Najbolji eksfolirajući tonici za kožu čistu i meku poput bebine

Zbogom grubim pilinzima

by | 2 rujna, 2024
najbolji eksfolirajući tonici

Iako mehanički piling za lice može obaviti svoju zadaću, kemijski pilinzi čišćenje lica podižu na novu razinu, a ovih pet slove kao najbolji ulov.

Nakon višegodišnjeg korištenja mehaničkih pilinga (onih sa zrncima) za koje ste možda zaključili da su pregrubi za vaš ten, u spas stižu eksfolijatori. Njihove sofisticirane formule jednako uklanjaju odumrle stanice i višak sebuma, ali bez ikakvih (mikro)oštećenja ostavljajući kožu mekom, glatkom i pomlađenijom. Zainteresirani? U nastavku doznajte odgovaraju li vašoj koži i koji su eksfolirajući tonici trenutačno najpoželjniji ulov u drogerijama.

Što su eksfolirajući tonici

Eksfolijator za njegu kože je preparat koji kombinira prednosti tradicionalnog tonika sa sastojcima za piling. Većinom sadrže kemijske eksfolijante, ponahprije AHA (alfa hidroksi kiseline), BHA (beta hidroksi kiseline) ili PHA (polihidroksi kiseline). One pomažu ukloniti odumrle stanice kože, preveniraju nastanak prištića, poboljšavaju teksturu kože i vraćaju tenu blistavi sjaj. Sjajni multifunkcionalni pomagači, zar ne?

Kemijski vs. fizički pilinzi

Možda ste za uklananje odumrlih stanica navikli korisiti mehaničke ili fizičke pilinge pa ako se pitate u čemu je razlika, kao što naziv sugerira, fizički pilinzi imaju sastojke koji mehanički djeluju na nakupljane odumrle stanice kože, višak masnoće i začepljene pore. S druge strane, formula kemijskog pilinga je na bazi kiseline ili enzima i uklanja ostatke na staničnoj razini.

Pročitajte: Kako beauty “flasteri” revolucioniraju svakodnevnu njegu kože

najbolji eksfolirajući tonici

Za koga su eksfolirajući tonici

Ovi proizvodi na bazi beauty kiselina mogu biti korisni za različite tipove kože i probleme, ali ipak nisu prikladni za svakoga. Ovisno o stanju i tipu, ove vrste kože mogu uvelike profitirati:

Masna koža i koža sklona aknama Isprobajte BHA, poput salicilne kiseline, koje prodiru u pore kako bi pomogle očistiti višak masnoće i spriječiti izbijanje prištića.

Koža bez sjaja Za vas može biti dobar odabir AHA, kao što je glikolna kiselina, jer ljušti površinu kože dok istodobno pomaže zadržavanje vlage i vraćanje blistavg tena.

Mješovita koža Mnogi tonici s beauty kiselinama uravnotežuju lučenje sebuma dok istodobno pružaju dozu vlage.

Neujednačena koža Redovita uporaba eksfolirajućeg tonika može pomoći izblijediti hiperpigmentacije i tamne mrlje te ujednačiti ton kože.

Teksturirana koža Voćne kiseline mogu izgladiti gruba područja i poboljšati teksturu kože.

Zrela koža Neki eksfolirajući tonici mogu pomoći smanjiti pojavu finih linija i bora jer potiču obnovu stanica.

Pročitajte: Kako odabrati idealnu kiselinu za eksfolijaciju lica za vaš tip kože?

najbolji eksfolirajući tonici

Tko bi trebao izbjegavati tonike za eksfolijaciju

Koliko god da su divni prema koži, postoje ipak tipovi kože koji bi trebali izbjegavati preparate za eksfolijaciju:

Osjetljiva koža Visoke koncentracije kiselina za eksfolijaciju mogu izazvati iritaciju, crvenilo ili ljuštenje. Ako imate osjetljivu kožu, a želite ih isprobati počnite s nižim koncentracijama (2-5 % AHA) i patch testom.

Ten s oštećenom barijerom Izbjegavajte korištenje beauty kiselina na oštećenoj ili nadraženoj koži da biste spriječili daljnja oštećenja zaštitne, hidrolipidne barijere.

Rosacea ili ekcem Osobe sa stanjima poput rozaceje ili ekcema trebaju izbjegavati tonike za eksfolijaciju jer ih mogu pogoršati.

