Stručnjaci savjetuju: Kako smiriti tjeskobu koju osjećamo zbog kaosa oko nas?
Koliko god staloženi bili, svi dobro znamo onaj osjećaj straha i nemira koji nam može uzrokovati iznenadni poziv usred noći, šokantna vijest u medi...
Prirodne katastrofe situacije su koje mogu duboko naštetiti cijelom društvu. Dio tog društva su i djeca, koja nakon katastrofa mogu razviti simptome anksioznosti, depresije te PTSP-a.
Mentalno zdravlje ima veliku ulogu u sveopćem zdravlju, razvoju i vladanju djece u školi te ono, isto tako, utječe na kvalitetu djetetovog života u budućnosti. Zbog svega toga, iznimno je bitno paziti ne samo na fizičku nego i mentalnu zaštitu sve djece koja iskuse bilo koju od prirodnih katastrofa.
Koji su rizici za mentalno zdravlje nakon prirodnih katastrofa?
Emocionalni stres, koji se rađa uslijed prirodnih katastrofa, može imati veći utjecaj na djecu zato što ona razumiju manje cjelokupnu situaciji, imaju smanjenu sposobnost kontroliranja emocija, imaju manje iskustva sa stresnim situacijama te zato što često ne znaju komunicirati ono što osjećaju i ono čega se boje. Ono što treba dodatno naglasiti jesu djeca koja i prije određenih katastrofa imaju mentalnih te poteškoća u ponašanju ili razvoju.
Kako roditelji i odgajatelji mogu pomoći djeci u trenucima katastrofe?
Foto: Ketut Subiyanto/Pexels