Kako do zdravih desni i bezbrižnog osmijeha bez dosadnog četkanja
Bakterije u zubnom plaku uzrokuju 95 % bolesti usne šupljine. Srećom, postoji praktično rješenje.Lumoral je svjetlom aktivirana otopina za oral...
I za žene i za muškarce kosa je oduvijek bila jedan od najznačajnijih segmenata fizičkog izgleda. Ona predstavlja zaštitni znak, kao i simbol zdravlja, stoga ne čudi da mnogima jako teško pada gubitak kose.
Razlozi za gubitak kose i ćelavost mnogobrojni su i složeni, a do sada, nažalost, nije pronađen lijek koji bi spriječio ili izliječio ćelavost. Jedina sigurna metoda za rješavanje tog problema je transplantacija kose. Ipak, postoje tretmani za usporavanje i smanjenje gubitka te za jačanje kose, a o svemu tome razgovarali smo sa stručnjacima iz Poliklinike Maletić.
“U Poliklinici Maletić raspolažemo s raznim dijagnostičkim i terapijskim metodama, i za svakog klijenta određujemo ono što mu najbolje odgovara – jer nije svatko kandidat za svaku tehniku”, govori dr. Ana Maletić, inače članica ISHRS-a (International Society of Hair Restauration Surgery, svjetskog udruženja najboljih liječnika koji se bave transplantacijom kose i drugih dlačica). U svojim poliklinikama u Zagrebu i Daruvaru sve te postupke obavlja po najvišim svjetskim standardima, jer iza sebe ima dugogodišnje iskustvo, vrhunske rezultate i neprestano se educira.
Dr. Ana Maletić u nastavku nam otkriva koje su metode najučinkovitije kad je riječ o gubitku kose.
GENETSKI TEST daje podatke za optimalno i personalizirano liječenje ćelavosti – analizom genetskih faktora i drugih relevantnih karakteristika. Uzima se bris bukalne sluznice (što je brzo i bezbolno), koji se šalje u specijalizirani laboratorij, a na temelju tih rezultata, analize nalaza krvi i podataka dobivenih iz upitnika propisuju se personalizirani pripravci za borbu protiv gubitka kose.
PRP VLASIŠTA jedna je od učinkovitijih minimalno invazivnih metoda – aplikacija vlastite krvne plazme bogate trombocitima, koji sadrže brojne faktore rasta pa, među ostalim, djeluju stimulativno na rast kose. PRP se najčešće primjenjuje kod androgene alopecije, ali i kod drugih oblika alopecije, te, ako je potrebno, prije i poslije transplantacije kose. Ne zahtijeva anesteziju, prvi rezultat vidljiv je već nakon nekoliko tjedana, a preporučuje se obaviti tri puta godišnje.
TRANSPLANTACIJA MASNOG TKIVA u područje vlasišta također ima snažan stimulativni učinak na rast kose. “Materijal” se uzima iz dijelova tijela s viškom masnog tkiva (trbušna stijenka, na primjer), i to specijalnim instrumentima promjera oko 2 mm. Obrađeno masno tkivo, koje je bogato matičnim stanicama, ima veliki potencijal za aktivaciju folikula vlasi pa se ubrizgava u područje na kojem pacijent gubi kosu. Taj zahvat izvodi se pod lokalnom anestezijom.
FILER ZA VLASIŠTE sadrži sedam peptida i hijaluronsku kiselinu, koji poboljšavaju cirkulaciju, aktiviraju folikule kose te na taj način smanjuju njeno ispadanje, ubrzavaju rast i osnažuju vlas. Za najbolji učinak preporučuju se 4 tretmana u razdoblju od 8 tjedana – samostalno ili u kombinaciji s PRP metodom.
TRANSPLANTACIJA KOSE daje pak trajne rezultate. Primjenjuje se i kod žena i kod muškaraca, a postignuti rezultati izgledaju posve prirodno. Danas se najčešće primjenjuje.
FUE metoda, kad se folikularne jedinice vade s donorske regije jedna po jedna i usađuju u područje gdje kosa nedostaje ili je prorijeđena. Zahvaljujući novim tehnikama, više nije nužno šišanje vlasišta prije transplantacije kose.