Kako do zdravih desni i bezbrižnog osmijeha bez dosadnog četkanja
Bakterije u zubnom plaku uzrokuju 95 % bolesti usne šupljine. Srećom, postoji praktično rješenje.Lumoral je svjetlom aktivirana otopina za oral...
Sadrži li ih i vaša krema?
Od suhe kože bora do hiperpigmentacija i tena bez sjaja – ove molekule uspješno odolijevaju procesu starenja.
U svijetu ljepote svako malo neki kozmetički proizvod za njegu kože zasjedne na tron bestselera, ali vrlo brzo svrgne ga neki drugi. Popularni sastojci mijenjaju se, ali ipak neki već godinama slove za najbolje.
To su oni sastojci koji su dokazali svoje učinke protiv starenja i bora u brojnim istraživanjima. Ni oni nisu čudotvorci, i neće vas pomladiti preko noći, ali redovitim korištenjem mogu vidljivo osvježiti vaš ten.
Pročitajte: Ovo su 3 najučinkovitije kreme protiv bora, slažu se svjetski stručnjaci
View this post on Instagram
Kupujete li novi kozmetički proizvod, prepišite neke od ovih proizvoda na svoj popis za kupovinu ako želite zadržati mladenački sjaj kože.
Površinski sloj vaše kože poznat je kao kožna barijera, a njegova primarna uloga jest spriječiti vlagu da ispari iz kože te prevenirati sve loše molekule da prodru u kožu. Ceramidi pomažu održati funkcioniranje ove zaštitne barijere, zbog čega su idealan sastojak za svaki tip kože, a posebno ako vas muče ekcemi.
Peptidi su građevni blokovi proteina i pomažu proizvodnju kolagena. Iako su manje popularni od hijalurona ili retinola, studije su pokazale da su peptidi prilično učinkoviti kad je riječ o usporavanju starenja. Studija iz 2019. provedena na skupini od 22 žene starije od 40 godina otkrila je da lokalna primjena peptida stvara “značajna poboljšanja u borama kože” u samo dva tjedna.
Omiljena među obožavateljima hidratantnih sastojaka, hijaluronska kiselina na sebe privlači vodu i zadržava je u koži. To znači da ne samo da hidrira već vam može pomoći da popunite fine bore budući da može zadržati vodu do tisuću puta veću od vlastite težine. Imate li suhu ili dehidriranu kožu, proizvod s hijaluronom idealno bi bilo nanijeti iznad hidratantnog seruma kako bi mogao zadržati više vlage u koži.
Resveratrol, poznat i kao “molekula dugovječnosti”, prirodni je antioksidans prisutan u brojnim biljkama poput bobičastog voća i grožđa. Njegovo je djelovanje višestruko: pomaže popraviti štetu na koži uzrokovanu slobodnim radikalima i UV zračenjem; održava kožu elastičnom i čvrstom, ublažava fine bore, vraća tenu sjaj, smanjuje upale i tamne mrlje.
Ako imate posla s bilo kakvom vrstom crvenila ili iritacije, ili stanjem kao što je rosacea, niacinamid (oblik vitamina B3) je dobar izbor za pomlađivanje. Smanjuje pojavu bora, povećava elastičnost kože, bori se protiv neželjene hiperpigmentacije i poboljšava hidraciju.
Glikolna kiselina pripada skupini alfa-hidroksi ili voćnih kiselina. Ima najmanju molekularnu veličinu, tako da može prodrijeti najdublje u kožu. Djeluje tako da nježno otapa veze između odumrlih stanica kože kako bi se poboljšala tekstura kože, tonus i smanjila veličina pora. Ujedno, potiče proizvodnju kolagena i elastina u koži pa neizravno može pomoći ublažiti vidljivost bora. No ne preporučuje se za njegu osjetljive kože.
Blaži tip AHA općenito je nježniji i manje iritantan od glikolne kiseline. Čest je sastojak u blagim pilinzima jer ujednačavaju boju puti i vraćaju joj blistavost. Za razliku od mnogih drugih kiselina, koje mogu isušiti kožu ako se ne koriste pravilno, mliječna kiselina djeluje hidratantno.
Iako zbog njezinog naziva možete pomisliti da djeluje kao eksfolijator, ferulična je kiselina, zapravo, vrlo moćan antioksidans. Sjećate li se kako su UV zrake jedan od najgorih krivaca za starenje kože? Ferulinska kiselina je profesionalac u zaštiti vašeg lica od tog oštećenja. Ujedno djeluje protuupalno pa može pomoći kod kože sklone crvenilu.
Poznat i kao vitamin A, ovo je jedan od najučinkovitijih sastojaka za pomlađivanje zrele kože. Budući da ovaj sastojak za njegu kože povećava brzinu obnove stanica kože, odnosno ubrzava proces ljuštenja kože, retinol je izvrstan sastojak protiv bora i mrljica od sunca. Također, dobar je izbor i za tretiranje akni. Ipak, kao što možda znate, retinol ima neke velike negativne strane, naime može biti vrlo iritantan za mnoge tipove kože pa ako ga želite početi koristiti, postupno ga uvrstite u svoju rutinu njege kože i nanesite ga – u maloj količini – iznad svoje hidratantne kreme.
Tražite li nježniju i prirodniju alternativu retinolu, isprobajte bakuchiol. To je prirodni derivat retinola koji također stimulira staničnu obnovu i povećava postojeću proizvodnju kolagena u našoj koži. Međutim, ono što je ključno kod bakuchiola je to da istovremeno jača barijeru kože protiv vlage, sprječavajući potencijalnu iritaciju ili gubitak vlage – i pogodan je za sve tipove kože.
Ne samo da je vitamin C izvrstan antioksidans, pomažući neutralizirati slobodne radikale koji oštećuju kožu uzrokovane izlaganjem čimbenicima iz okoliša kao što su sunce i zagađenje, već i pomaže izblijediti diskoloracije. Povrh toga, potiče proizvodnje kolagena pa indirektno pomaže ublažiti vidljivost linija i bora.
Pročitajte: Ova dva suplementa slove za najmoćniju kombinaciju za pomlađivanje
Foto: Liudmila Chernetska, iStock/Getty Images Plus via Getty Images; PR