Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Često se piše o tome da raspored obroka nije važan. Vrijeme i broj vaših obroka u velikoj mjeri utjecat će na uspješnost vašeg mršavljenja. Miha Geršič će vam u današnjem članku pokloniti četiri fantastična savjeta koji će vam pomoći da se pravovremeno posvetite obroku i zauvijek pozdravite sa suvišnim kilogramima.
Vjerojatno vam je poznato da je temelj uspješne preobrazbe umjerena prehrana. Jeste li se ikada upitali koliko su važni vrijeme i raspored obroka? Miha se nada da niste poslušali “savjete” o činjenici da nije pametno jesti nakon 18 sati i sl. Ako ste to učinili, ništa strašno! Njegovi fantastični savjeti pomoći će vam da se već danas prihvatite preobrazbe na pravi način. Zato pažljivo pročitajte članak u cijelosti.
Prije nego što vam otkrijemo njegove savjete, upozorit ćemo vas da ćete prije ili kasnije sigurno naići na nekoga tko će tvrditi da vrijeme i raspored obroka nisu važni. Činjenica je da su to navike koje su mnoge pojedince dovele do prekomjerne težine.
Istraživanje objavljeno u časopisu “International Journal of Obesity” pokazalo je da postoji jasna povezanost između kvalitetnog jutarnjeg obroka i uspješnog mršavljenja. Rezultati redovitog doručka su apetit, manja količina dnevno unesenih kalorija i dobro raspoloženje. Zato predlažem da u roku od 45 minuta od trenutka buđenja pojedete doručak, koji sadrži visokokvalitetne proteine i ugljikohidrate, te započnete dan puni energije.
Drugo vrlo važno pravilo je to da tijekom dana pojedete više manjih obroka. Ima onih koji se s tim ne slažu, zato predlažem da upitate pojedince kojima smo pomogli, odnosno one kojima pomažemo da postignu preobrazbu. Oni će vam potvrditi kako je riječ o učinkovitoj navici. Više manjih obroka pozitivno utječe na djelovanje inzulina, leptina i na metabolizam. Zato budite pažljivi pri organiziranju obroka i dnevno pojedite četiri do pet manjih obroka, svaka tri do četiri sata.
Kada govorimo o vremenu i obrocima, napomenut ću da najviše pojedinaca napravi grešku odmah nakon vježbanja. Istinski daju svoj maksimum, imaju kvalitetan trening i zaborave na obrok nakon vježbanja. To je faza kada su organizmu potrebne hranjive tvari za regeneraciju. U roku od 30 minuta nakon treninga pripremite si obrok koji sadrži bjelančevine, ugljikohidrate i izbjegnite ovu pogrešku. To može biti sasvim jednostavan obrok – primjerice, smoothie s malo voća, povrća i dodanim bjelančevinama u prahu. Uistinu nema potrebe za kompliciranjem.
Pred nama je zadnji savjet koji će definitivno dignuti najviše prašine. Riječ je o vjerovanju da nije pametno jesti nakon 18 sati ako želimo izgubiti suvišne kilograme.
To je VELIKA LAŽ!
Problem nije u obroku koji pojedemo prije spavanja nego u prevelikom dnevnom unosu kalorija. Zato bez grižnje savjesti pojedite lagan obrok približno 90 minuta prije spavanja, a to može biti salata s piletinom, cherry rajčicom, maslinama i s nekoliko komadića lake mozzarelle. Tako će vaše tijelo dobiti hranjive tvari tijekom pauze za odmor.
Uvjereni smo da su stvari sada puno jasnije. Sve što morate učiniti jest organizirati se, iskombinirati sva četiri savjeta i složiti svoj raspored obroka.
Miha Geršič
www.fittijelo.com