako bi održala tijelo čistim od toksina i spriječila prolaz toksina u krv, ali kad se nakupi previše toksina, jetra ne funkcionira kako treba te dolazi do spomenutih problema. Kako biste pomogli jetri u lakšem izbacivanju svih štetnih tvari iz organizma, osim zdrave prehrane, vrlo je važna redovita fizička aktivnost, odnosno redovito vježbanje.
Kako se izbacuju toksini?
Vježbanjem se potiče cirkulacija krvi, što pak potiče brži dovod hrane u svaku stanicu tijela. Isto tako, vježbanje potiče brži protok limfe kroz tijelo, koja je odgovorna za otklanjanje toksina, štetnih bakterija i drugih nepotrebnih tvari iz organizma. Također, prilikom vježbanja duboko dišete i u tijelo unosite više zraka, odnosno kisika koji pomaže stanicama u izmjeni tvari, to jest u bržem sagorijevanju hrane, a pritom i izbacivanju toksina.
Istovremeno izdišete ugljični dioksid, koji nije samo jedan od sastojaka zraka nego je i nusproizvod raznih procesa koji se događaju u tijelu. Intenzivnom fizičkom aktivnošću javlja se i znojenje kojim se kroz pore kože izbacuju štetni toksini. I na kraju, redovitim vježbanjem, smanjuje se količina masnih naslaga, u kojem su također uskladišteni toksini, što znači da manje masnoća dovodi do manje toksina u organizmu.
Vježbe za detoksikaciju
Brzo hodanje, trčanje, aerobika, plivanje, vožnja bicikla, plesanje i brojne druge sportske aktivnosti savršene su kad je u pitanju ne samo oblikovanje mišićne mase nego i izbacivanje toksina iz organizma. Kako biste tijelu svakodnevno pomogli u tom zadatku, potrebno je 30 do 45 minuta dnevnog vježbanja, ili barem po 60 minuta tri dana u tjednu.
Najbolji početak vježbanja je 15 minuta zagrijavanja kako biste polako povisili cirkulaciju i tjelesnu temperaturu, što će uzrokovati znojenje. Nakon toga intenzivno vježbajte između 15 i 45 minuta, ovisno o frekvenciji, ali i fizičkoj kondiciji. Preporučuje se da odaberete vježbe u kojima najviše uživate kako biste se oslobodili toksina, ali i stresa. Ne morate trčati maraton kako biste pomogli svom tijelu i izbacili toksine.
Manje toksina, više snage
Uz srčanožilne vježbe, nemojte zaboraviti na učvršćivanje mišićne strukture, posebno abdomena, gdje se nalazi većina vitalnih organa. Redovitim vježbanjem pomažete i organima, posebno crijevima, bubrezima i jetri, koji su ključni faktori bolje detoksikacije.
Izaberite vježbe u kojima uživate ili barem one koje su vam najmanje naporne jer ćete se s vremenom osjećati puno bolje, imat ćete više energije, imat ćete više entuzijazma, optimizma. Vjerovali ili ne, razlog nisu samo povećane količine hormona serotonina, nego i smanjenje količine toksina koje izbacujete poboljšanom cirkulacijom i znojenjem, što isto tako utječe na snagu i raspoloženje. Nemojte zaboraviti da je vaše tijelo vrlo složeni stroj, koji treba redovno “održavati”. Što ga bolje održavate, to će vas bolje služiti.
Vježbajte sigurno
Kada se vježbom bavite na otvorenom, pokušajte to činiti u što čišćem ambijentu, na primjer dalje od najveće gradske vreve, pa tako i zagađenja zraka. Ako plivate, pokušajte što manje gutati bazensku vodu, koja je puna otrovnog klora. Nakon svakoga vježbanja popijte šalicu nezaslađenog zelenog čaja ili čaja od koprive, koji imaju jaka detoksikacijska svojstva, što će vam dodatno pomoći u čišćenju organizma od štetnih tvari. Nemojte zanemarivati utjecaj toksina jer ako je dugoročan, može biti poguban za zdravlje, odnosno može izazvati kronične, pa i neizlječive i smrtonosne bolesti.