Brze dijete uz koje se mršavi “preko noći” izuzetno su popularne u današnje vrijeme i njima su preplavljeni mediji, a populariziraju ih i poznate osobe.
Ipak, ove dijete, koje bismo slobodno mogli nazvati “hirovima”, jer nisu bazirane na ustrajnosti i promjeni životnih navika, vašem tijelu mogu nanijeti više štete nego koristi. Njihove negativne posljedice mogu biti neugodne, kao što su loš zadah, razdražljivost i umor, ali i vlo opasne, uključujući i dehidriranost ili izobličenost tijela.
Grejp-dijeta
Ova dijeta je vrlo popularna još od tridesetih godina prošloga stoljeća, a od poznatih osoba prakticirale su je Kylie Minogue i Brooke Shields. Ova dijeta zasniva se na smanjenju ugljikohidrata i šećera, a sok od grejpa treba piti uz svaki obrok.
Međutim, kemijski spoj naringenin, koji je zaslužan za ubrzanje metabolizma i uklanjanje viška kilograma, trebalo bi unijeti u mnogo većim količinama da bi zaista bilo nekog efekta. Naime, čak 40 grejpa dnevno je neophodno kako bi se sagorjelo 5.000 kalorija. Stručnjaci upozoravaju da bi u slučaju da konzumirate tako velike količine ove namirnice moglo doći do poremećaja sna, vrtoglavice, te suhoće usta i nosa.
Nutricionistkinja Emma Rose kaže: “Grejp čini dio zdrave prehrane, međutim, ova dijeta je obično vrlo ograničena što se tiče unosa kalorija. Ovo ograničenje dovodi do deficita mnogih vitamina i minerala koji se nalaze u raznovrsnim namirnicama koje ova dijeta zahtijeva da izbacite iz prehrane.”
Pogledajte na sljedećim stranicama koje negativne posljedice mogu imati ostale, danas jedne od najpopularnijih dijeta na svijetu.
Paleo dijeta
Jessica Bill i Megan Fox držale su ovu dijetu poznatu kao “dijetu kamenog doba”, jer se zasniva na prehrani koja se sastoji od mesa, ribe, povrća i voća (ali ne slatkog), žitarica i mahunarki. Paleo dijeta za svoju polaznu osnovu uzima prehranu naših predaka u doba paleolitika (prije više od 10 tisuća godina). Tadašnji čovjek unosio je hranu punu proteina iz mesa, kao i voće bogato vlaknima. Suvremeni čovjek je potpuno oslonjen na visokoprerađenu hranu, punu ugljikohidrata.
Novije istraživanje na Sveučilištu u Melburneu dokazalo je da ova dijeta dokazano pomaže kod brzoga gubitka kilograma, te da čak i smanjuje rizik od dijabetesa. Stručnjaci tvrde da nema definitivnog dokaza negativnih efekata mahunarki i integralnih žitarica.
Emma Rose kaže: “Osnova ove prehrane zasnovana je na izbjegavanju prerađenih i jako obrađenih namirnica, umjesto kojih se jede hrana bogata vitaminima, te i meso, riba i jaja, što su dokazano zdrave namirnice. Međutim, ova dijeta se, također, zalaže za izbacivanje mliječnih proizvoda i žitarica, što je nepotrebno i može biti štetno, jer ste iz prehrane izbacili brojne hranjive tvari koje ove namirnice u sebi sadrže.”
Atkinsonova dijeta
Jennifer Aniston svoju besprijekornu liniju duguje upravo ovoj dijeti. Ovaj plan prehrane, koji uključuje ograničen unos ugljikohidrata i šećera, ali slobodno konzumiranje svih vrsta mesa, predstavlja se kao savršen borac protiv viška kilograma u odnosu na druge dijete.
Međutim, stručnjaci tvrde da ova dijeta može dovesti do lošeg zadaha, kao posljedica ketona – kemikalije koja se oslobađa u dahu u procesu sagorijevanja masnoća. Ovaj problem možete spriječiti tako što ćete piti puno vode i prirodne osvježivače, poput čaja od mente, peršina i sjemenki komorača.
“Neki od principa ove dijete, zasnovani na zdravoj prehrani, odnosno na izbacivanju šećera i prerađenih ugljikohidrata iz prehrane, su dobri. Međutim, ova dijeta podrazumijeva i izbacivanje zdrave hrane, poput žitarica i orašastih plodova, pa čak i nekog povrća kako biste definitivno tijekom dana unijeli izuzetno malo ugljikohidrata. Ipak, tako nizak udio ugljikohidrata u organizmu tijelu nije dostupan da ga koristi kao izvor energije u organizmu”, kaže Emma.
