Kopenhagen nudi garanciju kvalitete života onima koji presele u Dansku
To se zove samopouzdanje! Metropolitansko područje Kopenhagena najavilo je kampanju za "garanciju kvalitete života" u što se mogu učlaniti novoprid...
Održati biljke i vrt tijekom ljeta može biti poseban izazov, ali dobro je znati kad je najbolje vrijeme za zalijevanje!
Voda igra značajnu ulogu u zdravlju biljaka. Ako i niste stručnjak u vrtlarenju i biljke vam ne uspijevaju, vjerujemo da svatko zna da pretjerano zalijevanje biljaka može stvoriti slabo korijenje, uzrokovati promjenu boje lišća u neželjenu boju i opadanje cvjetova ili potpuno spriječiti cvjetanje.
Justin Hancock, hortikulturist, za Real Simple kaže da su jutarnji sati zapravo najsigurniji iz perspektive bolesti – to će smanjiti vjerojatnost razvijanja gljivica i bolesti.” Evo zašto: zalijevanje ujutro znači da će sunce imati dosta vrijeme za isparavanje viška vlage u tlu.
Konkretno, mnoge se gljivice najbolje šire u uvjetima visoke vlažnosti. Dakle, zalijevanje biljaka navečer ili noću, kako temperature padaju, a relativna vlažnost raste, može potencijalno potaknuti rast gljivičnih bolesti, osobito na otvorenom.
Ako zalijevate poslijepodne, osobito tijekom ljeta, vrućina i sunce su na vrhuncu i voda iz biljke će ispariti umjesto da se upije u tlo i korijenje. Jutarnje zalijevanje zapravo je bolje od večernjeg jer biljka ima vremena za to da se osuši prije nego što sunce zađe.
Noću se voda zadržava u tlu, oko korijena i na lišću, što potiče truljenje, rast gljivica i insekte, a neminovno je kako su upravo toplina i suho tlo uvijek pokazatelji da biljci treba više vode.
Ako je tlo suho, biljka je već dehidrirana i trebate češće zalijevati kako biste osigurali zdrav rast. U idealnom slučaju tlo bi trebalo biti vlažno i dobro drenirano.
S obzirom na to da postoji jako puno vrsta biljaka, može biti teško znati kad zalijevati, ali pazite na znakove koji upozoravaju na to. Ako primijetite opće pogoršanje zdravlja vaše biljke, ako lišće žuti ili smeđe, cvjetovi ne cvjetaju ili latice opadaju, biljka možda dobiva premalo ili previše vode.
Sad kad znate u koje doba dana ih treba zalijevati, valja obratiti pozornost i na to kako ih zalijevati.
Bez obzira na to jesu li vaše biljke jednogodišnje ili višegodišnje, pokušajte ih zalijevati ujutro tijekom toplinskog vala. Jutarnje zalijevanje dobro natapa korijenje i daje vašim biljkama dovoljno vlage da izdrže dan bez dodatnog stresa. Ali tijekom ljetnih vrućina možda ćete morati češće zalijevati jednogodišnje i trajnice.
Ako vidite da je tlo još uvijek vlažno, nemojte zalijevati, već pričekajte da se skroz upije na dubinu 5-10 cm.
Bitno je spomenuti da tijekom ljeta biljke apsorbiraju vodu kroz korijenje, a ne kroz lišće, tako da ne morate trošiti vodu na lišće koje izgleda suho, to jest uopće zalijevati lišće. Mokro lišće može biti podložno bolestima, posebno ako ostane mokro preko noći.
Također, umjesto čestog zalijevanja malim količinama vode, zalijevajte rjeđe, ali obilnije. To potiče korijenje da raste dublje, što čini biljke otpornijima na sušu.
Foto: Pexels, Andrzej Rostek iStock/Getty Images Plus via Getty Images