Najbolji savjeti za lakši porođaj

by | 13 veljače, 2014

Hoće li mi porođaj biti težak? Kako ću se snaći u porođajnoj dvorani? Hoću li znati pravilno disati? Ovo su samo neka od pitanja koja muče porodilje, posebno provorotkinje. Budete li slijedile naše savjete, uvelike ćete si olakšati porođaj i ubrzati rođenje djeteta.

Redovno vježbajte

Dokazano je da se trudnice koje redovno vježbaju brže porode. Fitness poboljšava i unaprjeđuje vašu izdržljivost, a samim tim smanjuje se vjerojatnost da će vam tijekom porođaja biti potrebna neka medicinska intervencija. Predlažemo da od polovine trudnoće redovno imate aktivnosti poput šetnje, plivanja, joge i pilatesa za trudnice, naravno, uz suglasnost vašeg liječnika.

Pohađajte tečajeve za trudnice

Upoznavanje sa svim fazama porođaja pomoći će vam da ublažite stres i anksioznost. Ono što naučite na satovima doprinijet će lakšem porođaju i bit ćete pripremljeniji, kako za sam čin rađanja, tako i za prve tjedne s bebom.

Odvratite sebi pažnju

Porođaj prvorotkinja u prosjeku traje od 12 do 14 sati. Stoga, kada otpočnu kontrakcije, osjećat ćete ih najprije u donjem dijelu leđa, a one će biti praćene jakim grčevima u trbuhu. Pokušajte u tim trenucima ostati mirni. Ako budete paničarili, brojali kontrakcije i zadržavali dah, potrošit ćete snagu. Umjesto toga, pažnju usmjerite na pravilno disanje i opuštanje (ovo se uči na satovima joge).

Napunite se energijom

Lagana užina (voće i žitarice) tijekom ranih faza porođaja, dok ste još kod kuće, pomoći će vam da održite potrebnu razinu energije u porođajnoj dvorani. Izbjegavajte masnu i tešku hranu da ne biste osjećali mučninu. Osim toga, mišićne kontrakcije i ubrzano disanje u fazi trudova često dovode do gubitka tekućine u organizmu. Dok ste još kod kuće, pijte dovoljno tekućine u malim gutljajima, a kada stignete u rodilište, obavezno obavijestite liječnike ako osjetite žeđ.

Istuširajte se

Bol koju vam stvaraju trudovi utječe na napetost mišića cijelog tijela, što nerijetko dovodi do pojačane neugodnosti. Topao tuš je pravo rješenje! Kako biste postigli efekat masiranja, usmjerite glavu tuša prema donjem dijelu leđa ili prema donjem dijelu trbuha, gdje su kontrakcije najjače. Tuširanje je preporučljivo u svakoj fazi porođaja (u nekim rodilištima to dozvoljavaju).

Zatražite masažu

Žene koje partneri masiraju u ranoj fazi kontrakcija (onih koje se javljaju svakih petnaestak minuta) manje su napete i uznemirene tijekom porođaja. Zato, čim osjtetite prve kontrakcije, zamolite supruga da vam izmasira vrat i ramena. Pritisak i toplina njegovih ruku djelovat će umirujuće i opuštajuće, te ćete se sigurno bolje osjećati.

Ustanite

Stojeći uspravno tijekom trajanja trudova dopuštate gravitaciji da učini svoje u vašu korist, budući da bebina glavica, koja radi pritisak na grlić maternice, tada potpomaže njegovom širenju. Kretanje ili spuštanje u čučanj omogućit će zdjelici da se proširi te omogući bebi da lakše prođe kroz prorođajni kanal.

Dišite, dišite i samo dišite!

Tehnika disanja za vrijeme trajanja kontrakcija izuzetno je važna. Medicinske sestre pokazat će vam u školi za trudnice kako trebate disati tijekom kontrakcija i napinjanja da biste olakšali bol i osigurali bebi dovoljno kisika (ovo je jako važno!). Osim toga, naizmjeničnim dubokim i plitkim disanjem skratit ćete trajanje grčenja mišića i ubrzati njihovo opuštanje. Korist je dvostruka: bol se smanjuje, a napredovanje bebe ubrzava.

Autor: Life Content