NAJVEĆE POGREŠKE koje radite kada perete odjeću!

by | 27 rujna, 2016
FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES
FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

Ako želite da vaša odjeća što duže izgleda besprijekorno i kao nova prvo što morate znati je kako je prati i održavati.

Evo 15 najčešći pogrešaka koje radimo kod pranja odjeće.

  1. Razvrstavanje – osim na boje, potrebno je paziti i na materijale, primjerice, ručnici i odjeća od sintetičkih materijala nikako se ne smije prati zajedno.
  2. Uklanjanje mrlja na pogrešan način – mrlje treba uklanjati što nježnije, energično ribanje moglo bi rezultirati rupom na vašem omiljenom komadu odjeće. Najbolji način za uklanjanje mrlja je da preko mrlje stavite bijelu tkaninu i pustite je da upije.
  3. Koristite previše praška za pranje – previše pjene može dovesti do skupljanja prljavštine na nekim dijelovima odjeće, kao na primjer na ovratniku, a to nikako nije rezultat koji želite postići.
  4. Ne obraćate pozornost na zatvarač – on mora bit zatvoren kako bi se spriječilo da ošteti neki drugi komad odjeće.
  5. Gumbi – pokušajte se svaki put sjetiti otkopčati odjeću, moguće je da će gumb ispasti, a vaša odjeća izgledati neuredno.
  6. Previše izbjeljivača – on čini tkanine tanjima i manje izdržljivima, umjesto izbjeljivača pokušajte s kipućom vodom u koju stavite nekoliko kapi limunovog soka.
  7. Pranje kupaćeg kostima u perilici za rublje – odjeća izrađena od spanexa ili odjeća koja u sebi sadržava elastin trebala bi se prati ručno u hladnoj vodi.
  8. Odmaranje” perilice rublja – neki smatraju da je potrebno pustiti perilicu da se “odmori” između nekoliko ciklusa pranja, ne samo da to nije potrebno nego korištenje perilice za uzastopno pranje smanjuje potrošnju električne energije, jer perilica koristi toplinu prethodnog pranja.
  9. Korištenje jednog ciklusa pranja za jastuke i deke – ako perete pernate jastuke i prekrivače koristite dva ciklusa pranja, naime, perje ima tendenciju zadržati pjenu i može se dogoditi da pjena ostane u jastuku.
  10. Pranje odjeće bez sortiranja – koliko puta nakon pranja gubite vrijeme pokušavajući pronaći drugu čarapu, pokušajte prvo oprati čarape.
  11. Korištenje omekšivača za pranje ručnika – kemikalije koje sadrži omekšivač otežavaju apsorpciju vode tako da je bolje da u ovom slučaju jednostavno preskočite omekšivač.
  12. Previše odjeće u perilici – nikada nemojte pretrpavati vašu perilicu za rublje, rezultat može biti poprilično loš, i za perilicu i vašu odjeću.
  13. Pranje kabanica i parki – postoji jednostavno rješenje kako ovi komadi odjeće ne bi izgubili strukturu u pranju, teniske loptice, stavite tri u vašu perilicu, a one također pomažu da se riješite pjene.
  14. Korištenje skupog praška za odjeću – za mnoge od deterdženata koje koristimo postoje jeftine alternative, sol posvjetljuje, kreda može pomoći u uklanjanju mrlja, sapun također ispire mrlje, a limun možete koristiti kako bi vaša odjeća bila mirisna i mekana.
  15. Ne brinete se za vašu perilicu za rublje – vrlo je važno da perilicu održavate, redovito počistite pretinac za prašak i omekšivač, nakon pranja ostavite perilicu da se osuši do kraja, jednom godišnje stavite u perilicu ocat i namjestite na pranje vrućom vodom, to će produžiti životni vijek perilice za rublje.

Antonia Barišić