Zagrebačko psihološko društvo podijelilo savjete za umirivanje nakon traumatičnog događaja
Stravični događaj koji se odvio u zagrebačkom kvartu Prečko šokirao je Hrvatsku. Nezamislivo je uopće pomisliti kako se osjećaju djeca i roditelji,...
Svi vježbaju jogu, meditiraju, imaju vremena za sebe…. Sve dok ne otkrijete da nekoliko minuta meditacije dnevno može smanjiti krvni tlak, potaknuti neuroplastičnost, koja smanjuje stres, spriječiti autoimune bolesti, smanjiti anksioznost, i čak vas učiniti boljom osobom.
OPUŠTAJUĆE PRIČE
Trebate meditirati svakog dana. Stres izaziva odgovor tijela na relaciji il’ se bori, il’ bježi. On ti ubrzava metabolizam, rad srca, krvni tlak i ritam disanja. Izaziva lučenje adrenalina i noradrenalina, ne zato što se borite ili bježite – vjerojatno sjedite za radnim stolom ili ležite u krevetu i ne možete spavati, pa tvoje tijelo ne može iskoristiti hormone kako treba. A neiskorišteni adrenalin povećava rizik od raznih bolesti i stanja – anksioznosti, depresije, nesanice, srčanog udara, problema s probavom, neplodnosti. Ovo vodi mnoge ljude ka prekomjernoj konzumaciji lijekova. A prema nekim procjenama, barem 60 posto, a možda čak 90 posto odlazaka liječniku proizlazi iz stresa.
E sad, u sebi nosimo i odgovor koji je suprotan tom stresu. On se zove odgovor relaksacije, i to je fiziološki, genetski set promjena koje se suprotstavljaju stresu. Ima bezbroj načina na koje možemo izazvati taj odgovor opuštanja. Jedan je meditacija. Drugi je repetitivna molitva. Joga. Tai chi. Svi, izgleda, rade na sličan način: prije svega mijenjaju aktivnost gena, isključujući one koji uzrokuju probleme sa stresom.
Dva koraka dovode do ovog odgovora opuštanja. Prvi je ponavljanje. Ponavljanje može biti riječ, zvuk, molitva, fraza ili pokret koji se ponavlja. Drugi način je da vidite kroz druge misli kada dođu u um i da se vratite na ponavljanje. Meditacija prekida lanac svakodnevnog razmišljanja. Bilo da je mantra, misao, molitva, ili nekoliko minuta ritualizoirane tišine, svaka ova radnja usporava ritam srca, snižava krvni tlak, mijenja ritam disanja, te induicira specifične moždane valove, i ove radnje su predivne za razračunavanje sa stresom u štetama koje uzrokuje. U mjeri u kojoj bilo koji bol može biti uzrokovan stresom – u istoj toj mjeri odgovor relaksacijom može to riješiti. Doslovce, milijuni pacijenata sada to stalno rade. I bolje se osjećaju.
PROBAJTE OVO KOD KUĆE
Ne znate kako meditirati? Nismo ni mi znali! Zato smo pitali Andyja Puddicombe, suosnivača kompanije za masovno meditiranje „Headspace”, čiji se glas čuje na aplikaciji za mobitel, kako usvojiti ovu osnovnu skriptu (više ima na posljednjoj stranici ovog članka, ali i na stranici getsomeheadspace.com). „Ovo je aktivnost koja je toliko jednostavna da ju svatko može prakticirati u svom svakodnevnom postojanju, ali toliko moćna da može promijeniti način na koji doživljavamo život”, kaže Puddicombe. Neka vam upute čita prijatelj, glasom Irfana Mensura, i nek štopa 10 minuta.
GLEDAJTE POKRAJ SEBE I NEKA VAM SE POGLED IZGUBI
Duboko udahnite pet puta, udišući kroz nos i izdišući kroz usta.
S POSLJEDNJIM IZDAHOM ZATVORITE OČI
Polako osjetite svoje tijelo. Sagledajte kako sjedite i osvijestite senzacije tamo gdje vam tijelo dodiruje stolicu, a stopala zemlju.
Osjetite težinu svojih ruku položenih na noge.
Osvijestite svoja osjetila: primijetite bilo što, što možete pomirisati, čuti ili okusiti, osjetite toploinu, hladnoću ili strujanje zraka.
Usmjerite um prema unutra. Skenirajte svoje tijelo od glave do pete, primijetite bilo koju napetost ili neugodnost.
Skenirajte ponovno. Ovog puta primijetite koji su dijelovi tijela opušteni. Na svaku snimku utrošite po dvadeset sekundi.
Usmjerite pozornost na misli. Primijetite one koje se pojavljuju, bez pokušaja da ih promijenite.
Uzmite u obzir zašto danas sjedite. Možda ćete shvatiti da je to zato što želite zaustaviti misli – podsjetite sebe da je to nemoguće.
Potom osjetite napon i opuštanje koji vaš dah stvara u tijelu. Primijetite gdje se taj osjetilni doživljaj pojavljuje, u trbuhu, prsnom košu ili ramenima.
Usredotočite se na to kakav je svaki udah, primijetite je li dubok ili plitak, dug ili kratak, brz ili spor.
Normalno je da se misli pojave u ovom trenutku, pa jednostavno preusmjerite pozornost na dah kad shvatite da vam misli lutaju.
Brojite u sebi udahe i izdahe dok se odvijaju: jedan za udah, dva za izdah, tri za sljedeći udah i tako do 10.
Onda opet počnite od jedan.
Ostavite sada fokus na dah po strani. Provedite 30 sekundi samo sjedeći. Možda ćete imati puno misli ili ćete biti smireni i fokusirani – pustite um da bude kakav jest.
Osvijestite svoje fizičke osjećaje – stolica na kojoj sjedite, stopala na zemlji, ruke u krilu. Primijetite bilo što, što čujete, mirišete, osjećate ili čiji okus imate.
POLAKO OTVORITE OČI
Stvorite jasnu sliku o tome što ćete sljedeće učiniti, bilo da je to pranje zuba ili pisanje mejla nadređenome. Lako je samo iskočiti iz stolice i izgubiti sav mir koji ste napravili. Prenesite svijest o tome u svoju sljedeću aktivnost.