Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Menstrualni bolovi mogu biti jaki poput onih kod srčanog udara, utvrdilo je najnovije istraživanje. Frank Tu sa Sveučilišta NorthShore kaže da neki liječnici pacijentice otpuste uz riječi da bi im “ibuprofeni trebali pomoći”. Naravno, to nije dovoljno dobar odgovor ženi koja trpi snažne bolove.
Ženska bol uzima se puno manje zaozbiljno, pa je tako zabilježeno da muškarci na pomoć liječnika zbog bolova u trbuhu u prosjeku čekaju 49 minuta, a žene 65 minuta za navedene iste simptome. Iako nije riječ o životno opasnom stanju, menstrualni bolovi itekako utječu na ženinu svakodnevicu, pa ih ne bi trebala ignorirati ni zdravstvena zajednica.
Problem je i u tome što liječnici kontinuirano propisuju uzimanje kontracepcijskih pilula, bez pauze (kako ne bi dobile menstruaciju i osjećale bolove), te antidepresive i analgetike. Moguće je da se radi o bolnim menstruacijama bez objašnjenja, dismenoreji (bolnim grčevima) ili nekom ozbiljnijem stanju poput endometrioze.
Dismenoreju uzrokuje lučenje tvari koje omogućavaju grčenje maternice. Kad se maternica snažno zgrči, može stisnuti obližnju krvnu žilu i tako prekinuti dovod kisika do mišićnog tkiva maternice. Bol se javlja kad mišić na trenutak izgubi zalihu kisika.
Procjenjuje se da oko deset posto žena koje ovuliraju boluju od endometrioze, na čiju se dijagnozu obično čeka i do desetak godina. Radi se o krivo smještenom tkivu sluznice maternice, koje krvari tijekom menstruacije, a ako se ne liječi, može uzrokovati čak neplodnost. Ponekad se, osim analgetika i pilule, preporučuje operacija ili čak histerektomija, no čak ni ona ne mora u potpunosti djelovati jer se neke žene žale na bol i nakon nje.
“Menstrualni bolovi i jaka krvarenja, ugrušci, krvarenja unutar ciklusa, bolovi kod odnosa – kod endometrioze sluznica se ponaša kao i u maternici, pa pri svakoj menstruaciji imamo krvarenje iz crijeva, mjehura, u trbušnu šupljinu – ovisno o tome gdje se primila”, objašnjava dr. med. Ksenija Krajina Pokupec.
Estrogena u ovom slučaju ima previše, pa liječnica preporučuje čaj i biljne kapi od tormentile, kupine i hrastove kore te rusomače – protiv krvarenja, zatim neven, stolisnik, imelu kao imunološke biljke i konopljiku kao progesteronsku biljku da blokira višak estrogena. U čaj se može dodati, kaže, i komadić đumbira da pomogne smiriti bolove.
“Protiv bolova i za smirenje primjenjuje se tinktura petasitesa i matičnjaka. Ako se razvila i anemija, u čaj ili tinkturu dodaju se maslačak, kopriva i verbena (narod je ne zove bez razloga željezarka)”, kaže fitoterapeutkinja Krajina Pokupec. Za masažu donjeg dijela trbuha i leđa preporučuje ulje od lavande, kamilice, stolisnika i ružmarina (ili bar dvije biljke). U jedan decilitar bademova ili lješnjakova ulja treba dodati po 15 kapi eteričnog ulja od svake navedene biljke ili po 25 kapi od dvije koje imate u kućnoj ljekarni.
“Osim uljnih mješavina i tinktura, biljke koje se mogu piti protiv bolova u obliku čaja su suručica (Filipendula Urmaria), te kora vrbe (Salicis Cortex). Iz te dvije biljke davno je izolirana salicilna kiselina, pa se s pravom nazivaju prirodni aspirin iako su biljke, naravno, otkrivene puno prije te tablete”, objašnjava liječnica.
Dnevno protiv bolova treba popiti najmanje pola litre toplog čaja, a može se piti i tinktura od tih biljaka, ali i gospine trave, koja smiruje i opušta organizam te pomaže kod glavobolje i bolova u želucu. Kod bolova u želucu, mučnine ili povraćanja obavezne su “anestezirajuća” menta i kamilica, koje se piju u obliku mlakog čaja.
Eterična ulja ružmarina 1,8 cineol i kamfor (po 10 kapi svakog) otopite u 40 ml 70-postotnog alkohola, dodajte 10 ml tinkture arnike i tim tonikom masirajte sve bolne mišiće, zglobove, vrat i ramena, prste, tabane, zapravo sve što vas boli zbog reume, gihta, slabe cirkulacije, proširenih vena, nervoznih nogu. Sjedeću kupku napravite tako da u toplom čaju od stolisnika i gospine trave te uz dodatak po pet kapi eteričnog ulja majčine dušice i geraniuma i šake krupne morske soli sjedite 15-30 minuta svaku drugu večer.
Glavobolja je prilično čest pratitelj mjesečnice. Da biste se učinkovito riješili boli, u 10 ml baznog ulja (maslinova, bademova ili ulja jojobe) umiješajte 10 kapi eteričnog ulja mente, 5 kapi eteričnog ulja mažurana, 5 kapi eteričnog ulja matičnjaka ili vetivera pa dobivenu mješavinu umiješajte u sljepoočnice, korijen kose, područje oko ušiju te vrat i ramena. Ponovite svaka 2-3 sata dok bol ne popusti, savjetuje dr. Ksenija Krajina Pokupec.
Za masažu trbuha u 10 ml baznog ulja lješnjaka, makadamije ili badema umiješajte 7 kapi ulja lavande, 5 kapi limunskog eukaliptusa te 3 kapi crnog papra. Mješavinu kružnim pokretima u smjeru kazaljke na satu umasirajte u trbuh po potrebi. Odlična je kod menstrualnih bolova. Dr. Ksenija Krajina Pokupec kaže da svojim pacijentima priprema i gel za cirkulaciju i zagrijavanje mišića s eteričnim uljima koja djeluju cirkulatorno. U gelu su izmiješani ružmarin, čempres i borovica.