Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Znanstveno dokazano i potpuno prirodno, vagina ima svoj miris, a on nije miris ruže i ne treba to biti. Osim u slučajevima da postoji neka upala i infekcija, vagina miriše jednostavno na vaginu. I svaka je različita od druge. Budete li je prali agresivnim sapunima, narušit ćete njezin prirodni PH i time izazvati upale i infekcije, a tek tada će promijeniti miris.
Tangice nadražuju kožu i uzrokuju upale u zoni Bartolinijevih žlijezda koje su zadužene za vlaženje rodnice, koje se nalaze s obiju strana desno i lijevo od rodnice. Želite li izbjeći ciste na intimnim područjima reducirajte nošenje tangica ako ih se već ne možete odreći. Kad su u pitanju traperice, preuske će pritiskati živce vaše zdjelice, zbog čega će razina krvi biti niska pa će nedovoljno kisika stizati do vaše vagine – a to znači – stvaranje bakterija.
Naravno da je divno plivati i to posebno u ljetne dane, a kasnije se izležavati na suncu. Ipak, mokar kupaći kostim je idealno mjesto za razmnožavanje bakterija. Toplo, mokro i tamno. Isto se odnosi i na odjeću mokru nakon vježbanja. Vjerovali ili ne, vježbanjem se znoji i vagina.
Unutrašnjost vagine ne morate prati i nikako ispirati ili ‘njegovati’ parom, time samo činite štetu. Vagina se iznutra čisti sama. U tome joj pomažu dobre bakterije koje se zovu laktobacili i koji čuvaju kiselost vagine i bore se protiv virusa. Savjet je da vaginu perete jednom dnevno jer češćim pranjem ispirete njezinu prirodnu zaštitu.
Redovna prehrana probioticima poput jogurta i kefira održava probavu i ekosustav bakterija te vraća ravnotežu vaginalne flore. Probiotici pomažu u uspostavljanju ravnoteže (između tzv. “dobrih i loših” bakterija) u našim crijevima. Uvedite uravnoteženu prehranu – izbjegavajte šećere, previše kave i alkohola jer potiču razvoj gljivica.
Ponekad je prilikom akcije potrebno dodatno navlažiti vaginu, a ono što većina radi je korištenje sline. Ipak, bolje je koristiti lubrikant nego slinu isključivo radi postojanja velikog broja bakterija u slini koja se može prenijeti na vaginu. Kokosovo ulje je odličan prirodni lubrikant.
Ako ste među onima kojima seks u to vrijeme nije nimalo odbojan, imajte na umu veliki rizik za pojavu infekcija. Zato, izbjegavajte to. Ako ste skloni infekcijama, apstinirajte dok se krvarenje ne završi.
Mokrenje nakon seksa, čak i ako ne osjećate potrebu za njim, pomoći će da bakterije koje uzrokuju infekciju nestanu iz vašeg tijela. Mokrenje prije odnosa smanjit će mlaz mokrenja nakon seksa.
photo: instagram