Kolačić dijeta
Ovaj naizgled “previše dobro izgleda da bi bilo istina” dijeta, popularizirana je od strane dr. Sanforda Siegela, a uključuje prehranu baziranu na slatkišima. Umjesto da pojedete obrok ili grickalicu, po načelima ove dijete trebali biste pojestu nutritivno bogat kolačić koji bi vas trebao zasititi. Svaki kolačić može imati od 90 do 150 kalorija i može biti obogaćen s više vlakna, proteina, masnoća, vitamina ili minerala. Normalna večera u ovoj dijeti je dozvoljena.
Međutim, stručnjaci upozoravaju da odsutnost raznolikosti u prehrani kao posljedicu ima i nedostatak hranjivih tvari neophodnih za pravilno funkcioniranje organizma.
“Ovo je izuzetno nezdrav način da se dođe do cilja mršavljenja, jer prave i zdrave namirnice nikako ne bi trebalo zamijeniti kolačićima”, kaže Emma i naglašava: “Kada vam je večera jedini normalan obrok u toku dana, vaš organizam ne dobiva sve hranjive sastojke koji su mu potrebni.”
6+1 dijeta
Ova dijeta zasnovana je na načelu da se šest dana jede normalno, a potom jedan dan posti. Postoji i rigoroznija dijeta, 5+2, kod koje se normalno jede pet dana, a posti nakon toga dva dana. Frontmen grupe “Coldplay”, Chris Martin, nedavno je izjavio da mu je ovaj režim prehrane pomogao da održi vitku figuru, te i dobar glas, i da je zahvaljujući njemu kreativan koliko jest.
Međutim, ne postoje konkretni dokazi koji bi to potvrdili, a kao negativne posljedice javljaju se: nesanica, loš zadah, razdražljivost i dehidriranost.
Emma je prokomentirala i ovu dijetu riječima: “Iako postoje brojne studije koje pokazuju prednosti ovakvog režima prehrane, koji uključuje periodični post, on nije najbolje rješenje, jer osoba nakon posta osjeća veliku glad, pa je veća vjerojatnost da će sljedećeg dana pojesti i više nego što je neophodno, te će posegnuti za nezdravim namirnicama kako bi zatomila osjećaj gladi. “
Mono-obrok dijeta
Ovaj režim prehrane je upravo tako monoton kao što mu i ime sugerira. Ova dijeta zasniva se na tome da jedete samo jednu vrstu hrane neprestano, odnosno obroke napravljene od iste namirnice.
Kada jedete samo jednu vrstu namirnica duži vremenski period, vašem organizmu nedostaju brojne hranjive tvari koje se ne nalaze u toj namirnici, nego u onima koje izbjegavate kako biste što brže smanjili tjelesnu težinu. Ovakav režim prehrane može dovesti do brojnih zdravstvenih problema, a nutricionisti upozoravaju da može izazvati i teške poremećaje u prehrani.
“Neodgovarajuća raznolikost namirnica koju podrazumijeva ova dijeta može dovesti do nedostatka brojnih vitamina i minerala”, objašnjava Emma i ističe da je neophodno jesti što više različitog voća, povrća, žitarica i drugih namirnica kao izvore različitih hranjivih tvari.
Dijeta zasnovana na kašicama za bebe
Cheryl Cole izjavljivala je svojevremeno kako je jela samo hranu za bebe prije sudjelovanja u popularnom natjecateljskom showu “X Factor” 2011. godine kada se našla u njegovom žiriju. Ovaj način prehrane, koji je osmislila trenerica Tracy Anderson, podrazumijeva da jedete samo kašastu hranu tijekom dana, a dozvoljava vam jedan jedini “normalan” obrok u toku dana, a to je večera.
Iako ćete uz ovu dijetu možda skinuti višak kilograma brže nego na neke druge načine, ova dijeta nikako nije zdrava, jer se u kašicama za bebe ne nalaze brojne hranjive tvari koje su neophodne za zdravo funkcioniranje organizma odrasle osobe. Također, žvakanjem hrane, kojeg nema u slučaju kada jedete kašice koje se tope u ustima, mozgu se šalje signal da prepozna koliko energije tijelo ima na raspolaganju za trošenje. U ovom slučaju, kada nedostaje proces žvakanja, vaše tijelo ne zna koliko ste energije unijeli u organizam, pa ćete vjerojatno jesti više nego što vam treba.
“Fletcherizam” dijeta
Tvorac ovog načina mršavljenja, po kome je i dobio ime, jest Horace Fletcher, koji je živio krajem 19. stoljeća. On je smislio „dugo žvakanje“ zahvaljujući kojem možete jesti sve što poželite, ali je neophodno da svaki zalogaj sažvačete najmanje 32 puta, a najbolje čak 100 puta, dok ne prijeđe u tekuće stanje. Ostatak hrane koji se nije rastopio neophodno je ispljunuti.
U stvarnosti, nema dokaza za učinkovitost ovakvog načina mršavljenje, a diskutabilno je i kako se na ovaj način apsorbiraju hranjive tvari iz namirnica.
