Kad je najbolje vrijeme za uzimanje vitamina D?
S dolaskom zime, mraza i hladnijih dana, nažalost, sunce je luksuz kojem se moramo veseliti kad god ga vidimo. I kako je sunce tada slabije nego l...
Najbolji način prevencije melanoma uvijek je redovita kontrola madeža i drugih promjena na koži. U Hrvatskoj je broj oboljelih od te opake bolesti u stalnom porastu, a svake godine liječnici otkriju oko 580 novih slučajeva.
Specijalistica dermatovenerologije mr. Klaudija Šebetić, dr. med., objasnila je kakve sve vrste madeža postoje na tijelu i kako na vrijeme uočiti promjene na njima.
1. Junkcionalni melanocitični madež
https://www.facebook.com/eMEDICOncepts/photos/a.2144806232203580/2551913448159521/?type=3
To je madež koji nastaje još u ranoj dobi u djece i mladih. Najčešće se pojavljuje nalik na male točkice i može se nalaziti posvuda na tijelu. Vrlo su rijetki slučajevi u kojima takva vrsta madeža nastaje u pedesetima ili u šezdesetim godinama života. Sam po sebi je neopasan i nalikuje na pjegicu. Uglavnom se smeđe, tamnosmeđe ili čak crne boje.
2. Složeni madež
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=152746201969977&set=a.102738716970726&type=3
Najčešće je dobroćudan. Može ga imati svaka osoba i može biti različitog intenziteta svjetlije ili tamnije smeđe boje. Središnji dio je obično uzdignut i ondje su smještene pigmentne stanice. U većini slučajeva riječ je benignoj tvorbi koja se rijetko pretvara u opasnije oblike.
3. Intradermalni madež
Obično je boje kože ili blago svijetlosmeđi i oni se najčešće uklanjaju iz estetskih razloga ako osobama smetaju ili ih stalno ozljeđuju. Uglavnom ih nalazimo na području glave, vrata i gornjeg dijela tijela, a ponekad iz njih mogu rasti i dlake. Najčešće je riječ o dobroćudnim madežima.
4. Pjegice
Pjegice su česte kožne promjene kod svjetloputih osoba koje možda imaju i malo crvenkastu kosu ili obrve, plave oči i općenito svjetliju put. Uvijek su dobroćudne i ne zahtijevaju liječenje te nikad ne prelaze u melanom. Budući da je riječ o pigmentnim stanicama koje reagiraju na UV zračenje, tijekom ljeta ih na koži ima više nego zimi.
5. Lentigines
https://www.facebook.com/lilydermis1/posts/1316604878436597:0
To su smećkaste flekice nalik pjegicama koje se javljaju u području ramena i na gornjem dijelu leđa. Nastaju ako je koža oštećena zbog čestog izlaganja suncu. Osoba koja ima puno takvih promjena po leđima svakako se treba obratiti dermatologu radi pregleda kože, jer zbog puno izlaganja suncu postoji opasnost od razvoja melanoma.
6. Displastični ili atipični madeži
https://www.facebook.com/bluevalleydermatology/photos/a.1779275362402378/1879338082396105/?type=3
Na tijelu se može javiti samo jedan takav madež, a mogu biti i mnogobrojni. Mogu nastati bilo gdje na tijelu. I kod ovakvog tipa madeža čovjek treba biti oprezan jer nastaju kao rezultat izlaganja suncu. Mogu imati različitu boju i oblik te svatko tko ga primijeti na koži obavezno se mora javiti dermatologu radi kontrole. Obično su takvi madeži veliki, ravni te nepravilnih rubova i pigmentacije.
Kod promatranja madeža i promjena na njima treba upamtiti jednostavno ABCDE pravilo.
Asimetrija – ako je madež nejednake visine, različitih boja, na jednom dijelu je veći ili tanji, treba potražiti savjet stručnjaka
Border – ako rub madeža nije pravilan nego nazubljen
Color – ako su boje unutar madeža različite ili je madež sam iznenada promijenio boju
Diameter – ako je madež počeo mijenjati promjer i iznenada se širiti
Evolving – ako je madež počeo rasti ili se mijenjati, vrijeme je za posjet dermatologu.
Niti jedna od navedenih promjena nije alarmantna i važno je upozoriti ljude da se melanom liječi uspješno ako se na vrijeme otkrije. Zato je važno redovito posjećivati dermatologa te samokontrolom pratiti promjene na koži, kako je zaključila dr. Šebetić.
Foto: Unsplash