Stručnjaci savjetuju: Kako smiriti tjeskobu koju osjećamo zbog kaosa oko nas?
Koliko god staloženi bili, svi dobro znamo onaj osjećaj straha i nemira koji nam može uzrokovati iznenadni poziv usred noći, šokantna vijest u medi...
Različiti serumi za kožu i kozmetički tretmani najočitiji su način za borbu protiv starenja, no postoji i jednostavniji način kako ostati mlad i zdrav s dokazano dugotrajnim pogodnostima – razgibavanjem uma. Iako genetika može utjecati na dio vaših vještina pamćenja, Gary Small, direktor UCLA Longevity centra, kaže da “oko dvije trećine onoga što određuje koliko dobro starimo dolazi iz negenetskih čimbenika, kao što je, na primjer, naše svakodnevno ponašanje“.
Dakle, ako već sada u mlađim danima učinite male promjene, možete izgraditi snagu mozga i povećati svoje sposobnosti pamćenja te tako kreirati prevenciju od zaboravnosti. Razgibajte svoje mentalne sposobnosti pomoću ovih sedam jednostavnih trikova zbog kojih više nikad nećete tražiti izgubljene ključeve od auta.
Svakoj stvari dajte određeno mjesto na koje ćete ih (nakon korištenja) uvijek vraćati na isto mjesto.
Stvaranjem kreativne priče više nikad nećete zaboraviti popis namirnica koje morate kupiti.
Vježbajte upoznavanje s nekim novim svaki dan te pokušajte zapamtiti ime povezivajući ime i lice s nečim lako pamtljivim (ako se netko zove Tea, zamislite ispajnje čaja s tom osobom).
Stvorite asocijacije riječima, pa ako se ne možete sjetiti imena glumca, pokušajte se sjetiti gdje glumi i s kime glumi.
Birajte igre u kojima se morate koristiti umom – kvizovi, križaljke, sudoku…
Vježbajte svoje vještine pamćenja tako što ćete ujutro primijetiti što su vaši najdraži odjenuli, a navečer, kada legnete u krevet, pokušajte se prisjetiti u što su točno bili odjeveni, od boje i materijala pa do detalja i uzoraka.
Borite se s rutinom i pokušajte pronaći novi, možda bolji put do posla; počešljajte se drugom nedominantnom rukom; premjestite sat na drugu ruku – sve će to izazvati vaš mozak da se bori protiv rutine i razvija mentalnu vještinu.