Matilda Djerf oglasila se na optužbe da zlostavlja zaposlenike: ovo je njezina strana priče
Matilda Djerf i zlostavljanje na radnome mjestu sve su o čemu se ovih dana govori u svijetu influencera. Donedavno se činilo da nema kraja Matildi ...
Da, složit ćete se s nama da je upravo nova godina vrijeme kad gotovo pa svi donose odluke, postavljaju si nerealne i neostvarive ciljeve i obećanja u potrazi za novom i poboljšanom verzijom sebe. Prirodno je željeti biti bolji, ali kada ta želja postane težnja za savršenstvom ili uključuje nerealne odluke koje izazivaju užasnu samokritiku kad se ne ostvare, to nikako nije zdravo.
A što je onda zapravo dobro napraviti?
Odgovor leži u mikronavikama, a ne u velikim promjenama.
Anna Tomkins, stručnjakinja, kaže da se ponašanje ne mijenja preko noći te da snaga volje ima svoje granice: “Najbolji način kako se nositi s promjenama jest početi s našim svakodnevnim navikama. Također, što god da započnemo, ako počnemo sa suosjećanjem prema samima sebi, veća je vjerojatnost da će nam uspjeti kad si oprostimo male pogreške.”
Možda želite učiniti puno, ali zapravo učinite malo. Oduzmite nešto s popisa koji imate jer bi to moglo biti rješenje da učinite nešto više. Dakle, nemojte obvezama davati iste prioritete. Odredite koji su bitniji te odvojite više vremena za stvari koje su vam stvarno bitne.
Nemojte si dopuštati ograničenja i restrikcije. Ponajprije se to odnosi na dijete i odluke o prehrani. Umjesto dijete, ciljajte na samo više dobrih stvari na vašem tanjuru. Napunite svoj tanjur brdom zelenila, dodajte šareno voće i povrće svakom obroku i podignite grickalice na višu razinu s dodatnim povećanjem hranjivih tvari.
Ako redovito idete u teretanu ili ste pronašli vježbu koju volite, to je sjajna stvar. Ali, ako to niste vi, prisiljavanje na režim kažnjavanja nije dobar način za početak nove godine. Umjesto toga, pronalaženje vremena za uživanje u kretanju – i svim njegovim prednostima – može biti zdraviji korak. Možda biste mogli otići u šetnju prirodom, malo se razgibati usred napornog radnog dana ili zaplesati u kuhinji dok vam se večera kuha. “Naći nekoliko minuta dnevno mogla bi biti najbolja ideja za stvaranje navike i zatim je razvijati”, predlaže Tomkins. “Kad je riječ o vježbanju, neka bude što zabavnije i neka barijera bude niska. Pripremite svoju odjeću za vježbanje u određeno doba dana i krenite. Počnite s tri minute, što god radili.”
“Postati bolja osoba često je kao da se odreknemo svake zabave i zato se često vraćamo starim navikama koje nam ne služe. Ali možemo redefinirati zabavu i pritom biti malo zdraviji (što ionako često vodi do više sreće)”, kaže stručnjakinja.
Pogotovo kroz siječanj može se lako zaboraviti na opuštenu zabavu, pa ne zaboravite da budete spontani, opušteni. Da oslobodite hormon sreće, opustite se. Izmislite svoju pjesmu i pjevajte, zaplešite, napravite nešto ludo što još nikad niste!
Nije lako, pogotovo s velikim opterećenjem i drugim obvezama, ali koristi od više sna su goleme. Postavite telefon na način rada za spavanje i upotrijebite taj znak da odete u krevet. Kako biste lakše zaspali, pokušajte smanjiti vrijeme ispred ekrana prije spavanja (plavo svjetlo remeti san).
Također, vođenje dnevnika prije spavanja može biti dobra ideja da odmorite um i odete u krevet s nečim pozitivnim u mislima.
Pročitajte: Četiri navike ispijanja kave koje bi vam mogle skratiti život
Foto: ilona titova/Getty Images Plus via Getty Images