Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Androgeni hormoni skupina su hormona koji utječu na živost, spolni nagon, raspoloženje i samopouzdanje. No ujedno su odgovorni i za emocionalno blagostanje, asertivnost i akcijski aspekt (odnosno djelovanje ili sposobnost pojedinca da snažno djeluje u svojoj društvenoj strukturi) ili urođeni osjećaj pripadnosti, smatra autorica knjige “Hormonska ravnoteža”, dr. Sara Gottfried, te dodaje da ti hormoni kontroliraju razvoj tipično muških obilježja i zato ih se smatra hormonima muškosti.
Androgeni su biokemijski temelji dominacije i pohote, i premda su prisutniji kod muškaraca nego kod žena, njihova prisutnost u točno određenoj količini presudna je za žensko zdravlje i blagostanje.
Kamo god se okrenete, naletjet ćete na problem povišene razine androgenih hormona, a 82 posto žena koje imaju višak androgena imaju i takozvani PCOS – sindrom policističnih jajnika, stanje kad su spolni hormoni neuravnoteženi iz još neutvrđenih razloga.
Žene s PCOS-om, koji je ključni uzrok neplodnosti, počinju proizvoditi više androgenih hormona, što uzrokuje pojavu određenih simptoma poput akni i pojačane dlakavosti.
Većina liječnika smatra da višak androgena utječe na ženski spol od tinejdžerske dobi do menopauze. Međutim, novi podaci pokazuju da višak androgenih hormona puno ozbiljnije i dulje pogađa žene – od faze “in utero” do menopauze.
1. Mršavljenje i tjelovježba
Najučinkovitija strategija za smanjivanje razine androgenih hormona u krvi jest gubitak tjelesne težine prijelazom na prehranu niskog GI-ja, bogatu vlaknima, te smanjenje stresa i bavljenje jogom. Mršavljenje smanjuje otpornost na inzulin i preveliko lučenje androgenih hormona.
Tjelovježba ne treba biti previsokog intenziteta: svakodnevno hodanje žustrim korakom 20 minuta dovoljno je da izgubite sedam posto tjelesne težine. U adolescentica s PCOS-om mršavljenje uklanja neredovitost mjesečnica, te normalizira razinu androgena.
2. Prehrana s niskim glikemijskim indeksom
Glikemijski indeks (GI) pokazuje u kojoj mjeri količina ugljikohidrata u namirnici povećava razinu vašeg šećera u krvi. Niski GI manji je od 55 (od 100). Primjerice, GI francuskog kruha (baguette) iznosi 95, a grejpa 25. Prehranom s niskim GI smanjuje se razina androgenih hormona za 20 posto.
U jednoj studiji ispitanici na takvoj prehrani (25 posto proteina, 30 posto masnoća, 45 posto ugljikohidrata) nakon tjedan dana pokazali su nižu razinu IGF-1 (inzulinu sličan faktoru rasta). Poznat je i po tome što utječe na tri aspekta akni – rast stanica kože, proizvodnju androgenih hormona i brzinu stvaranja loja.
3. Vlakna protiv testosterona
I znanstvenici se slažu da je prehrana s niskim GI-jem bogata vlaknima najbolje rješenje za žene s PCOS-om. Ako nemate dovoljno vlakana da biste uklonili testosteron, on se većinom izlučuje u žuč i potom reapsorbira u crijevu te ponovno koristi. No vlakna povećavaju njegovo izlučivanje u stolici.
Namirnice koje sadržavaju vlakna uključuju svježe voće i povrće, određene cjelovite žitarice i grah. Primjer udjela vlakana u različitim namirnicama: šalica malina sadržava 8 g vlakana, 1 šalica graha azuki 17 g, 28 g zobenih mekinja sadrži 12 g vlakana, a 2 šalice kuhane blitve 8 g.
4. Cink rješava problem akni
Cink igra važnu ulogu u seksualnom razvoju, menstruaciji i ovulaciji. Najbolje je rješenje domoći se cinka iz hrane, a ne dodataka. Namirnice bogate cinkom su mahune, sezam i bundevine sjemenke.
Izbjegavajte mlijeko i mliječne proizvode te jaja jer dokazano povećavaju udio matriksne metaloproteinaze (MMP), koja zatim potiče upalne procese, a oni dovode do povišene razine androgenih hormona i posljedično, pojave akni.
5. Opskrbite se proteinima
Jedite piletinu i puretinu iz ekološkog uzgoja, ribu siromašnu živom i govedinu iz uzgoja ispašom. Preporučuje se unos od 0,75 do 1 g nemasnog izvora proteina na 1/2 kg nemasne tjelesne mase.
Ako je žena od 55 kilograma uglavnom sjedilački tip, treba unositi 75 g proteina na dan. Ako intenzivno vježba, treba joj svakodnevna doza od 100 g proteina. Svi koji se rekreativno bave tjelovježbom trebali bi unositi od 80 do 90 g proteina dnevno.
Maca povećava tjelesnu kondiciju i izdržljivost, a pridonosi i povećanju libida te ima pozitivan utjecaj na ravnotežu hormona u menopauzi. Studija objavljena 2006. utvrdila je da maca može potaknuti produkciju ženskog hormona estrogena te posljedično ublažiti tegobe vezane uz menopauzu, kako naglašava nutricionistica Sandra Krstev Barač.
Tjelesne masnoće utječu na otpuštanje hormona zaslužnih za regulaciju menstrualnog ciklusa, stoga je važno da prehrana sadrži dovoljno kvalitetnih masnoća. Orašasti plodovi i sjemenke osigurat će potrebne masnoće, a prehranu treba uvrstiti i kokosovo ulje te avokado.
Svježe samljevene lanene sjemenke su odličan izvor važne alfa-linolenske kiseline – blagotvorne omega-3 masne kiseline. Mljevene sjemenke lana su i odličan izvor fitoestrogena lignana koji dokazano štiti žene od karcinoma dojke i jajnika, a ujedno ima pozitivan učinak na ovulaciju te produljuje trajanje druge polovice ciklusa u kojem dominira hormon progesteron.
Za žene u dobi od 35 do 55 godina pridonosi ravnoteži spolnih hormona i umanjuje simptome PMS-a, dok starijim ženama pomaže u ublažavanju simptoma menopauze.
IZVOR: 24SATA.HR