Ovo su 3 najviralnija proizvoda s Beauty TikToka u 2024.
Ako je davno prošlo vrijeme kada ste se "kačili" na svaku novotariju s TikToka te sada pažljivije i mudrije odabirete što ćete isprobati, izdvojili...
Anamarija Pažin Morović, Ivana Crnčić, Maja Mačković i Ivana Pirizović otkrile su nam svoje omiljene DIY beauty recepte
Home-made kozmetika i mali “napravite sami” rituali apsolutno su u trendu. Njima, s vremena na vrijeme, pribjegavaju i naše sugovornice. Anamarija Pažin Morović, Ivana Crnčić, Maja Mačković i Ivana Pirizović zanimljive su dame koje obožavamo pratiti na Instagramu, stoga smo ih zamolili da nam otkriju koje to recepte iz “kućne radinosti” vole pripremiti i zašto. Njihove odgovore potražite u nastavku…
Anamarija Pažin Morović,
savjetnica za prirodnu ljepotu i osobni wellness, Laurus Slow Spa
Obožavam sve vrste maski za njegu lica: od onih jednostavnih iz kućne radinosti (od jogurta, sojinog vrhnja, meda…) do onih sofisticiranih, emulzijskih formulacija bogatih aktivnim sastavnicama. Volim onaj wow efekt na koži koji slijedi nakon tretmana maskom za lice. Otkriće mi je jednostavna, osvježavajuća maska za hidrataciju od 1 žlice organskog jogurta s kapljicom eteričnog ulja prave lavande. No ako bih trebala izdvojiti jednu, onda bi to bila ona od bijele gline (kaolina). Kaolin lagano čisti kožu lica (zovem ga još i najnježniji piling na svijetu), popravlja tonus, “pegla” borice i savršeno priprema kožu za upijanje finih sastojaka iz kreme koja slijedi nakon nje. Bijela glina najviše odgovara suhoj i zreloj, osjetljivoj i dehidriranoj koži.
Pripravljanje osnovne maske od bijele gline je vrlo jednostavno:
10 g bijele gline pomiješa se s destiliranom vodom ili mlakim zelenim čajem na način da lagano dolijevamo tekućinu u glinu dok ne dobijemo gustu kremu.
Maska se nanese na čisto lice i drži se dok lagano ne počne zatezati. Tada se obriše mokrim, mekim, toplim ručnikom. Nakon toga dobro je nanijeti prirodnu kremu ili utapkati nekoliko kapi hladno prešanog ulja ploda divlje ruže.
Postoje varijacije na temu bijele gline, no meni i mojoj mješovitoj, ponekad dehidiranoj i već pomalo zreloj koži najviše paše ona s mandarinom, šljivom i smiljem. Znači, u osnovnu masku dodam po 1 kap organskog eteričnog ulja smilja i mandarine. Smilje za regeneraciju, a mandarina za ugodu. Stavim pola čajne žličice hladno prešanog ulja šljive za hidrataciju, a ponekad umjesto vode dodam hidrolat bugarske ruže.
Ivana Crnčić,
certificirana instruktorica Danielle Collins face yoga metode
Što se s godinama događa s našim licem? Pa znamo, ono se mijenja. U širokoj ponudi svega što nam se nudi, ponekad je teško odabrati ono za sebe i postići balans, ali moja je preporuka uvijek se voditi onime što rezonira s nama i u čemu se mi pronalazimo. Naša se koža i lice mijenjaju iz dana u dan te ima puno unutarnjih i vanjskih faktora koji tome doprinose pa je dobro i istražiti gdje još mi možemo unijeti korisne promjene. Ono s čime ne možemo pogriješiti je to ako uzmemo stvari u svoje ruke te baš kao što vježbamo mišiće tijela, vježbamo i mišiće lica kako bi ostali u tonusu. Vježbica ima puno, pa ako još niste izvodili face yogu, moja je preporuka da krenete od dijela lica na kojem primijećujete najviše promjena. Na taj ćete način ubrzo postati zadovoljni promjenama i poželjeti vježbati još i više. Kod mene su promjene prvo postale vidljive na obrazima koji su s godinama izgubili tonus, a onda je postala vidljiva i nazolabijalna linija.
Kako izvodimo vježbicu?
