Sirovo mlijeko postalo je popularno. Evo zašto ga ne trebate piti
Društvenim se mrežama u posljednjih nekoliko mjeseci proširio krajnje neobičan trend - sirovo, nepasterizirano mlijeko. Naime, kreatori sadržaja ko...
Iako je nemoguće izbjeći starenje, postoji puno toga što možete učiniti da biste potaknuli dulji i zdraviji život.
Istraživanja su pokazala da vaš način starenja manje ovisi o genetici i više je pod vašom kontrolom nego što možda mislite, a odnosi se i na izbor namirnica koje jedete.
Izbjegavanje prerađene hrane je ključno jer takva hrana često sadrži nezdrave masnoće, šećere i natrij te može doprinijeti raznim zdravstvenim problemima, kako upozorava dr. Anant Vinjamoori. Prehrana ima važnu ulogu u procesu starenja i predstavlja ključni faktor životnog stila koji omogućuje dulji i zdraviji život.
“Prehrana bogata raznolikom biljnom hranom – voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama, mahunarkama, orašastim plodovima i sjemenkama – povezana je s duljim i zdravijim životnim vijekom. Ove namirnice sadrže brojne fitokemikalije i flavonoide, spojeve koji posjeduju antioksidativna, protuupalna i antikarcinogena svojstva”, objašnjavaju stručnjaci.
Iako ne postoji čarobna hrana koja može iznenada produžiti vaš životni vijek, postoji niz namirnica koje, kad se kombiniraju, mogu smanjiti rizik od bolesti.
Pročitajte: Najbolje namirnice koje će vam dati cjelodnevnu energiju
Orasi su bogati nezasićenim masnoćama (zdrav oblik masnoća), vlaknima, antioksidansima i određenim vitaminima i mineralima koji zajednički promiču zdravlje srca, pomažu u kontroli tjelesne težine i vjerojatno pomažu u dugovječnosti.
Velika studija uočila je značajno smanjenje rizika od ozbiljnih kardiovaskularnih bolesti među onima koji su jeli mediteransku prehranu s dodatkom miješanih orašastih plodova u usporedbi s onima koji su jeli prehranu sa smanjenim udjelom masnoća. Uočeno je da je skupina koja je jela orašaste plodove imala za 39 posto manji rizik od smrtnosti.
Kurkuma je začin koji se često koristi u kulinarstvu, ali i kao dodatak u tradicionalnoj medicini. Glavni aktivni sastojak u kurkumi je kurkumin, koji je poznat po svojim antioksidativnim, protuupalnim svojstvima. On se također povezuje s poboljšanjem zdravlja srca. Može pomoći u snižavanju razine kolesterola, regulaciji krvnog tlaka i smanjenju upalnih procesa koji mogu doprinijeti bolestima srca.
Osim toga, kurkumin je povezan s manjim rizikom od srčanih bolesti, koje su vodeći uzrok smrti u SAD-u.
Studija iz 2022. u Journal of the American College of Cardiology pokazala je da su ljudi koji su uzimali više od polovice žlice maslinovog ulja dnevno imali za 19 posto manji rizik od smrtnosti (iz bilo kojeg razloga) od onih koji rijetko ili nikad ne konzumiraju maslinovo ulje.
Maslinovo ulje bogato je antioksidansima i sastavni je dio mediteranske prehrane te je puno mononezasićenih masnih kiselina, a povezuje se s poboljšanim zdravljem mozga i smanjenim rizikom od neurodegenerativnih bolesti, poput Alzheimerove bolesti.
Važno je prilikom konzumacije odabrati kvalitetno maslinovo ulje, idealno hladno prešano ili ekstra djevičansko maslinovo ulje.
Bobičasto voće prepuno je specifične vrste antioksidansa zvanih flavonoidi, koji se povezuju s duljim životom. Studija British Journal of Nutrition proučavala je podatke jednog od najvećih istraživanja čimbenika rizika za ozbiljne kronične bolesti kod žena koje je pratilo više od 93 000 žena tijekom desetljeća.
Istraživači su otkrili blisku vezu između konzumiranja hrane bogate flavonoidima – posebno borovnica i jagoda, kao i crnog vina, čaja i paprike – i nižeg rizika od smrtnosti od svih uzroka.
Zeleni čaj popularan je napitak koji se tradicionalno koristi u mnogim kulturama, posebno u Aziji. Osim što je osvježavajuć, ima brojne zdravstvene koristi.
Studije su pokazale da redovita konzumacija zelenog čaja može smanjiti razinu kolesterola, posebno lošeg kolesterola (LDL kolesterola). Također se povezuje s poboljšanom funkcijom krvnih žila i smanjenim rizikom od kardiovaskularnih bolesti.
Također, može imati blagotvoran učinak na zdravlje mozga. Aktivni sastojci u zelenom čaju mogu pomoći u zaštiti stanica mozga od oštećenja, poboljšati kognitivne funkcije te smanjiti rizik od neurodegenerativnih bolesti, poput Alzheimerove i Parkinsonove bolesti.
Foto: Pexels, nensuria iStock/Getty Images Plus via Getty Images