Suha i dehidrirana koža Dok neki tipovi suhe kože mogu imati koristi od eksolijacije, treba ih koristiti umjereno i nakon toga nanijeti dobru hidratantnu kremu da biste spriječili prekomjerno isušivanje.

najbolji eksfolirajući tonici

Najbolji tonici za eksfolijaciju

Kad je riječ o rutini njege kože, redovita eksfolijacija može pomoći u uklanjanju nakupljenih odumrlih stanica koje ometaju vašu kožu u postizanju svog blistavog potencijala, a istovremeno uravnotežuje produkciju sebuma, pa čak i ujednačava ton kože te izbljeđuje hiperpigmentacije. Evo kojih pet slove kao najbolji odabir…

Skin Perfecting 2% BHA Liquid, Paula’s Choice

najbolji eksfolirajući tonici

Preporučivan od strane dermatologa, ovaj tonik sa salicilnom kiselinom čini sve. Ublažava ožiljke, bori se protiv viška sebuma, minimizira pore, posvjetljuje neujednačen ten i ublažava hiperpigmentacije te poboljšava grubu teksturu čineći kožu mekom i glatkom. Odličan je izbor za nečistu kožu sklonu aknama.

Lotion P50, Biologique Recherche

najbolji eksfolirajući tonici

Ovaj luksuzni piling na bazi tri vrste kiselina (AHA, BHA i hidratantne PHA) je osvojio bezbrojne dermatologe, estetičare i ljubitelje njege kože. Ova sinergijska kombinacija pomaže uravnotežiti proizvodnju masnoće, pročistiti pore i poboljšati cjelokupnu teksturu kože. Izvrstan je izbor za mješovitu kožu.

Glycolic Acid 7 % Exfoliating Toner, The Ordinary

najbolji eksfolirajući tonici

Alfa hidroksi kiseline, poput glikolne kiseline, ljušte površine kože, zaglađujući tanke linije i oslobađajući kožu odumrlih stanica kako bi se otkrila njezina svježina i sjaj. Njegova je formula poprilično snažna pa nije pogodno koristiti ga svakodnevno.

AHA/BHA Clarifying Treatment Toner, Cosrx

najbolji eksfolirajući tonici

Njegova višenamjenska formula ne samo da eksfolira već i pročišćava i hidrira u isto vrijeme. Formula također pomaže očistit pore, što s vremenom može pomoći u sužavanju te blagom ublažavanju vidljivosti linija i bora. Tonik dolazi u bočici s raspršivačem pa je praktičan i jednostavan za korištenje.

Watermelon Glow PHA + BHA Pore-Tight Toner, Glow Recipe

najbolji eksfolirajući tonici

Osim prekrasne bočice, ovaj moćni igrač ozbiljno rješava mitesere i začepljene pore. Kombinacija kiselina za eksfolijaciju snažno uklanja odunrle stanice, dok ekstrakt lubenice održava kožu hidriranom i umiruje barijeru. Povrh svega, miriše fantastično.

Kako znati je li vaš tonik za eksfolijaciju previše grub

Da biste utvrdili je li vaš novi preparat za čišćenje i njegu previše jak za vašu kožu, obratite pozornost na sljedeće:

Iritacija i crvenilo Ako vaša koža postane crvena, upaljena ili nadražena nakon korištenja tonika, možda je prejak za vaš tip kože.

Osjećaj žarenja ili peckanja Blagi trnci su u nekim slučajevima normalni, ali ako osjetite žarenje ili pretjerano peckanje, najbolje je da prestanete koristiti proizvod.

Ljuštenje Pretjerano ljuštenje može dovesti do vidljivog ljuskanja i skidanja kože, što ukazuje na to da je barijera vaše kože ugrožena.

Povećana osjetljivost Ako vaša koža negativno reagira na vaše uobičajene proizvode za njegu nakon korištenja tonika, to znači da je prejak.

Prištići Neuobičajene akne, osobito mali, neravni prištići, mogu značiti da tonik iritira vašu kožu umjesto da joj pomaže protiv upala.

Pročitajte: Ovaj dio tijela većina zanemaruje, a prvi pokazuje znakove starenja: 6 savjeta kako ga pomladiti

Foto: RomarioIen, iStock/Getty Images Plus; IKvyatkovskaya, iStock/Getty Images Plus via Getty Images; PR