Usnicama prekrijemo zube i stisnemo jednu u drugu. Kažiprste postavimo u liniju nazolabijalne bore (od nosa do usnica). Zatim se sakrivenim zubima i stisnutim usnicama pokušavamo nasmijati i rubovima usnica pogurati kažiprste prema gore (zamislimo kao da se obrazi kreću prema sljepoočnicama). Kažiprsti istovremeno pružaju otpor, odnosno lagano potiskuju u suprotnom smjeru, onoliko koliko je potrebno da pruže otpor snazi usnica. Ponovimo 10 puta, a nakon toga zadržimo taj osmijeh 10 sekundi, dok kažiprsti ovaj put lagano potpomažu taj smjer i nježno povlače u smjeru osmijeha, čine i nazolabijalnu liniju nevidljivom. Možemo ponoviti još nekoliko puta.
Maja Mačković,
regresoterapeutkinja
Najveća prednost otočkog podrijetla jest izloženost drevnoj alkemiji ljekovitog bilja, kojeg je Hvar prepun. Moji najveći saveznici u njezi tijela (izvana i iznutra!) su oduvijek gospina trava, smilje, lavanda, kadulja i ružmarin, koje koristim u obliku čaja, hidrolata, macerata i eteričnih ulja. Ovo su moji najdraži recepti koje koristim godinama:
Hidratizirajuća i umirujuća vodica za lice (bez nje ljeti ne izlazim iz kuće)
50 ml hidrolata smilja
50 ml hidrolata lavande
5 kapi eteričnog ulja lavande
5 kapi eteričnog ulja ružmarina
Ljekovita maska za lice
15 g zelene gline
15 g neem praha
2 žlice biljnog ulja ili macerata po izboru (marelica, jojoba, avokado)
4 kapi et. ulja lavande
4 kapi et.ulja ružmarina
2 kapi et. ulja smilja
Hidrolat smilja (koliko je potrebno da smjesa bude homogena i da se lako nanosi na lice)
Sveto žensko ulje (za vaginalnu primjenu)
10 ml kantariona
5 kapi eteričnog ulja čajevca
5 kapi eteričnog ulja palmarose
Trenutačno sam u fazi regeneracije i puštanja kose, pa ću s užitkom podijeliti i savjete za zdravu i jaku kosu.
– Za pranje kose koristim krute šampone ili šampone bez sulfata.
– Barem jednom u dva tjedna napravim piling tjemena (Recept: smeđi šećer/ricinusovo ulje/ulje marelice/po par kapi et. ulja čajevca, limuna i kadulje).
– Umjesto balzama, koristim jabučni ocat, na način da octom koji je razvodnjen u vodi (2-3 žlice octa na dl vode), zalijem kosu nakon zadnjeg ispiranja
– Kod kućnog bojenja kose, sve osim korijena dobro namažem balzamom, a bojim isključivo korijene.
– U svaku masku za kosu dodam barem žlicu ricinusovog ulja koje potiče rast kose.
– Najbolji saveznik u rastu i jačanju kose je tinktura koprive (Recept: napuniti teglu svježe koprive, zalijte 70 % alkoholom, čuvati na tamnom i hladnom, 40-ak dana. Procijediti i konzumirati do 60 kapi dnevno).
– Peglanje i uvijanje radim isključivo na potpuno osušenu kosu.
– Spavam na svilenim jastučnicama (pamučne isušuju kosu i lice te su plodno tlo za bakterije).
Ivana Pirizović,
digitalni content creator, bloger & privatni concierge
Ovo je recept za najbolji piling za kožu koji postoji. Sastoji se od kokosovog ulja, kave i par sastojaka koji su prilagodljivi. Kad radim ovaj piling, obavezno napravim zalihu, da se nađe spremna. Tako ću u posudi s poklopcem pomiješati šalicu kave, 3/4 šalice kokosovog ulja (kokosovo ulje je visoko na ljestvici komedogenosti, pa ako ste skloni začepljavanju pora na području dekoltea i ramena, nemojte ga nanositi na to područje ili recept zamijenite primjerice jojobinim uljem ili otopljenim karite maslacem). Na to dodam žlicu meda, koji djeluje antibakterijski i divan je na koži, a ako sam raspoložena, par kapi eteričnog ulja s opuštajućim beneficijima, poput primjerice cedra, bergamota ili sandala koji se krasno slažu s kavom. Peeling radim najviše jednom tjedno i mislim da za više od toga ne postoji potreba, već je to samo nepotrebno iritiranje kože. Napomena: Nemojte se prepasti kad vidite koliko je ovaj piling zapravo neuredan pri nanošenju. Ali to je cijena njegove učinkovitosti. Nakon pilinga, nemojte zaboraviti namazati tijelo losionom.
Foto: franz12/iStock via Getty Images Plus; privatne fotografije