Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Koliko god voljeli ljeto, ono donosi i neke neugodne stvari – svi gledaju samo kako se rashladiti, osobito tijekom noći jer nije preporučljivo da klima radi non-stop. Stručnjak za spavanje dr. Neil Stanley savjetuje što činiti da vam ljetne noći ne bi postale noćna mora.
Sobe se obično najviše pregrijavaju kroz prozore, zato je najpametnije rješenje spriječiti sunčeve zrake od ulaska kroz njih. Ako ste u mogućnosti, što dulje držite prozore zatvorenima i zamračenima. U teoriji, nije loše noću ih otvoriti kada je temperatura ugodnija, ali to ovisi o području gdje stanujete. Ako je vani bučno, to nije dobra ideja.
Za ovaj ste trik vjerojatno već čuli, ali vrijedi ponoviti da je jeftinije i zdravije rješenje noću od uključenog klima-uređaja. Napunite boce vodom i držite ih u zamrzivaču tijekom dana, a navečer ih postavite ispred uključenog ventilatora. Pazite samo da zrak ne struji ravno u vas. Ovo je odličan način za spuštanje tjelesne i temperature zraka u spavaćoj sobi.
Iako se naizgled čini da će vam biti manje vruće ako nemate ništa na sebi, to je tek mit. Pamučne pidžame skupljaju na sebe znoj i tako pomažu da se riješite vrućine, a i nećete na sebi imati onaj neugodan ljepljivi osjećaj. Spavanje bez odjeće može biti opasno ako se tijekom noći temperatura u sobi spusti previše pa može doći do pothlađivanja.
Ova egipatska metoda možda se čini ludom, ali bit ćete više no zadovoljni kada navečer legnete u rashlađen krevet. Neka plahte nekoliko sati prije spavanja odstoje u hladnjaku, samo pazite da nisu vlažne. Netom prije odlaska u krevet, izvadite ih i namjestite na uobičajen način. Ova metoda čini čuda za spavanje ljeti.
Dok spavamo, većinu vrućine gubimo u području glave pa će njezino dodatno hlađenje, tijekom ljetnih mjeseci, pozitivno utjecati na kvalitetu sna. Preporučuje se smrznuti grašak staviti u termofor jer će se tako sporije topiti i dulje vas rashlađivati. Termofor možete napuniti i običnom hladnom vodom, ali trik s graškom pokazao se boljim rješenjem.
Ovo izgleda kao čudna alternativa grijanju donjeg rublja u mikrovalnoj pećnici zimi, ali zapravo pomaže da bolje spavate. Hlađenje ekstremiteta pospješuje snižavanje tjelesne temperature i djeluje umirujuće navečer. Na isti način možete rashladiti i donje rublje.
IZVOR: NET.HR