Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Ako iz nekih razloga jednu noć ne prospavamo dobro, spavamo kraće ili gotovo uopće ne, tijekom dana možemo očekivati različite smetnje: pospanost, razdražljivost, iritabilnost, opće neraspoloženje te poremećaj pamćenja i koncentracije.
Navedene tegobe oscilirat će tijekom dana, sukladno uobičajenom ritmu promjena dnevne budnosti. No ako se sljedeće noći taj manjak sna nadoknadi, ne očekujemo dugoročno značajne posljedice na fizičko i psihičko zdravlje.
Britanski stručnjaci, primjerice, savjetuju da nakon takve noći ne ostanete ležati u krevetu “još pet minuta” nakon zvonjave budilice jer to samo odmaže. Ustanite i otvorite prozore da biste prozračili prostoriju jer će vas to barem malo osvježiti.
Nakon ustajanja dobro je odmah konzumirati neki obrok koji podiže energiju: voće, prirodni voćni sok ili smoothie od kombinacije voća i povrća. To može biti banana, koja daje energiju, ili sok od naranče i limuna, koji sadrže vitamin C i podižu imunitet.
DORUČAK SE NIKAKO NE SMIJE PRESKAKATI jer to može dovesti do pada šećera u krvi, što će samo pogoršati loše raspoloženje i nervozu zbog manjka sna.
Važno je da doručak sadrži i ugljikohidrate, i proteine, i masnoće jer i zdrave masnoće povoljno djeluju na zdravlje mozga. Jedan od primjera dobrog doručka su cjelovite žitarice (ugljikohidrati) s jogurtom (proteini) i žlicom nasjeckanih orašastih plodova (zdrave masti). Istraživanja su pokazala da žitarice smanjuju osjećaj stresa i potištenosti. Ipak, pazite na to koje kupujete, odnosno izbjegavajte one na čijoj su deklaraciji navedeni fruktoza, saharoza, šećerni sirup ili med, zbog visokoga glikemijskog indeksa te naglog porasta i pada šećera u krvi, što izaziva umor i pad koncentracije.
I jaja su dobar izbor za doručak jer su izvor cinka, koji pozitivno utječe na koncentraciju. Sadrže i vitamine skupine B, koji pomažu u boljem pamćenju. Mogu se napraviti kao omlet s malo pršuta.
Ujutro, dok još imate energije, riješite obveze koje zahtijevaju koncentraciju i umni rad – sastanak s kolegama, poslovni izvještaj i odgovore na važnu poštu. Poslijepodne se bavite manje zahtjevnim zadacima. Energiju tijekom dana obnovite uz – kratki odmor.
1. Pijte tekućinu Vodite računa da tijekom dana pijete dovoljno vode jer i dehidriranost može potaknuti nervozu. Ponekad od umora zaboravimo piti, pa je najbolje uz sebe staviti bocu vode i popiti u danu.
2. Prošetajte Na putu do posla izađite dvije stanice ranije ili parkirajte dalje kako biste prošetali. Možda možete prošetati u pauzi za ručak. Svježi zrak pomoći će da vam se razbistri um i općenito će vas razbuditi te fokusirati.
3. Nemojte pretjerivati s kavom Dvije do tri šalice kave tijekom dana mogu djelovati razbuđujuće, ali previše kofeina može imati i suprotan efekt, pokazuju istraživanja. Izbjegavajte piti kavu nakon 16 sati.
4. Bez grickalica Izbjegavajte nezdrave grickalice i slične “razbibrige” za kojima često posegnemo kad smo umorni. Radije si pripremite jednu bananu, jabuku ili naranču, ili malo tamne čokolade i desetak oraha.
5. Oprez za upravljačem Pokazalo se da četiri sata sna manje mogu imati efekt kao četiri limenke piva, a izgubljena noć može utjecati na reakcije kao kad imamo 1,9 promila alkohola u krvi. Zato nemojte ići na put umorni.
IZVOR: 24SATA.HR