Tekuća dijeta
Tekuća dijeta spada u brze dijete, vrlo je djelotvorna za skidanje kilograma kao i za instant mršavljenje, ali treba voditi računa i ovu dijetu nikako ne držati duže od 14 dana, jer ona može biti štetna i opasna po zdravlje.
Kako se iz njezinog naziva može zaključiti, ona se bazira na tekućim proizvodima kao što su juha, prirodni sokovi, mlijeko i mliječni proizvodi, biljni čajevi i, naravno, voda. Količina tekućine koja se unosi po danu ne bi trebala biti veća od tri litre.
Ova dijeta vam obećava da ćete unošenjem tekućine premostiti “psihološku potrebu da jedete”. Glumac Jared Leto izjavio je da je ovu dijetu prakticirao kako bi brzo izgubio 32 kilograma radi jedne uloge.
Međutim, biljni laksativ iz čajeva, koji čini svakodnevni dio prehrane, gdje pritom ne jedete nikakvu konkretnu hranu, može dovesti do dehidriranosti, a neke negativne posljedice su i akne, vrtoglavica i proljev.
“Ovakav način prehrane je izuzetno opasan. Organizam na ovaj način ne može dobiti hranjive sastojke i energiju neophodnu za pravilno funkcioniranje, a vi ćete s vremenom početi osjećati negativne posljedice poput vrtoglavice i smanjene mogućnosti koncentracije“, kaže Emma.
Ušna akupunktura
Ova neobična metoda mršavljenja jednako je bolna kao što i zvuči. Ova metoda mršavljenja podrazumijeva akupunkturu uha, odnosno vaše uho se probada na određenim točkama metalnim iglama kako bi se pomoglo suzbijanje apetita, kontrolirala žudnja za hranom, pa čak i ubrzao metabolizam.
Međutim, neki tvrde da je bilo koji rezultat promjena zapravo placebo efekt, a ovim bockanjem bili su izloženi povećanom riziku od infekcije, pa čak i mogućem deformitetu ušne školjke.
Emma kaže: “Nema znanstvenih dokaza koji ukazuju na to da bi ova metoda mršavljenja mogla biti djelotvorna i korisna na bilo koji način. Tijelo je, također, izloženo većem riziku od infekcije.”
Uspavana ljepotica
Ako vam zamjena hrane i grickalica spavanjem zvuči zabavno i lako, to je vjerojatno zato što je moto ove dijete: “Ako nisi budan, ne možeš jesti slatko”. Cilj ove dijete jest ograničiti vrijeme kada biste mogli jesti tako što ćete što više spavati.
Međutim, ljudi imaju određeno vrijeme potrebno za spavanje, a ne mog utonuti u san kada to njihovom organizmu nije neophodno. Zbog toga je ova dijeta podrazumijevala prekomjerni unos sedativa i izgladnjivanje organizma. Šuškalo se da ju je primjenjivao čak iElvis Presley sedamdesetih godina prošloga stoljeća kada je pokušavao povratiti nekadašnji vitki stas po kojem je bio poznat.
Osim očiglednog rizika što ne jedete dovoljno tijekom ove metode mršavljenja, prekomjerno spavanje može dovesti do glavobolje, poremećenog sna, pa čak i halucinacija.
“Kao što i premalo sna utječe negativno na vaš organizam i sposobnost normalnog funkcioniranja metabolizma i reguliranja hormona, isti slučaj je i kada spavate previše, gdje pritom nema dokazanih prednosti ove metode mršavljenja. Također, ova metoda je izuzetno nepraktična”, kaže Emma.
“Trakavica” dijeta
Da dobro ste pročitali, i nikako ne pokušavajte to raditi! Ovo je možda i najjezivija dijeta koja je ikad nekome pala na pamet. Ovaj način mršavljenja podrazumijeva da u svoj organizam namjerno ubacite ovog parazita koji se nalazio u kapsulama proizvoda kako bi počeo “jesti umjesto vas”, odnosno trošiti pola hrane koju unesete tijekom dana u organizam.
Ovo čak zvuči vrlo primamljivo, kad gledate iz jednog drugog kuta – vi unosite onoliko hrane koliko želite, trakavica vam pojede pola, a ostatak se probavi prirodnim putem.
Iako dobro zvuči, ova dijeta ima brojne negativne posljedice. Naime, tijelo trakavicu prepoznaje kao strano tijelo koje će, sasvim prirodno, pokušati odbaciti. Uslijed toga, dolazi do mučnine, nadutosti i proljeva.
Trakavica također jede i neophodne minerale i vitamine iz organizma, pa tako slabi imunitet, a da ne spominjemo mogućnost da iz crijeva prijeđe u neki drugi dio tijela, pa čak i u oko, jetru ili mozak, i napravi goleme zdravstvene probleme.
Emma kaže: “Ovo se ne preporučuje ni pod kojim okolnostima. Baš nikada! Ovo bi moglo dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema i komplikacija”.