Kako prepoznati dehidriranost kod bebe?
Britanski pedijatri dramatično upozoravaju kako davanje vode novorođenčadi može štetiti zdravlju, no domaći stručnjaci to opovrgavaju. Ipak, ne pre...
Dok su mala, djeca su spremna sve dijeliti s drugom djecom – od ostataka hrane do najdraže igračke. Psiholozi kažu da je za bebe dijeljenje prirodno i ono je oblik komunikacije i povezivanja. Kada napune godinu dana, njihov način interakcije drastično se mijenja sa svijetom i to utječe na njihovo ponašanje. Kada dijete počinje više razumjeti i koristiti jezik, dijeljenje postaje nepotrebno kao oblik komunikacije i tada će ono početi otimati igračke drugoj djeci ili se vrišteći boriti za svoje.
U isto vrijeme kod djeteta se javlja i zabrinutost, jer postaje svjesno da sve što podijeli s drugima ne dobije uvijek natrag. Dolazak drugog djeteta u kuću također može umanjiti darežljivost. Kada napune dvije i pol godine, djeca postaju teritorijalna i svjesna što kome pripada. Ovo je pozitivna faza u kojoj dijete razvija svoj identitet. Evo nekoliko savjeta kako da potaknete darežljivost kod djece:
Dajte mu primjer
Podijelite s njim sendvič, pokažite mu da i vi dijelite stvari s partnerom ili ga pitajte možete li se igrati njegovom novom igračkom. Ako obitelj u kojoj dijete odrasta nije sebična, neće biti ni dijete.
Razgovarajte s djetetom o dijeljenju i zašto je ono dobro
Ako se drugo dijete počne igrati njegovom igračkom, objasnite mu da je to zato što ono nema takvu igračku i pitajte ga je li u redu da mu je posudi.
Postavite granice
Naučite dijete da se ne smije igrati svačim, jer su neki predmeti opasni ili pripadaju drugim ljudima.
Neka ono odluči koje igračke ne želi dijeliti
Ako mu dolaze prijatelji, sjednite s njim i zajedno izdvojite igračke koje je ono spremno podijeliti s njima. Ako dijete prisiljavate da dijeli, posebno najdražu igračku, u njemu će se još više probuditi želja da je zadrži za sebe.
Budite dosljedni u provođenju pravila
Postavite vrijeme koliko se svako djete može igrati nekom igračkom i nakon tog vremena moraju se zamijeniti. Ako izbije svađa, pronađite drugu igračku i ohrabrite dijete da upita prijatelja želi li se zamijeniti za igračke. I mala djeca znaju pregovarati. Uvijek ga nagradite kad dijeli s drugima. Uskoro će vaše dijete otkriti da je zajednička igra puno zabavnija, a dijeljenje više neće biti obveza već zabava.
Izvor: index.hr